Szpital w Pionkach "w latach PO miał praktycznie przestać istnieć"? Tak twierdzi premier, ale prawda jest zupełnie inna

Autor:
Źródło:
Fakty TVN
Szpital w Pionkach "w latach PO miał praktycznie przestać istnieć"? Tak twierdzi premier, ale prawda jest zupełnie inna
Szpital w Pionkach "w latach PO miał praktycznie przestać istnieć"? Tak twierdzi premier, ale prawda jest zupełnie inna
Marek Nowicki/Fakty TVN
Marek Nowicki/Fakty TVNSzpital w Pionkach "w latach PO miał praktycznie przestać istnieć"? Tak twierdzi premier, ale prawda jest zupełnie inna

"Miał pójść w likwidację, w odstawkę, w latach Platformy Obywatelskiej" - mówi premier o szpitalu w Pionkach. Tylko że placówka miała zostać połączona ze szpitalem powiatowym w Iłży i nie było to za czasów PO, ale PiS.

Szpital powiatowy w Pionkach po przebudowie i modernizacji został uroczyście otwarty przez premiera Mateusza Morawieckiego. - Wszystko miało pójść w zapomnienie, wszystko miało pójść w likwidację, groził kompletny kolaps, zapaść - mówił szef rządu.

Kiedy groził szpitalowi w Pionkach ten "kompletny kolaps", ta "zapaść"? Premier odpowiada: - Miał pójść w likwidację, w odstawkę, w latach Platformy Obywatelskiej miał praktycznie przestać istnieć. Miał być gdzieś połączony z czymś - przekonywał szef rządu.

Problem polega na tym, że tylko koniec zdania jest prawdziwy, bo szpital powiatowy w Pionkach miał zostać połączony ze szpitalem powiatowym w Iłży, co wynika z projektu uchwały Rady Powiatu Radomskiego w tej sprawie z 2017 roku. W Polsce nie rządziła wtedy Platforma Obywatelska, tylko PiS.

Szpitale powiatu radomskiego miały się połączyć, zmuszone do tego przez PiS, które wtedy wprowadzało tak zwaną sieć szpitali. Szpitale, które nie spełniały kryteriów, nie mogły liczyć na wejście do sieci, a co za tym idzie - na finansowe przetrwanie.

- Szpital w Pionkach nie posiadał tak naprawdę izby przyjęć, która warunkowała bycie w sieci szpitali. Był również problem z funkcjonowaniem oddziału chirurgii - wyjaśnia Mirosław Ślifirczyk, były starosta radomski, kandydat Trzeciej Drogi na posła. - Zarząd powiatu bardzo był zdeterminowany, żeby obydwa szpitale istniały i to nie podlegało żadnej dyskusji, że taka wola jest. Połączenie szpitali jest jednym z zabiegów utrzymania funkcjonowania szpitali - dodaje Ślifirczyk.

Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZMarek Nowicki/Fakty TVN

Co oznacza połączenie szpitali?

Władze Chorzowa z tego samego powodu i w tym samym czasie - zmuszone PiS-owską reformą - połączyły dwa swoje szpitale. Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespółu Szpitali Miejskich w Chorzowie, zapewnia, że połączenie nie oznaczało likwidacji żadnej z placówek.

- Wprost przeciwnie, myśmy tu jeszcze otworzyli oddziały. Staramy się traktować obydwa szpitale jako jeden szpital, inwestujemy równe pieniądze - podkreśla Szafranowicz.

Reforma z 2017 roku, wprowadzająca sieć szpitali, była tak bardzo nieudana, że PiS w roku 2021 ogłosiło nową reformę szpitalnictwa, której do dziś nie wprowadziło. Naczelna Rada Lekarska właśnie opublikowała diagnozę szpitalną 2023. Wynika z niej, że blisko trzy czwarte lekarzy rozważa odejście z systemu szpitalnictwa.

Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od 6 grudnia mieliśmy mieć możliwość zaszczepienia się przeciw kolejnej wersji COVID-19 - Krakenowi. Ale bardzo wielu chętnych odchodzi w kwitkiem. Zapisy na pierwszą transzę od razu sie skończyły. Szczepionki rząd sprowadził późno, a w dodatku bardzo mało. Mają być kolejne dostawy.

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Problemy z dostępem do szczepień przeciw COVID-19. "Wygląda to na wielki bałagan"

Źródło:
Fakty TVN

Zbliża się "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Najbiedniejsi, samotni, potrzebujący pomocy dostaną przed świętami to, czego im najbardziej potrzeba, by choć trochę im ulżyć i po prostu pocieszyć. Każdy z nas może wywołać łzy wzruszenia. Jest wielu wolontariuszy, ale potrzeba więcej. Na darczyńców czeka jeszcze ponad tysiąc rodzin.

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Pani Elżbieta potrzebuje elektronicznej lupy, pani Olga piekarnika. Podopieczni Szlachetnej Paczki wciąż czekają na darczyńców

Autor:
Maria
Mikołajewska
Źródło:
Fakty TVN

Jak nowy rząd - na czele z Donaldem Tuskiem - zmieni postrzeganie Polski w Brukseli? W grę wchodzi to, co bezcenne - pozycja Polski, ale i miliony złotych na inwestycje i rozwój. Z Adamem Szłapką, który będzie ministrem ds. europejskich, pracujemy niemal non stop - mówi Donald Tusk.

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Nowy rząd liczy na poprawę relacji z Brukselą. "Będziemy działali naprawdę zdecydowanie"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mateusz Morawiecki w swoim expose "przedstawi najważniejsze wyzwania, jakie przed nami stoją" - mówił w TVN24 Waldemar Buda z PiS. Przyznał, że wynik głosowania w sprawie wotum zaufania dla Morawieckiego "jest dosyć przewidywalny". - To jutrzejsze expose to będzie taki dziki łabędzi śpiew premiera Morawieckiego - oceniła Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej.

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Czy Morawiecki będzie udawał? Buda: Oczywiście, że nie. To konstytucja przewiduje taką formułę

Autor:
ads/ft
Źródło:
TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS