"To jest stan wojenny w polskich lasach"

18.01.2020 | "To jest stan wojenny w polskich lasach"
18.01.2020 | "To jest stan wojenny w polskich lasach"
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.01.2020 | "To jest stan wojenny w polskich lasach"Renata Kijowska | Fakty TVN

Gdy wydarzeniem dnia było odrzucenie ustawy represyjnej przez Senat, inna ustawa - tak zwane "Lex Ardanowski" - bez problemu została przyjęta w izbie wyższej, bo do głosów PiS-u dołączyło PSL.

Myśliwi dostali do ręki potężną broń. Wręczyli im ją senatorowie PSL. "Lex Ardanowski", czyli przepisy, które pod hasłem walki z ASF poszerzają przywileje myśliwych i - jak alarmują przyrodnicy - skazują dziki na rzeź, a ludzi narażają na niebezpieczeństwo, zostały przegłosowane w Senacie przewagą jednego głosu.

"Za" głosowała niezależna senator Lidia Staroń oraz senatorowie Ryszard Bober i Jan Filip Libicki z PSL. Głos naukowców i ekologów, którzy mówią, że ustawa rozniesie afrykański pomór świń, zamiast zatrzymać, nie przebił się.

- To nie tylko wydanie wojny przyrodzie, ale uderzy też bezpośrednio w rolników i hodowców - przekonuje Tomasz Zdrojewski z Koalicji "Niech Żyją!". - To jest stan wojenny w polskich lasach - dodaje Adam Wajrak, ekolog i dziennikarz.

- Interesy 0,3 procenta polskiego społeczeństwa są bardzo dobrze reprezentowane w parlamencie ponad politycznymi podziałami, a Polskie Stronnictwo Ludowe jak zawsze ową zieloną koniczynką dokłada się do tej wagi - przekonuje Paweł Średziński z Fundacji "Dziedzictwo Przyrodnicze".

"Nic się nie zmieni"

Za przeszkadzanie w polowaniu grozi rok więzienia. Dla porównania - przeszkadzanie strażakom w gaszeniu pożarów to tylko wykroczenie.

- Nie może być tak, że ktoś się będzie kładł przed lufami myśliwych, albo sobie tam będzie gdzieś baraszkował - mówi w senacie Szymon Giżyński, wiceminister środowiska.

- Myśliwy będzie mógł wygonić dosłownie każdego. Będzie mógł wygonić z lasu, będzie mógł wygonić z mojej prywatnej łąki. Będzie stało za nim prawo - tłumaczy Wajrak.

- (Myśliwi - przyp. red.) mogą potraktować jak przestępców grzybiarzy, spacerowiczów, rowerzystów, jeśli ci wejdą im w drogę - dodaje Karolina Kuszlewicz, adwokat i rzecznik do spraw ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym.

Nowe prawo doposaża też myśliwską broń w tłumiki.

- Za jakiś czas spotkamy się i będziemy podsumowywać najbardziej tragiczny bilans z możliwych. Ofiar śmiertelnych polowań z tłumikami - alarmował w Senacie senator Krzysztof Kwiatkowski.

- Dawanie największej grupie użytkowników broni cywilnej tłumików, bez koniecznych badań, czyli broni szczególnie niebezpiecznej, tak klasyfikowanej, jest paranoją - dodaje Tomasz Zdrojewski.

Tym samym jest ignorowanie faktu, że osłabiony dzik, chory na ASF, nie jest w stanie przemieszczać się na duże odległości. Wirusa na setki kilometrów przenosić może człowiek. Na przykład na ubrudzonych zakażoną krwią butach, albo na oponach.

- ASF będzie się rozprzestrzeniał na całą Europę i to dzięki nam. Nam myśliwym - alarmuje Bogusław Pilcicki, myśliwy.

Bogusław Pilcicki, myśliwy, który w programie "Czarno na Białym" piętnował lekceważenie przez kolegów zasad bioasekuracji, zauważa, że ustawa zasadami dezynfekcji, higieny właściwie się nie zajmuje.

- Nic się nie zmieni. W tej specustawie nie ma żadnych przepisów, które by pomogły w zwalczaniu ASF-u - dodaje Pilcicki.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS