Spore wyzwania przed nowym rządem. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"

Źródło:
Fakty TVN
Przed nowym rządem spore wyzwania. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"
Przed nowym rządem spore wyzwania. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Przed nowym rządem spore wyzwania. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"Paweł Płuska/Fakty TVN

Wśród pilnych i bardzo pilnych spraw dla nowego rządu jedna jest kluczowa: budżet na przyszły rok. To nie będzie prezent od PiS-u. Według ekspertów partia władzy wydawała poza budżetem miliardy. Część ukryła w specjalnych funduszach, a zadłużenie Polski to dwa biliony złotych.

Nie tylko z ust polityków dotychczasowej opozycji padają słowa, że ustępujący rząd zostawia w finansach państwa prawdziwe pole minowe. - Sam projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów, wzrost deficytu o 80 procent, dług publiczny uderzy w dwa biliony złotych, ale również niepokoi wykonanie budżetu za rok obecny - wskazuje Andrzej Domański z Koalicji Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki lubił się chwalić, że pieniądze na wszystkie wydatki socjalne, czeki, pochodzą z walki z mafią VAT-owską. Tyle że wpływy z VAT-u w tegorocznym budżecie mocno przeszacowano. Czekają nas albo cięcia wydatków, albo większy dług, a na pewno zmiana. - Wyniki wyborów dość jednoznacznie stanowią wezwanie do zakończenia takiej ery radosnego disco polo w polskiej ekonomii. Rzeczywiście kondycja polskiej gospodarki jest przynajmniej kiepska - ocenia prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

Politycy, którzy przejmą władzę, porównują to, co zostawia im obecny rząd, do stanu państwa sprzed ośmiu lat, gdy oni oddawali władzę. - PKB 3,9 procent, czyli dobra dynamika wzrostu gospodarczego. Oni oddają nam gospodarkę zero procent PKB. My im dawaliśmy po wyjściu z procedury nadmiernego deficytu stabilne finanse. Oni nam oddają natychmiast z deficytem, który przekracza wszelkie dopuszczalne normy - wskazuje Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do roku
GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do rokuJacek Tacik/Fakty TVN

Pytania o zamrożone ceny energii i gazu

Wyzwaniem jest to, jak w obecnej sytuacji walczyć z inflacją i recesją, w którą praktycznie wpadliśmy, jak wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego i przede wszystkim: jak zapanować nad finansami państwa. - Do tej pory mieliśmy do czynienia z kreatywna księgowością w negatywnym tego słowa znaczeniu, zahaczającą wręcz o fałszowanie sprawozdań finansowych - ocenia prof. Marcin Kalinowski, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito.

Jak słyszymy, przyszłoroczny budżet zaplanowany przez PiS jest nierealny, masę wydatków ukryto poza nim, dług ma już przekraczać dwa biliony złotych. - Mamy tam ryzyko, że tam się może dziać coś, o czym nie wiemy: na przykład z tego, co słyszę, Polski Fundusz Rozwoju ma problemy ze zrolowaniem obligacji, czyli nie jest w stanie wyemitować kolejnych, żeby spłacić swoje stare zobowiązania i takich raf może być cała masa - wskazuje Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi.

Kolejne rafy przygotowane przez odchodzących to nie tylko kolejny wzrost płacy minimalnej. W nowym roku pewnie przestanie obowiązywać niższy VAT na żywność. Co dalej z zamrożonymi cenami energii i gazu?

- Problem z decyzją w sprawie tego, czy ceny energii będą sztucznie zamrożone w przyszłym roku, spadnie prawdopodobnie na kolejny rząd, sformowany z partii opozycyjnych. To będzie trudna decyzja - ocenia Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych, Polityka Insight.

Bez interwencji nasze rachunki mogłyby wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Paliwa już zaczynają drożeć, a to wszystko przełoży się na inflację.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera w "Kropce nad i".

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS