Przedstawiono "mapę kościelnej pedofilii". "W ciągu doby 70 kolejnych zgłoszeń"


Stańmy po stroni dzieci - pod takim hasłem do Sejmu wchodzi temat pedofilii w Kościele. Na spotkanie zorganizowane przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus przyszli przedstawiciele ofiar księży. Przyszli ze zdjęciami, dramatycznymi historiami i mapą przypadków nadużyć. Nie było przedstawicieli episkopatu, rządu ani największych partii.

W sali, w której w poniedziałek w Sejmie zorganizowano spotkanie na temat pedofilii w Kościele, nie było nikogo z ministerstwa sprawiedliwości, episkopatu i z PiS-u. Nie było też nikogo z największej partii opozycyjnej - Platformy Obywatelskiej.

Była Nowoczesna i partie pozaparlamentarne. Ale sala i tak była przepełniona. - Specjalnie, na złość dostaliśmy najmniejszą salę - twierdzi Joanna Scheuring-Wielgus.

Obecne na spotkaniu w Sejmie organizacje pozarządowe chcą powołania państwowej komisji, by badać kościelną pedofilię. Chcą też, by w tej komisji nie było przedstawicieli Kościoła.

Fundacja "Nie Lękajcie Się" przedstawiła na spotkaniu "Mapę kościelnej pedofilii w Polsce", na której zaznaczono wszystkie znane przypadki nadużyć księży. - W ciągu doby do fundacji "Nie Lękajcie Się" przyszło siedemdziesiąt kolejnych zgłoszeń - twierdzi Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej".

Zmiany w prawie

Ostatnio w Polsce zaostrzono prawo, co ma skutkować skuteczniejszym ściganiem pedofilii. Nowe przepisy mówią, że kto nie zawiadomi władz o znanym sobie przypadku pedofilii, może pójść do wiezienia na trzy lata. Wcześniej wydłużono przedawnienie wobec przestępstw pedofilii - do trzydziestego roku życia ofiary, która często latami ukrywa prawdę. Ale to - zdaniem obecnych na spotkaniu - za mało i stąd apel.

- Żeby zostały zniesione przedawnienia, żebyśmy mogli ubiegać się o nasze prawa do końca życia - apeluje Marek Lisiński z fundacji "Nie Lękajcie Się".

Przeprosiny i odszkodowania

Ostatnio w kościołach Diecezji Opolskiej, a wcześniej w Warszawsko-Praskiej padły słowa przeprosin. Ale w wytycznych Episkopatu wyraźnie czytamy, że odpowiedzialność karną i cywilną ponosi sprawca, a wiec odszkodowania nie płaci kościół, a ksiądz.

- To jest wstyd. Na całym świecie kościoły wypłacają pieniądze - uważa Artur Nowak, jeden z uczestników spotkania w Sejmie.

Ostatnio w Poznaniu zasądzono ofierze milionowe odszkodowanie. Właśnie od instytucji kościelnej.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS