Spór o wyciąg na Nosalu. Tatrzański Park Narodowy jest za budową, obrońcy przyrody - przeciw

Źródło:
Fakty TVN
Spór o wyciąg na Nosalu. Tatrzański Park Narodowy jest za budową, obrońcy przyrody - przeciw
Spór o wyciąg na Nosalu. Tatrzański Park Narodowy jest za budową, obrońcy przyrody - przeciw
Renata Kijowska/Fakty TVN
Spór o wyciąg na Nosalu. Tatrzański Park Narodowy jest za budową, obrońcy przyrody - przeciwRenata Kijowska/Fakty TVN

W Tatrzańskim Parku Narodowym mają zostać wycięte drzewa pod budowę nowego wyciągu narciarskiego. Za inwestycją są władze Zakopanego, ale też i parku narodowego. Wątpliwości mają jednak obrońcy przyrody, którzy pytają, dlaczego dyrektor TPN w ogóle na budowę pozwala.

Dwa tysiące drzew w Tatrzańskim Parku Narodowym pójdzie pod topór. Do budowy wyciągu narciarskiego na stoku Nosala coraz bliżej, bo Urząd Miasta w Zakopanem wydał już pozytywną decyzję środowiskową. - To jest wyciąg, który ma powstać głównie po to, aby w Zakopanem mogły się odbywać zawody rangi światowej czy europejskiej, tak jak odbywały się w latach 60. - zapewnia Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - Piły, buldożery, hałas, sztuczne naśnieżanie, sztuczne oświetlenie i jeszcze większa presja na Tatrzański Park Narodowy - ocenia z kolei Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Tatrzański Park Narodowy, który przeciwko budowie nie protestuje, jest inwestorem. - Gdyby to robił podmiot prywatny, toby natychmiast pojawiały się roszczenia o wydłużenie czasu funkcjonowania, poszerzenie trasy, zwiększenie przepustowości. Znamy z praktyki takie sytuacje, a TPN jest gwarantem, że tego typu sytuacji nie będzie - zapewnia Szymon Ziobrowski, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Ekspertów - mimo zapewnień ze strony TPN - zastanawia jednak, dlaczego w ogóle na budowę pozwala. - Podmiot powołany do ochrony przyrody podejmuje tak agresywne działania, antyprzyrodnicze - uważa dr hab. Przemysław Chylarecki, ornitolog, Fundacja Greenmind. - Dyrektor parku, zamiast chronić Tatry przed negatywnymi inwestycjami, jest zwolennikiem tej inwestycji. Bardziej go martwi to, że rośnie cena stali, z której trzeba zbudować wyciąg, niż to, że jest zagrożony sokół wędrowny - zwraca uwagę Radosław Ślusarczyk.

Przez wakacje Tatry odwiedziło ponad 1,7 miliona turystów
Przez wakacje Tatry odwiedziło ponad 1,7 miliona turystów

Narciarze zadowoleni

Dyrektor TPN podaje, że rzadkich sokołów jest więcej. Pozytywną opinię dla inwestycji wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, wcześniej prosząc o opinię samego inwestora, czyli Tatrzański Park Narodowy, który zna ten teren.

Z wizji nowego wyciągu cieszą się narciarze. Po stromym stoku Nosala ostatni raz szusowali kilkanaście lat temu. Potem dostępne były tylko ośle łączki u podnóża góry. - To jest miejsce kultowe, poza tym ten stok - z punktu widzenia parametrów - jest po prostu idealny do szkolenia bardziej profesjonalnego - wskazuje Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. - Byłoby dobrze, żeby po 50 latach zorganizować tam puchar świata - mówi Andrzej Bachleda-Curuś, medalista Mistrzostw Świata w Kombinacji Alpejskiej, dwukrotny olimpijczyk.

Narciarze pod NosalemShutterstock

O drzemiące w okolicy w czasie imprezy sportowej niedźwiedzie obawia się ich badaczka, doktor Nuria Selva Fernandez z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk i Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. - Jeśli siedlisko jest zabierane i tak demolowane, to potem nie ma niedźwiedzi. Gdzie one mają iść? - pyta Fernandez. - Po to jest Natura 2000, po to są parki narodowe, żeby powiedzieć: "stop, nie tu" - dodaje Chylarecki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W akcji gaśniczej brało udział ponad 240 strażaków, ale obyło się bez ofiar i poszkodowanych - z wyjątkiem setek najemców, z których część straciła dziś dorobek życia. Co do tej pory wiemy o pożarze, który w nocy wybuchł w centrum handlowym przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Wiele osób straciło pracę i środki do życia. Co wiemy o pożarze przy ulicy Marywilskiej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS