"Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości". Psycholodzy komentują sprawę 5-letniego Dawida

21.07.2019 | "Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości". Psycholodzy komentują sprawę 5-letniego Dawida
21.07.2019 | "Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości". Psycholodzy komentują sprawę 5-letniego Dawida
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
21.07.2019 | "Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości". Psycholodzy komentują sprawę 5-letniego DawidaKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Sekcja zwłok 5-letniego Dawida ma się odbyć w poniedziałek. Ma ona odpowiedzieć na pytanie, jak zginął chłopczyk z Grodziska Mazowieckiego. Ta tragedia zmusza do refleksji, bo jest kolejnym przykładem tego, że do bardzo wielu przypadków przemocy dochodzi na łonie rodziny.

ZOBACZ RAPORT: POSZUKIWANIA 5-LETNIEGO DAWIDA

Dziesięć dni poszukiwań. Największa akcja poszukiwawcza w historii polskiej policji. Ciało dziecka policja znalazła koło zbiornika wodnego obok węzła Pruszków. Najprawdopodobniej należało ono do Dawida.

Dziesiątki teorii, domysłów i spekulacji. Rozwiązanie okazało się tragicznie proste: - Motyw, który wytworzył się w relacji mąż-żona - ocenia socjolog Paweł Moczydłowski, były dyrektor generalny Służby Więziennej.

To nie było porwanie, nie okup, nie mafia i nie wywiezienie za granicę. To konflikt w rodzinie. Dawida zabiło to, co było mu najbliższe.

- 90 procent zabójstw to są tak zwane zabójstwa domowe - przypomina były policjant Dariusz Nowak. - To jest ta bomba atomowa o potwornym ładunku, która jest w rodzinach - dodaje Paweł Moczydłowski.

Problemy ojca

Zakończyły się poszukiwania Dawida, ale śledztwo trwa. Na poniedziałek zaplanowana jest sekcja zwłok dziecka. Przed śledczymi teraz ustalenie przyczyny śmierci i motywu zbrodni. To układanka, na której początku może być miłość, a na końcu nienawiść. - Czasami konflikty rodzinne rodzą w człowieku takie emocje, że wydaje się, że nie ma innego rozwiązania niż ostateczne - komentuje psycholog sądowy Teresa Gens.

Ojciec Dawida, który popełnił samobójstwo, miał wiele problemów. - Dezorganizacja rodziny z jednej strony, z drugiej strony długi - zauważa kryminolog prof. Brunon Hołyst.

Żona wyprowadziła się od ojca Dawida, zabrała dziecko, chciała rozwodu. Mężczyzna miał problem z hazardem, a do tego żona oskarżała go o psychiczne znęcanie się nad nią. Jedno małżeństwo już mu nie wyszło - pierwsza żona z pierwszym dzieckiem wyjechała z Polski. Niepowodzenia życiowe nagle się skumulowały.

- Jego życie w jakiś sposób legło w gruzach, ale chciał też zniszczyć wszystko, co z tym jego życiem się łączyło - ocenia Dariusz Nowak.

Ukryte uczucia

Ojciec Dawida zaczął wszystkich wokół obwiniać o swoje porażki. - Zaczął w pewnym momencie karać innych - stwierdził Paweł Moczydłowski. - Myślenie jest wtedy bardzo zawężone. Wszystkie procesy poznawcze są wtedy skupione na tym planie. Dochodzi do takiego zawężenia suicydalnego, samobójczego - opisuje Teresa Gens.

Na pierwszym planie dla Ojca Dawida mogła pojawić się zemsta. - Uczucie zemsty zniszczyło uczucie miłości - jak powiedział prof. Brunon Hołyst. - Jeśli ja nie mogę być z tobą, to nie będzie również nasz syn, który nas łączy - opisuje takie rozumowanie psycholog Adrianna Sobol.

- Osoba, która jest skłonna i zdolna do znęcania się nad własną żoną, wykazuje agresję psychiczną, być może i fizyczną, jest zdolna do innych czynów - ocenia z kolei psychiatra Jerzy Pobocha.

To, że sąsiad uśmiecha się w windzie i zawsze mówi "dzień dobry", nie mówi o nim całej prawdy.

- Konflikt w rodzinie jest rzeczą naturalną, nie należy się go wstydzić. Można się komunikować z otoczeniem, z rodziną, to nie jest wstyd - mówi Paweł Moczydłowski.

- Społeczeństwo musi się nauczyć, że w pewnych sytuacjach trzeba te emocje wytłumić, ewentualnie poradzić się psychologa, jak postępować - ocenia Jerzy Pobocha.

Zaginięcie Dawida godzina po godzinietvn24.pl

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS