Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"

Źródło:
Fakty TVN
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Od kilku dni relacje na linii Warszawa-Kijów są bardzo napięte. Dodatkowo kontrowersje wywołała wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że "my już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że my teraz sami się zbroimy". Słowa szefa polskiego rządu komentują czołowe zagraniczne media i politycy opozycji.

Ze względu na kryzys zbożowy relacje na linii Warszawa-Kijów nie były tak trudne od początku wojny, jak obecnie. Sytuacji nie poprawiła też ostatnia wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca dostaw uzbrojenia. - My już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że my teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń - powiedział szef rządu.

Czytaj również: "Wściekła reakcja" u "jednego z najzagorzalszych sojuszników". Media o relacji Kijów-Warszawa

Słowa premiera niemal natychmiast trafiły do zagranicznych mediów, gdzie pojawiały się komentarze o konflikcie oraz o napiętych relacjach między najbliższymi dotąd sojusznikami. - Kaczyński jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który sąsiadowi odda wszystkie czołgi, a jak już odda wszystkie czołgi, to wypowie mu wojnę. To jest logika PiS-u - ocenił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Do wypowiedzi premiera odniósł się też ambasador Ukrainy w Polsce. - Nie oznacza, że Polska nie dostarcza broni na Ukrainę, bo kontrakty są dalej realizowane - mówił Wasyl Zwarycz. Wyraził nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. - To nie jest pomoc w celach charytatywnych albo jakaś filantropia, to jest też inwestycja we własne bezpieczeństwo, więc trzeba zrobić wszystko, żeby tego wroga zatrzymać w Ukrainie, żeby but rosyjski nie deptał ziemi Polski - dodał ambasador.

Opozycja nie kryje krytyki

Słowa szefa rządu próbował w czwartek rano wyjaśniać rzecznik rządu. Piotr Müller tłumaczył, że "Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia". Z kolei ambasador Polski w Waszyngtonie przekonywał, że słowa premiera Morawieckiego zostały zniekształcone, że szef rządu nigdy nie powiedział, że Polska przestanie dostarczać broń Ukrainie, a jedynie że teraz nie przekazujemy, bo po tym, jak dostarczyliśmy ukraińskiej armii polski sprzęt, musimy nasze zasoby uzupełnić.

- PiS-owcy nie dali sobie rady z Ukrainą, zaprzepaścili dorobek i wysiłek Polaków ostatnich dwóch lat i teraz próbują grać na nastrojach antyukraińskich. Nie ma to żadnego sensu - ocenił Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: Prezydent o słowach Zełenskiego: byłem rozgoryczony

Zdaniem opozycji premier nie powinien publicznie dywagować na temat pomocy militarnej dla Ukrainy, bo to słowa, które docierają nie tylko do wyborców w Polsce, ale też do walczących w Ukrainie żołnierzy. - To jest dokładnie w interesie Moskwy - mówi Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

- Nie mają żadnej wiarygodności. Mieli bardzo silną pozycje negocjacyjną dzięki otwartości serc i domów przez Polaków dla Ukraińców po wybuchu wojny. Nie wykorzystali tego, gospodarka nie jest pierwsza w odbudowie Ukrainy - mówi o działaniach rządu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje tę sytuację w kampanii wyborczej, ponieważ wie, że dzięki temu odbierze głosy głosy Konfederacji, która jest antyukraińska - komentuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz Kardas
Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz KardasTVN24

Sprawa ukraińskiego zboża

Minister rolnictwa Robert Telus, pytany o plan rozwiązania kryzysu wokół embarga na zboże z Ukrainy, potwierdził, że rozmawiał w czwartek ze swoim odpowiednikiem w Kijowie. Przekazał, że przedstawił mu polską propozycję, czyli stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie zostawało w Polsce.

W tym samym czasie słowacki rząd - co ogłosił w czwartek - już zawarł porozumienie z Ukrainą w tej samej sprawie. Tymczasem w Polsce minister rolnictwa, który wiele czasu spędza w ostatnich tygodniach w terenie na prowadzeniu kampanii wyborczej, pytany o odpowiedzialność rządu za kryzys na rynku zbożowym, odpowiedział: "Popełniamy błędy, każdy z nas, ale w tej kwestii robiliśmy wszystko od samego początku".

Rząd PiS-u przez prawie 9 miesięcy nie widział problemu zboża z Ukrainy, a wtedy wjeżdżało ono do Polski bez większej kontroli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS