Brak chętnych na rządowe dotacje. "W czasach niepewnych ludzie po prostu oszczędzają"

23.02.2021 | Brak chętnych na dotacje. "W czasach niepewnych ludzie po prostu oszczędzają"
23.02.2021 | Brak chętnych na dotacje. "W czasach niepewnych ludzie po prostu oszczędzają"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
23.02.2021 | Brak chętnych na dotacje. "W czasach niepewnych ludzie po prostu oszczędzają"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Są duże pieniądze do wzięcia i poważne argumenty do działania, ale brakuje chętnych. Chodzi o wymianę zatruwających powietrze pieców, w których ludzie palą czym popadnie. Samorządowcy zachęcają, dopłacają i pomagają przygotować wnioski. Efekty często się prawie żadne.

Dwa miliony złotych z Unii Europejskiej do rozdania od ręki, po 10 tysięcy na rękę. Nie ma chętnych.

- Trzeba wykonać jakąś pracę jakąś uświadamiającą, żeby też jednak ludziom wytłumaczyć, dlaczego trzeba się modernizować - uważa Adam, mieszkaniec miasta Świeradów-Zdrój.

Burmistrz Świeradowa-Zdroju jeszcze cierpliwości nie stracił. - Za jakiś czas będziemy, niestety, już szykanować tych, którzy trują, karami, sprawami sądowymi - ostrzega Roland Marciniak.

Każdego roku, statystycznie, z powodu smogu umiera w Świeradowie-Zdroju pięć osób. - Jeżeli zabiera rocznie życie pięciu osobom, z których na pewno kilka po takiej likwidacji kotłów kopciuchów uratujemy, to czy mogą być jakiekolwiek argumenty, żeby tego nie robić? - pyta retorycznie prof. Piotr Kleczkowski z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej.

Smog zabija Polaków

Komisję Nadzwyczajną do spraw Klimatu w Senacie martwią twarde dane. Z powodu smogu umiera rocznie około 49 tysięcy Polaków. Na COVID-19 zmarło w zeszłym roku 38 tysięcy Polaków. Z badań przeprowadzonych w Niemczech wynika, że zmarłych na COVID-19 byłaby o jedną trzecią mniej, gdyby nie smog.

- (Smog - przyp. red.) jest również na 10 liście najbardziej kancerogennych czynników, więc mówimy tutaj o wpływie czynnika zewnętrznego, na który mamy wpływ - podkreśla senator PO Beata Małecka-Libera.

Do tej pory w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze udało się wyeliminować około 74 tysięcy kopciuchów. Według planu powinno to być już ponad 10 razy więcej.

Ale piec to nie jedyna rzecz do wymiany, jeżeli chcemy mówić o skutecznej termomodernizacji. - Remont kotłowni, wymiana instalacji grzewczej i grzejników w całym mieszkaniu to mogą być koszty od kilkunastu tysięcy złotych w górę - ocenia Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Kwestia pieniędzy

Urzędnicy w Świeradowie-Zdroju będą namawiać i pomagać i z dokumentacją, i w zdobyciu nie tylko gminnych pieniędzy.

- Ludzie żyją w czasach niepewnych i po prostu oszczędzają - zauważa Wojciech Cielecki, urzędnik w Urzędzie Miasta Świeradowa-Zdroju.

We wtorek mija też termin na składanie przez banki ofert na tanie kredyty dla tych, którzy zechcą jednak w walkę o ratowanie klimatu zainwestować.

- Czyli dotacja, która będzie uzyskana z wojewódzkiego funduszu, będzie wykorzystana na częściową spłatę kapitału w ramach udzielonego kredytu z banku - tłumaczy Paweł Mirowski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Trzeba przełamać opór nie tylko w Świeradowie-Zdroju. W Radomsku na 7,5 tysiąca kopciuchów wymieniono rok temu tylko cztery.

W najbliższych tygodniach ma ruszyć nowa kampania edukacyjna. - Nieważne, kto ma jakie poglądy polityczne, wszyscy oddychamy tym samym powietrzem - zaznacza Aleksander Brzózka, rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Burmistrz Świeradowa-Zdroju ma wyjście awaryjne. Już zamówił dron z aparaturą pomiarową - taki, jaki mają w Pabianicach. Dron namierza kopciuchy i do takiego domu puka Straż Miejska, która może wystawić mandat w wysokości pięćset złotych.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS