Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?

08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Od 15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Seniorzy mogą już się szykować, bo po pracownikach służby zdrowia, są w kolejnej grupie. Gdzie odbywają się szczepienia? Jak znaleźć punkt szczepień najbliżej domu?

Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl

Co trzeci senior - jak szacują krakowskie i łódzkie przychodnie - chciałby już poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19. Wielu z nich dzwoni do przychodni, przychodzi i dopytuje się, kiedy ruszą szczepienia.

Od 15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich pacjentów z grupy 60 plus. O kolejności szczepienia decyduje numer PESEL - pierwszeństwo mają mieć najstarsi.

W pierwszej kolejności - na podstawie numeru PESEL - automatycznie e-skierowanie otrzyma każdy senior powyżej 70. roku życia. Będzie ono ważne przez 60 dni.

W związku z tym, że szczepienie jest dobrowolne, trzeba zadeklarować swoją wolę i się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię pod numer telefonu 989, wchodząc na internetowe konto pacjenta lub przez lekarza rodzinnego.

Po rejestracji można udać się do najbliższego punktu szczepień, gdzie po kwalifikacji podana zostanie pierwsza dawka szczepionki, a 21 dni później - druga.

Jakie mogą być przeciwwskazania?

Choroby przewlekłe, na które cierpi zdecydowana większość seniorów, nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Wręcz przeciwnie - im więcej chorób współistniejących, tym szybciej trzeba ustawić się w kolejce po szczepionkę.

- To jest uniwersalne zalecenie, żeby nie być aktualnie w trakcie infekcji, nie w czasie zaostrzenia swojej choroby. Czekamy na ten moment, gdy jesteśmy w optymalnym zdrowiu i wtedy możemy się szczepić - wyjaśnia doktor Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im Norberta Barlickiego w Łodzi.

Gdzie się zaszczepimy?

Punkt szczepień utworzone zostały w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, placówkach medycznych i centrach szczepień w szpitalach rezerwowych. Będą też zespoły mobilne.

Mapę punktów można znaleźć na rządowej stronie. Brak naszej miejscowości na mapie punktów jest utrudnieniem, ale nie zamyka dostępu do szczepień. Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że seniorzy będą mogli się zaszczepić w wybranym przez siebie punkcie.

Ważne, żeby zapamiętać, że od piątku nie obowiązują skierowania papierowe ani podczas wizyty u lekarza, ani podczas teleporady.

Informacje o e-skierowaniu z jego czterocyfrowym numerem dostaniemy na telefon lub pocztą elektroniczną. Podczas realizacji e-skierowania musimy podać tylko jego numer i numer PESEL.

Pierwsze rejestracje mają ruszyć już za tydzień. Pierwsze szczepienia seniorów mają odbyć się 25 stycznia.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS