Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN
Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu" (9.12.2023)
Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu" (9.12.2023)
Jarosław Kostkowski/Fakty TVN
Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"Jarosław Kostkowski/Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Poznańscy studenci wracają do akademika, by go okupować. Mają śpiwory, transparenty i hasła. Okupację planują do skutku - aż legalnie pozwoli się im tam zamieszkać. Nowy rok akademicki oznaczał wyprowadzkę z powodu stanu 60-letniego budynku. Uniwersytet zapewnia miejsca dla co dwudziestego studenta. - Uniwersytet imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu w tym roku oferuje 1535 miejsc w pięciu domach - informowała w październiku Małgorzata Rybczyńska z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Akademik, który tutaj jest, został zamknięty. Prawdopodobnie zostanie to sprzedane prywatnemu deweloperowi - przekazuje student Szymon Radomski. To kłopot dla ponad trzystu studentów. Wprawdzie akademika nie ma - ale w jego miejscu funkcjonuje wciąż hotel. - Tak naprawdę każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu - dodaje studentka Paula Macioszek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Drożyzna nie omija studentów. Tak wzrosły ich wydatki w ciągu ośmiu lat

Studenci nie zamierzają ustąpić - chcą remontu. - Nie może być już takiej sytuacji, gdzie takie akademiki zostają sprzedane bez żadnego oporu, bez żadnego protestu - zaznacza Dawid. - Stawia się wielki mur z napisem "możesz tu studiować, ale tylko jeżeli jesteś bogaty" - uważa Krystian.

W ciągu siedmiu lat miesięczne wydatki studenta w Polsce wzrosły o prawie dwa i pół tysiąca złotych. - Znam sytuację osób studiujących, które mogą sobie pozwolić na jeden, dwa posiłki dziennie - podkreśla Mateusz. Nocleg kosztuje najwięcej i trudno wybrzydzać.

Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością
Studenci szukają mieszkań. Ceny są wysokie i jest problem z dostępnością TVN24

Poczucie straconego czasu

Uniwersytet Adam Mickiewicza odmówił komentarza w sprawie akademika - do postulatów protestujących odniesie się w ciągu kilku dni. - To, co właśnie jest największą stratą i to, z czego najbardziej musimy rezygnować, to jest takie poczucie bezpieczeństwa i stabilności - wyjaśnia Aleksandra.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS