Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"

06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"
06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"
Renata Kijowska | Fakty TVN
06.09.2022 | Szkoły mają problem z zakupem podręczników. "Dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca"Renata Kijowska | Fakty TVN

Drożyzna dotyka także szkoły. Do niektórych placówek dotacja z resortu edukacji w całości nie dotarła, a to oznacza, że na razie nie będzie podręczników. Choć bardziej niż podręczników może zabraknąć zeszytów do ćwiczeń. Ostatnia deska ratunku to portfel rodziców.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek gościł we wtorek w szkole podstawowej w Mysłakowicach pod Jelenią Górą (Dolny Śląsk), gdzie wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawił założenia projektu edukacji zdrowotnej uczniów klas 1-3 szkół podstawowych.

Wizyta ministra edukacji została oprotestowana przez niektórych uczniów, którzy przed budynkiem placówki wykrzykiwali hasła, takie jak: "HiT to sh*t", "edukacja, nie manipulacja" czy "szkoła dla ludzi, nie dla polityki".

- Wykrzykują wulgaryzmy w języku obcym. Gdybyście mogli nagrać, jak zachowuje się tęczowa młodzież, a jak zachowuje się normalna młodzież. To ideologizacja i upolitycznianie szkół, to są oni, nie my - mówił minister Czarnek w rozmowie z TVN24.

Problem z podręcznikami nie kończy się jednak na HiT-cie. Dla wielu podstawówek problemem jest brak podręczników w ogóle, bo Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało jedynie część dotacji na podręczniki. W Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Poznaniu na zakupy brakuje 6 tysięcy złotych. Dyrektor Andrzej Karaś musi wybrać, kto będzie miał dostęp do książek.

- W pierwszej kolejności zapewniamy podręczniki i ćwiczenia najmłodszym klasom, potem 4-6, a na koniec zostawiamy klasy 7 i 8 - wyjaśnia Karaś.

Ćwiczenia są wstępnie zamówione, ale nieopłacone i piętrzą się w magazynach. Czekają na swoją kolej.

- Szkoły najpierw zamawiają podręczniki, dopiero później zeszyty ćwiczeń. Preferowane są polski, matematyka, języki obce, a na pozostałe przedmioty "jak starczy środków z dotacji" - informuje Waldemar Czerniszewski, dyrektor wydawniczy z Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych.

Czarnek: dotacje zostaną wypłacone

Dorota Jasik, dyrektorka społecznej szkoły podstawowej w Warszawie, rozesłała rodzicom informację o sytuacji. Z obiecanej dotacji otrzymała nieco ponad połowę środków.

W placówkach trwają zebrania z rodzicami.

- Na zebraniach rodzice są często proszeni o zakupienie dodatkowych ćwiczeń, bo dotacja od ministerstwa okazuje się niewystarczająca - informuje Justyna Suchecka, dziennikarka tvn24.pl.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówi, żeby poczekać. Resort pieniądze da, a kłopoty tłumaczy wojną, bo w szkołach przybyło uczniów. Informuje, że wcześniej ustalona dotacja okazała się za mała, by wszystkich wyposażyć.

- Trzy czwarte dotacji jest już wypłacone samorządom, jedna czwarta będzie wypłacona jesienią tego roku. Musimy zrobić zmianę w przepisach ustawowych, żeby podnieść limit na dotacje - zapewnia Przemysław Czarnek.

Problemem w szkołach jest też inflacja. - Bezpłatna edukacja w Polsce jest tak zwaną bezpłatną edukacją. Papier podrożał w zależności od tego, jaki to papier, od 50 do nawet 200 procent, podrożały wszystkie materiały, których używają uczniowie - zwraca uwagę dr Iga Kazimierczyk, prezes Fundacji Przestrzeń dla Edukacji.

- Na plasteliny, farby składamy się w klasie, więc to wszystko okaże się, jaki to jest pełny koszt. Wszystko drożeje, wyprawki też - mówi jedna z mam.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

20 lat to szmat czasu, a 20 lat Polski w Unii Europejskiej to cała masa zmian i to w wielu dziedzinach. W ochronie zdrowia na przykład te zmiany są widoczne gołym okiem.

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Źródło:
Fakty TVN

"Mam raka, więc mów do mnie tak" - to hasło kampanii społecznej o tym, jak rozmawiać z osobą chorą na raka. W mediach społecznościowych Małgorzata Sajan oswaja temat raka i przełamuje stereotypy.

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Jak mówić do osób chorych na raka? "Rozumiem, że jest ci ciężko" jest lepsze od "musisz być silna"

Źródło:
Fakty TVN

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę w Poznaniu wystartuje bieg Wings for Life. Odbędzie się on także w innych lokalizacjach w Polsce. Od lat biegi pod tą nazwą cieszą się dużą popularnością.

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Zbliża się kolejna edycja biegu Wings for Life. Każdy może wziąć udział, gdziekolwiek, dzięki aplikacji

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

"Zdrajcy!" - tak swój temat okładkowy tytułuje prestiżowy tygodnik "Der Spiegel". To ustalenia dziennikarzy na temat partii Alternatywa dla Niemiec - w skrócie AfD. "Der Spiegel" podaje wprost, że za strategią ugrupowania stoi Kreml. To kolejne doniesienia o powiązaniach AfD z wrogami Zachodu - nie tylko z Rosją, ale też z Chinami. Problem ukrytych wpływów Kremla na polityków jest nie tylko niemiecki.

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

"Der Spiegel" o AfD: "Zdrajcy!" Manifest partii miał zostać napisany na Kremlu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS