Spore wyzwania przed nowym rządem. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"

Źródło:
Fakty TVN
Przed nowym rządem spore wyzwania. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"
Przed nowym rządem spore wyzwania. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"
Paweł Płuska/Fakty TVN
Przed nowym rządem spore wyzwania. "Projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów"Paweł Płuska/Fakty TVN

Wśród pilnych i bardzo pilnych spraw dla nowego rządu jedna jest kluczowa: budżet na przyszły rok. To nie będzie prezent od PiS-u. Według ekspertów partia władzy wydawała poza budżetem miliardy. Część ukryła w specjalnych funduszach, a zadłużenie Polski to dwa biliony złotych.

Nie tylko z ust polityków dotychczasowej opozycji padają słowa, że ustępujący rząd zostawia w finansach państwa prawdziwe pole minowe. - Sam projekt budżetu na przyszły rok budzi wiele niepokojów, wzrost deficytu o 80 procent, dług publiczny uderzy w dwa biliony złotych, ale również niepokoi wykonanie budżetu za rok obecny - wskazuje Andrzej Domański z Koalicji Obywatelskiej.

Mateusz Morawiecki lubił się chwalić, że pieniądze na wszystkie wydatki socjalne, czeki, pochodzą z walki z mafią VAT-owską. Tyle że wpływy z VAT-u w tegorocznym budżecie mocno przeszacowano. Czekają nas albo cięcia wydatków, albo większy dług, a na pewno zmiana. - Wyniki wyborów dość jednoznacznie stanowią wezwanie do zakończenia takiej ery radosnego disco polo w polskiej ekonomii. Rzeczywiście kondycja polskiej gospodarki jest przynajmniej kiepska - ocenia prof. Aneta Zelek, ekonomistka z Zachodniopomorskiej Szkoły Biznesu w Szczecinie.

Politycy, którzy przejmą władzę, porównują to, co zostawia im obecny rząd, do stanu państwa sprzed ośmiu lat, gdy oni oddawali władzę. - PKB 3,9 procent, czyli dobra dynamika wzrostu gospodarczego. Oni oddają nam gospodarkę zero procent PKB. My im dawaliśmy po wyjściu z procedury nadmiernego deficytu stabilne finanse. Oni nam oddają natychmiast z deficytem, który przekracza wszelkie dopuszczalne normy - wskazuje Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do roku
GUS: inflacja we wrześniu wyniosła 8,2 procent rok do rokuJacek Tacik/Fakty TVN

Pytania o zamrożone ceny energii i gazu

Wyzwaniem jest to, jak w obecnej sytuacji walczyć z inflacją i recesją, w którą praktycznie wpadliśmy, jak wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego i przede wszystkim: jak zapanować nad finansami państwa. - Do tej pory mieliśmy do czynienia z kreatywna księgowością w negatywnym tego słowa znaczeniu, zahaczającą wręcz o fałszowanie sprawozdań finansowych - ocenia prof. Marcin Kalinowski, ekonomista z Uniwersytetu WSB Merito.

Jak słyszymy, przyszłoroczny budżet zaplanowany przez PiS jest nierealny, masę wydatków ukryto poza nim, dług ma już przekraczać dwa biliony złotych. - Mamy tam ryzyko, że tam się może dziać coś, o czym nie wiemy: na przykład z tego, co słyszę, Polski Fundusz Rozwoju ma problemy ze zrolowaniem obligacji, czyli nie jest w stanie wyemitować kolejnych, żeby spłacić swoje stare zobowiązania i takich raf może być cała masa - wskazuje Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi.

Kolejne rafy przygotowane przez odchodzących to nie tylko kolejny wzrost płacy minimalnej. W nowym roku pewnie przestanie obowiązywać niższy VAT na żywność. Co dalej z zamrożonymi cenami energii i gazu?

- Problem z decyzją w sprawie tego, czy ceny energii będą sztucznie zamrożone w przyszłym roku, spadnie prawdopodobnie na kolejny rząd, sformowany z partii opozycyjnych. To będzie trudna decyzja - ocenia Robert Tomaszewski, analityk ds. energetycznych, Polityka Insight.

Bez interwencji nasze rachunki mogłyby wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Paliwa już zaczynają drożeć, a to wszystko przełoży się na inflację.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS