"Nie jest problemem sama rozmowa. Problemem jest struktura państwa"

11.09.2019 | "Nie jest problemem sama rozmowa. Problemem jest struktura państwa"
11.09.2019 | "Nie jest problemem sama rozmowa. Problemem jest struktura państwa"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
11.09.2019 | "Nie jest problemem sama rozmowa. Problemem jest struktura państwa"Arleta Zalewska | Fakty TVN

W sprawie płacy minimalnej rozmawiałem z prezesem NBP - powiedział w Polskim Radiu prezes Kaczyński i dodał, że poznał pierwsze szacunki. Posłowie opozycji nie pytają jednak o dane, tylko o samą rozmowę. Ich zdaniem prezes Kaczyński, który formalnie jest jedynie posłem, ma wyjątkową łatwość w spotykaniu się z szefami niezależnych od polityków instytucji.

- Ja się nie spotykam z liderami partii politycznych. W żadnym wypadku, natomiast z prezesem Kaczyńskim od dobrych 30 czy 40 lat bywa, że się spotykamy, rozmawiamy o tym, co nas interesuje, czyli w moim przypadku głównie sprawy gospodarcze i finansowe - mówi prezes NBP Adam Glapiński pytany o spotkanie z prezesem PiS.

O wtorkowym spotkaniu z szefem NBP Jarosław Kaczyński powiedział w trakcie rozmowy w Polskim Radiu. - Tak się składa, że miałem okazję rozmawiać wczoraj z prezesem banku narodowego. On mi przedstawił takie pierwsze szacunki, czy to (podwyższenie płacy minimalnej - przyp. red.) jakoś wpłynie źle na gospodarkę. Nic z tych rzeczy - mówił prezes PiS.

- Opinia prezesa NBP co do takich decyzji oczywiście jest ważna - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapytany o to, czy na takie spotkanie nie powinien udać się premier, odpowiedział, że chodzi o "program partii, a program partii jest akceptowany przez prezesa".

- Prezes Kaczyński niczego nie konsultował. Prezes Kaczyński ogłosił, a prezes Glapiński miał tylko potwierdzić, że prezes Kaczyński ma rację - komentuje całą sprawę Marek Sawicki z PSL.

Lider PiS-u w dyskusji o podwyżce płacy minimalnej potrzebował pochwalić się opinią "za". Powołał się na rozmowę z prezesem Glapińskim i opinię, której NBP oficjalnie ani nie przyjął, ani tym bardziej nie opublikował.

Organy niezależne?

Wraca jednak pytanie, czy prezes Narodowego Banku Polskiego powinien spotykać się z szefem rządzącej partii? - Jak przewodniczący Schetyna by chciał przyjść do banku i o czymś porozmawiać, no to oczywiście się normalną drogą można zapisać i porozmawiamy. Nie jestem tutaj zamknięty, chociaż nie znam człowieka i nigdy nie rozmawialiśmy - komentuje całą sprawę prezes NBP.

- Kiedy toczyła się sprawa pań, które pracowały w Narodowym Banku Polskim i zarabiały niebotyczne pieniądze, chciałem spotkać się z prezesem Glapińskim i prezes odmówił mi tego spotkania. Ja również jestem posłem i mam do tego prawo. Do tego spotkania nie doszło. Z prezesem Kaczyńskim? Od ręki - odpowiada jednak Cezary Tomczyk z PO.

Ktoś może powiedzieć, że to nic nowego, że Jarosław Kaczyński ma bezpośredni kontakt z prezesem NBP. Podobnie wygląda sytuacja z przedstawicielką innego organu, który również powinien pozostać niezależny od wpływów władzy, czyli Julią Przyłębską, która od 2016 roku pełni funkcję prezesa Trybunału Konstytucyjnego, a z którą prezes PiS również prywatnie się spotykał.

Wszystko to jest dowodem na to, że znaczenie nieformalnych relacji, spotkań i rozmów budowanych na prywatnych znajomościach jest w obozie władzy normą.

- Pan prezes rozmawia z różnymi osobami. Prezes NBP jest bardzo właściwą osobą do tego, aby dyskutować także o płacy minimalnej - komentuje Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

- Nie jest problemem sama rozmowa. Problemem jest struktura państwa polskiego, w którym osoba, która sprawuje realną władzę, nie jest umocowana konstytucyjnie - przekonuje Michał Kamiński, kandydat na senatora.

O Marku Belce - poprzedniku Adama Glapińskiego - było głośno po spotkaniu w restauracji Sowa i Przyjaciele, gdzie podczas nielegalnie nagranej rozmowy z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem omawiali między innymi bieżące sprawy polityczne.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS