Za zakłócanie polowania grzywna? Na łów mają ruszyć policjanci, żołnierze i strażacy

19.12.2019 | Za zakłócanie polowania grzywna? Na łów mają ruszyć policjanci, żołnierze i strażacy
19.12.2019 | Za zakłócanie polowania grzywna? Na łów mają ruszyć policjanci, żołnierze i strażacy
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
19.12.2019 | Za zakłócanie polowania grzywna? Na łów mają ruszyć policjanci, żołnierze i strażacyMarzanna Zielińska | Fakty TVN

Ludzie są winni, ale to dziki są na cenzurowanym. Z ASF należy walczyć, tylko pytanie jakim sposobem. Posłowie PiS złożyli projekt nowej ustawy zmieniającej zasady polowań i wprowadzającej kary za ich zakłócanie.

Wojewoda lubuski zabronił wchodzenia do lasów w Zielonej Górze i powiecie zielonogórskim. W ostatnich dniach w mieście znaleziono cztery martwe dziki zarażone wirusem ASF. (http://www.tvn24.pl)

W zeszłym tygodniu na granicy dwóch województw - lubuskiego i wielkopolskiego - postawiono 40 kilometrowy płot, który ma na celu rozgraniczenie strefy zagrożonej ASF od strefy nieskażonej.

- Jest właśnie po to, by odgrodzić tę populację dzików potencjalnie wolnych (od choroby - red.) od dzików chorych. Natomiast, tak jak wszystko w przyrodzie, nie daje stuprocentowej gwarancji - wyjaśnia Tomasz Wielich z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii do spraw zdrowia i ochrony zwierząt w Poznaniu.

Narastający problem ASF

Bez względu na to, jaki sens mają ogrodzenia, problem narasta. ASF to inaczej afrykański pomór świń czyli wirusowa, ostra lub przewlekła choroba świń.

wirusowa, ostra lub przewlekła choroba świń. (http://www.tvn24.pl)

- To nie dziki odpowiadają za występowanie choroby ASF na fermach świń. To brak bioasekuracji jest za to odpowiedzialny - powiedział poseł Tomasz Aniśko (Koalicja Obywatelska, Zieloni)

Dzików nie wini nawet Główny Lekarz Weterynarii. Doktor Bogdan Konopka podkreśla, że winę za ASF ponoszą ludzie. - Tutaj spowodował to człowiek - wyjaśnił.

Mimo to grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości forsuje projekt specjalnej ustawy, w której proponuje, by do lasów na dziki ruszyli z bronią również policjanci, żołnierze, a nawet strażacy. Jak podkreślają politycy PiS-u, ustawa ma pomóc zwierzętom. - Dziki, które się zarażą, padają, ale w wielkich cierpieniach - wyjaśnił poseł Robert Telus (Prawo i Sprawiedliwość).

Funkcjonariusze i żołnierze projektu polityków nie chcą komentować. Natomiast politycy opozycji uważają, że te rozwiązania nie przyniosą zamierzonego efektu. - Proponowane są takie rozwiązania wielkiego kalibru, to przypomina troszeczkę wojnę emu w Australii czy wybicie wróbli przez Mao - stwierdziła posłanka Małgorzata Tracz (Koalicja Obywatelska, Zieloni)

Nowe zasady polowań

Jeśli ustawa wejdzie w życie, nie będzie można dokumentować ani publikować materiałów z polowań. Projekt ustawy przewiduje też grzywny za umyślne utrudnianie, zakłócanie polowania czy spacer po lesie podczas polowania.

- Do samego dyskomfortu związanego z metaforyczną obecnością śmierci w powietrzu dochodzić będą także groźby karne - ocenił Tomasz Rudziński z grupy "Wrocławianie przeciw myśliwym".

Nowe przepisy mają zezwalać na strzelanie z tłumikiem podczas polowań.

- Nawet tego nie będzie słychać. Uważam, że jest to też zagrożenie naszego bezpieczeństwa - stwierdziła posłanka Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska) - Bardzo trudno uzyskać informacje, kiedy będzie obywało się jakieś polowanie - dodała.

Równeż rolnicy wyrażają obawy wobec projektu Prawa i Sprawiedliwości.

- PiS zdemolował całkowicie model łowiectwa. Skłóca rolników z myśliwymi - podkreślił Marcin Bustowski ze Związku Zawodowego Rolników "Solidarni".

- To musi być nie tylko sam odstrzał, ale również pomoc dla gospodarstw, które produkują dzisiaj trzodę chlewną ze strony państwa - wyjaśnił Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Nowe przepisy dotyczyć będą wszystkich polowań, nie tylko na dziki. Na celowniku może stanąć i wilk, i żubr i każde inne zwierzę.

Projektodawcy najwyraźniej nie zauważyli, że pod wnioskiem o powołanie parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt osobiście podpisał się ich szef - Jarosław Kaczyński.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS