"Mamy do czynienia z atakiem smogu"

19.01.2021 | "Mamy do czynienia z atakiem smogu"
19.01.2021 | "Mamy do czynienia z atakiem smogu"
Renata Kijowska | Fakty TVN
19.01.2021 | "Mamy do czynienia z atakiem smogu"Renata Kijowska | Fakty TVN

Od kilku dni stacje pomiarowe w wielu miastach i wsiach wykazują, że powietrze nad Polską ma fatalną jakość. We wtorek Warszawa była siódmym najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie. Dopuszczalne normy zostały przekroczone także w innych miejscach Polski.

Wiele polskich miast i wsi znów zmaga się z powietrzem najgorszej jakości, gdyż wraz z ochłodzeniem wrócił smog.

We wtorek najgorzej było w Warszawie. W środku dnia poziom zanieczyszczeń ponad sześciokrotnie przekroczył dozwolone normy. Stolica Polski była siódmym najbardziej zanieczyszczonym miejscem na świecie i trzecim w Europie.

Problem z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce był tak duży, że na smogowej mapie Europy wyglądaliśmy, jak bordowa wyspa na zielonym, czystym tle.

- Jesteśmy rurą wydechową Europy, papierosem Europy, tak złe jest powietrze - ocenia Tomasz Karauda, lekarz oddziału chorób płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

- Czuję smog każdego dnia, każdej nocy, a lubię spać przy uchylonym oknie i tego się nie da wytrzymać - podkreśla Mariusz Szczygieł, pisarz, reportażysta. Szczygieł to jedna z osób, które wygrały proces z państwem polskim, udowadniając, że władze nie dość dbają o zdrowie obywateli.

Winne domowe piece?

Trzy i pół miliona kopciuchów na węgiel, drewno lub odpady wciąż ogrzewa polskie domy i odpowiada za smog w 70 procentach.

- Tych kotłów ubywa za mało. Zbyt wolno wymieniamy te kotły, w związku z tym jesteśmy skazani na pogodę i liczymy na to, że wreszcie od zachodu nadejdzie wiatr i nam przegoni ten smog - twierdzi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Według Polskiego Alarmu Smogowego dotąd w Polsce wymieniono około 200 tysięcy kotłów. Ich wymiana najlepiej idzie w Krakowie. Miasto zakazało też palenia węglem i drewnem, ale krakowian truje "obwarzanek", czyli otaczający ich sąsiedzi.

- To nie tylko "obwarzanek", bo także gminy, które są tuż za "obwarzankiem" - zaznacza Jacek Majchrowski prezydent Krakowa.

Mieszkańcy do pieca wrzucają też odpady. - Ludzie często są bezradni wobec czegoś, co należałoby nazwać bandytyzmem ekologicznym, bo spalanie śmieci to jest najcięższe przewinienie - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Dlatego rośnie też liczba kontroli przeprowadzanych przez straż miejską.

- W większości przypadków jest to kwestia zwykłej swawoli czy lenistwa, inaczej ujmując: ludziom się nie chce po prostu pójść do kosza na śmieci - ocenia Maciej Gródecki ze Straży Miejskiej we Wrocławiu.

Są i tacy, którzy w piecach palą odpady z powodu biedy - i tu potrzebna jest pomoc państwa. W innych przypadkach konieczne są kontrole i skuteczne kary. - Ludzie są niereformowalni, nic się nie poradzi. Mój sąsiad nawet kiedyś opony palił - opowiada jedna z mieszkanek.

Eksperci zwracają uwagę na problem smogu także w kwestii przebiegu choroby COVID-19.

- Smog w połączeniu z covidem, to dużo groźniejsze powikłania, albo pchnięcie do grobu ostateczne - zaznacza Radosław Gawlik ze stowarzyszenia "Eko-Unia".

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS