"To jest stan wojenny w polskich lasach"

18.01.2020 | "To jest stan wojenny w polskich lasach"
18.01.2020 | "To jest stan wojenny w polskich lasach"
Renata Kijowska | Fakty TVN
18.01.2020 | "To jest stan wojenny w polskich lasach"Renata Kijowska | Fakty TVN

Gdy wydarzeniem dnia było odrzucenie ustawy represyjnej przez Senat, inna ustawa - tak zwane "Lex Ardanowski" - bez problemu została przyjęta w izbie wyższej, bo do głosów PiS-u dołączyło PSL.

Myśliwi dostali do ręki potężną broń. Wręczyli im ją senatorowie PSL. "Lex Ardanowski", czyli przepisy, które pod hasłem walki z ASF poszerzają przywileje myśliwych i - jak alarmują przyrodnicy - skazują dziki na rzeź, a ludzi narażają na niebezpieczeństwo, zostały przegłosowane w Senacie przewagą jednego głosu.

"Za" głosowała niezależna senator Lidia Staroń oraz senatorowie Ryszard Bober i Jan Filip Libicki z PSL. Głos naukowców i ekologów, którzy mówią, że ustawa rozniesie afrykański pomór świń, zamiast zatrzymać, nie przebił się.

- To nie tylko wydanie wojny przyrodzie, ale uderzy też bezpośrednio w rolników i hodowców - przekonuje Tomasz Zdrojewski z Koalicji "Niech Żyją!". - To jest stan wojenny w polskich lasach - dodaje Adam Wajrak, ekolog i dziennikarz.

- Interesy 0,3 procenta polskiego społeczeństwa są bardzo dobrze reprezentowane w parlamencie ponad politycznymi podziałami, a Polskie Stronnictwo Ludowe jak zawsze ową zieloną koniczynką dokłada się do tej wagi - przekonuje Paweł Średziński z Fundacji "Dziedzictwo Przyrodnicze".

"Nic się nie zmieni"

Za przeszkadzanie w polowaniu grozi rok więzienia. Dla porównania - przeszkadzanie strażakom w gaszeniu pożarów to tylko wykroczenie.

- Nie może być tak, że ktoś się będzie kładł przed lufami myśliwych, albo sobie tam będzie gdzieś baraszkował - mówi w senacie Szymon Giżyński, wiceminister środowiska.

- Myśliwy będzie mógł wygonić dosłownie każdego. Będzie mógł wygonić z lasu, będzie mógł wygonić z mojej prywatnej łąki. Będzie stało za nim prawo - tłumaczy Wajrak.

- (Myśliwi - przyp. red.) mogą potraktować jak przestępców grzybiarzy, spacerowiczów, rowerzystów, jeśli ci wejdą im w drogę - dodaje Karolina Kuszlewicz, adwokat i rzecznik do spraw ochrony zwierząt w Polskim Towarzystwie Etycznym.

Nowe prawo doposaża też myśliwską broń w tłumiki.

- Za jakiś czas spotkamy się i będziemy podsumowywać najbardziej tragiczny bilans z możliwych. Ofiar śmiertelnych polowań z tłumikami - alarmował w Senacie senator Krzysztof Kwiatkowski.

- Dawanie największej grupie użytkowników broni cywilnej tłumików, bez koniecznych badań, czyli broni szczególnie niebezpiecznej, tak klasyfikowanej, jest paranoją - dodaje Tomasz Zdrojewski.

Tym samym jest ignorowanie faktu, że osłabiony dzik, chory na ASF, nie jest w stanie przemieszczać się na duże odległości. Wirusa na setki kilometrów przenosić może człowiek. Na przykład na ubrudzonych zakażoną krwią butach, albo na oponach.

- ASF będzie się rozprzestrzeniał na całą Europę i to dzięki nam. Nam myśliwym - alarmuje Bogusław Pilcicki, myśliwy.

Bogusław Pilcicki, myśliwy, który w programie "Czarno na Białym" piętnował lekceważenie przez kolegów zasad bioasekuracji, zauważa, że ustawa zasadami dezynfekcji, higieny właściwie się nie zajmuje.

- Nic się nie zmieni. W tej specustawie nie ma żadnych przepisów, które by pomogły w zwalczaniu ASF-u - dodaje Pilcicki.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS