Przedstawiono "mapę kościelnej pedofilii". "W ciągu doby 70 kolejnych zgłoszeń"


Stańmy po stroni dzieci - pod takim hasłem do Sejmu wchodzi temat pedofilii w Kościele. Na spotkanie zorganizowane przez posłankę Joannę Scheuring-Wielgus przyszli przedstawiciele ofiar księży. Przyszli ze zdjęciami, dramatycznymi historiami i mapą przypadków nadużyć. Nie było przedstawicieli episkopatu, rządu ani największych partii.

W sali, w której w poniedziałek w Sejmie zorganizowano spotkanie na temat pedofilii w Kościele, nie było nikogo z ministerstwa sprawiedliwości, episkopatu i z PiS-u. Nie było też nikogo z największej partii opozycyjnej - Platformy Obywatelskiej.

Była Nowoczesna i partie pozaparlamentarne. Ale sala i tak była przepełniona. - Specjalnie, na złość dostaliśmy najmniejszą salę - twierdzi Joanna Scheuring-Wielgus.

Obecne na spotkaniu w Sejmie organizacje pozarządowe chcą powołania państwowej komisji, by badać kościelną pedofilię. Chcą też, by w tej komisji nie było przedstawicieli Kościoła.

Fundacja "Nie Lękajcie Się" przedstawiła na spotkaniu "Mapę kościelnej pedofilii w Polsce", na której zaznaczono wszystkie znane przypadki nadużyć księży. - W ciągu doby do fundacji "Nie Lękajcie Się" przyszło siedemdziesiąt kolejnych zgłoszeń - twierdzi Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej".

Zmiany w prawie

Ostatnio w Polsce zaostrzono prawo, co ma skutkować skuteczniejszym ściganiem pedofilii. Nowe przepisy mówią, że kto nie zawiadomi władz o znanym sobie przypadku pedofilii, może pójść do wiezienia na trzy lata. Wcześniej wydłużono przedawnienie wobec przestępstw pedofilii - do trzydziestego roku życia ofiary, która często latami ukrywa prawdę. Ale to - zdaniem obecnych na spotkaniu - za mało i stąd apel.

- Żeby zostały zniesione przedawnienia, żebyśmy mogli ubiegać się o nasze prawa do końca życia - apeluje Marek Lisiński z fundacji "Nie Lękajcie Się".

Przeprosiny i odszkodowania

Ostatnio w kościołach Diecezji Opolskiej, a wcześniej w Warszawsko-Praskiej padły słowa przeprosin. Ale w wytycznych Episkopatu wyraźnie czytamy, że odpowiedzialność karną i cywilną ponosi sprawca, a wiec odszkodowania nie płaci kościół, a ksiądz.

- To jest wstyd. Na całym świecie kościoły wypłacają pieniądze - uważa Artur Nowak, jeden z uczestników spotkania w Sejmie.

Ostatnio w Poznaniu zasądzono ofierze milionowe odszkodowanie. Właśnie od instytucji kościelnej.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS