"Odważna siódemka" na placu Zamkowym. "Życzę każdemu, żeby doszedł do takiego momentu w swoim życiu"

11.08.2020 | "Odważna siódemka" na placu Zamkowym.  "Życzę każdemu, żeby doszedł do takiego momentu w swoim życiu"
11.08.2020 | "Odważna siódemka" na placu Zamkowym. "Życzę każdemu, żeby doszedł do takiego momentu w swoim życiu"
Marek Nowicki | Fakty TVN
11.08.2020 | "Odważna siódemka" na placu Zamkowym. "Życzę każdemu, żeby doszedł do takiego momentu w swoim życiu"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dla każdej młodej dziewczyny łysienie plackowate to kłopotliwa choroba. Tak samo było w przypadku pani Aleksandry. Do czasu, gdy zaakceptowała i przestała ukrywać to, że bardzo wcześnie wypadły jej włosy. Założyła bloga, pomaga innym, a w weekend zorganizowała spotkanie pod hasłem "Będzie Wam Łyso!".

Siedem kobiet, które cierpią na łysienie plackowate, postanowiło już dłużej nie ukrywać swojej dolegliwości. Stanęły na Placu Zamkowym i powiedziały światu: jesteśmy wolne.

- Jedna czekała na to 20 lat, żeby to zrobić. Przyjechała ze Śląska. Dziewczyny przyjechały z różnych części Polski, właśnie żeby zrobić to razem, bo wiadomo, że razem jest łatwiej - wyjaśnia Aleksandra Przybylska.

Aleksandra Przybylska jest organizatorką spotkania. Sama kilka lat temu po raz pierwszy postanowiła w pojedynkę publicznie zdjąć perukę.

- Niesamowite uczucie i ten dzień pamiętam, jakby to było wczoraj. To była przeogromna radość i taka wolność, że wreszcie nie muszę się ukrywać i nie muszę zakrywać swoich niedoskonałości, tylko wreszcie pokazałam całemu światu, jaka naprawdę jestem - dodaje.

Nauczyć się żyć z chorobą

Na spotkaniu stawiła się też Marta Kawczyńska, dziennikarka serwisu dziennik.pl, która też cierpi na tę chorobę. Napisała nawet na ten temat książkę. Na co dzień nosi perukę, ale nie ma oporów, żeby publicznie pokazać się też bez niej.

- To jest najważniejsze w tej chorobie, żeby się nauczyć z nią żyć i żeby ją zaakceptować, nawet polubić, potrafić się z niej śmiać czasem, przerobić to na zabawę swoim stylem - tłumaczy Marta Kawczyńska.

Styl rzeczywiście jest. Obie panie ujawniają to codziennie na swoich profilach internetowych. Okazuje się, że do podkreślenia urody niepotrzebna jest peruka.

- Zdjęcie peruki w miejscu publicznym zmieniło kompletnie moje życie. Ja się totalnie zmieniłam. Z szarej myszki zrobiłam się otwarta, nie boję się ludzi - opowiada Aleksandra Przybylska.

W Polsce od niedawna istnieje stowarzyszenie kobiet z alopecją, czyli plackowatym wypadaniem włosów. Schorzenie jest nieuleczalne. Ile takich pań jest dokładnie w Polsce? Tego nie wiadomo, bo kobiety zazwyczaj to ukrywają. Może jednak ich być nawet kilka tysięcy.

"Odważna siódemka" ma nadzieję, że wkrótce uda się zrobić podobne zdjęcie o wiele większej liczbie osób. - Życzę każdemu, żeby doszedł do takiego momentu w swoim życiu i był na to (zdjęcie peruki - red.) gotowy - mówi Przybylska. - A jeśli jest gotowy, to niech to zrobi - dodaje.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Marek Koźliński

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS