Od 15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19. Seniorzy mogą już się szykować, bo po pracownikach służby zdrowia, są w kolejnej grupie. Gdzie odbywają się szczepienia? Jak znaleźć punkt szczepień najbliżej domu?
Czytaj więcej: Szczepienia na COVID-19 - raport tvn24.pl
Co trzeci senior - jak szacują krakowskie i łódzkie przychodnie - chciałby już poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19. Wielu z nich dzwoni do przychodni, przychodzi i dopytuje się, kiedy ruszą szczepienia.
Od 15 stycznia ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich pacjentów z grupy 60 plus. O kolejności szczepienia decyduje numer PESEL - pierwszeństwo mają mieć najstarsi.
W pierwszej kolejności - na podstawie numeru PESEL - automatycznie e-skierowanie otrzyma każdy senior powyżej 70. roku życia. Będzie ono ważne przez 60 dni.
W związku z tym, że szczepienie jest dobrowolne, trzeba zadeklarować swoją wolę i się zarejestrować. Można to zrobić dzwoniąc na infolinię pod numer telefonu 989, wchodząc na internetowe konto pacjenta lub przez lekarza rodzinnego.
Po rejestracji można udać się do najbliższego punktu szczepień, gdzie po kwalifikacji podana zostanie pierwsza dawka szczepionki, a 21 dni później - druga.
Jakie mogą być przeciwwskazania?
Choroby przewlekłe, na które cierpi zdecydowana większość seniorów, nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Wręcz przeciwnie - im więcej chorób współistniejących, tym szybciej trzeba ustawić się w kolejce po szczepionkę.
- To jest uniwersalne zalecenie, żeby nie być aktualnie w trakcie infekcji, nie w czasie zaostrzenia swojej choroby. Czekamy na ten moment, gdy jesteśmy w optymalnym zdrowiu i wtedy możemy się szczepić - wyjaśnia doktor Tomasz Karauda z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im Norberta Barlickiego w Łodzi.
Gdzie się zaszczepimy?
Punkt szczepień utworzone zostały w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej, placówkach medycznych i centrach szczepień w szpitalach rezerwowych. Będą też zespoły mobilne.
Mapę punktów można znaleźć na rządowej stronie. Brak naszej miejscowości na mapie punktów jest utrudnieniem, ale nie zamyka dostępu do szczepień. Anna Leder z Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wyjaśnia, że seniorzy będą mogli się zaszczepić w wybranym przez siebie punkcie.
Ważne, żeby zapamiętać, że od piątku nie obowiązują skierowania papierowe ani podczas wizyty u lekarza, ani podczas teleporady.
Informacje o e-skierowaniu z jego czterocyfrowym numerem dostaniemy na telefon lub pocztą elektroniczną. Podczas realizacji e-skierowania musimy podać tylko jego numer i numer PESEL.
Pierwsze rejestracje mają ruszyć już za tydzień. Pierwsze szczepienia seniorów mają odbyć się 25 stycznia.
Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24