Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepieniaMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Polacy ruszyli do punktów szczepień. Nie wszędzie dotarło tyle szczepionek, ile zamawiano. Na przykład apteka "Medica" w Szczecinie wpisała do grafika do końca tygodnia 200 pacjentów, ale szczepionki dostała tylko dla 20. - Mam nadzieję, że to wynika tylko z błędu ludzkiego i że te szczepionki do nas w dniu jutrzejszym dojadą i że nie będę musiała odwoływać wizyt pacjentów - mówi Joanna Urbańska, farmaceutka z apteki "Medica" w Szczecinie.

Zainteresowanie w aptekach i przychodniach jest bardzo duże i nikt nie chciałby wygaszać zapału pacjentów z przyczyn organizacyjnych. - Rosnąca z dnia na dzień liczba nowych przypadków COVID-19 daje trochę pacjentom, ludziom do myślenia i ruszają do szczepień - tłumaczy doktor Jacek Kidoń, pediatra z Miejskiej Przychodni "Lecznicza" w Łodzi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzy główne oczekiwania wobec nowego rządu w sprawie COVID-19. "To musi być bardzo szybko zorganizowane"

Jest o czym myśleć, bo w Polsce przybywa przypadków zakażeń koronawirusem. Tylko ostatniej doby stwierdzono zakażenie u ponad 3400 osób. 10 osób zmarło.

Może takiej sytuacji by nie było, gdyby rząd PiS zadbał o to, by szczepienia - tak jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej, z wyjątkiem Węgier - zaczęły się już we wrześniu. - My jako kraj właściwie nie działamy w żaden zorganizowany sposób przeciwko pandemii. Po prostu zostało to puszczone na żywioł i będzie to znowu kosztowało niepotrzebne zgony, niepotrzebne ciężkie powikłania - alarmuje doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw zagrożeń epidemicznych.

Władza skoncentrowana na utrzymaniu władzy o profilaktyce zapomniała. - Teraz bylibyśmy przygotowani. Przygotowane byłyby przede wszystkim te osoby, które zachorują ciężko, czyli osoby starsze, powyżej 65. roku życia, osoby z chorobami współistniejącymi, z cukrzycą - podkreśla doktor Joanna Jursa-Kulesza, epidemiolożka z Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie.

Simon o danych resortu zdrowia ws. koronawirusa: to nie ma żadnego kontaktu z rzeczywistością
Prof. Simon o danych resortu zdrowia ws. koronawirusa: to nie ma żadnego kontaktu z rzeczywistością TVN24

Jak się zapisać?

Według ekspertów gdyby nadal obowiązywały testy, wykrywano by nawet 100 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Dlatego nawet na ostatni dzwonek warto zrobić, co się da, by straty zminimalizować.

Skierowanie na szczepienie każdy pacjent, który skończył 12 lat, otrzymuje automatycznie. Wybrać miejsce szczepienia, termin i rodzaj szczepionki - każdy już musi sam. Do wyboru są dwie szczepionki - mRNA i jedna białkowa. - mRNA musi przejść ten etap przetwarzania w ludzkim organizmie na białko, natomiast szczepionka białkowa jest gotowym produktem, który podajemy. Jest to można powiedzieć taka klasyczna szczepionka, jaką znaliśmy przed pandemią - tłumaczy doktor Paweł Grzesiowski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wzrost zachorowań na COVID-19. "Od czasu nastania wariantu omikron sytuacja się zmieniła

Zapisać się na konkretny termin można poprzez Internetowe Konto Pacjenta, w POZ lub aptece oraz przez e-rejestrację i infolinię 989. Ale uwaga - infolinia skończy działalność 15 grudnia, co z kolejki do szczepień może wykluczyć przede wszystkim najstarszych i niepełnosprawnych. - Zapewne te decyzje były czymś spowodowane. Tutaj nie chcę powiedzieć, że nie. Niemniej jednak jakby jest to sytuacja zastanawiająca, z która też sobie próbuję radzić jako rzecznik - przekazuje Iwona Kania z Ministerstwa Zdrowia.

Zastaną sytuację będzie miał szansę zmienić nowy rząd.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS