Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"

Źródło:
Fakty TVN
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Od kilku dni relacje na linii Warszawa-Kijów są bardzo napięte. Dodatkowo kontrowersje wywołała wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że "my już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że my teraz sami się zbroimy". Słowa szefa polskiego rządu komentują czołowe zagraniczne media i politycy opozycji.

Ze względu na kryzys zbożowy relacje na linii Warszawa-Kijów nie były tak trudne od początku wojny, jak obecnie. Sytuacji nie poprawiła też ostatnia wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego dotycząca dostaw uzbrojenia. - My już nie przekazujemy żadnego uzbrojenia na Ukrainę z tego względu, że my teraz sami się zbroimy w najnowocześniejszą broń - powiedział szef rządu.

Czytaj również: "Wściekła reakcja" u "jednego z najzagorzalszych sojuszników". Media o relacji Kijów-Warszawa

Słowa premiera niemal natychmiast trafiły do zagranicznych mediów, gdzie pojawiały się komentarze o konflikcie oraz o napiętych relacjach między najbliższymi dotąd sojusznikami. - Kaczyński jest chyba jedynym człowiekiem na świecie, który sąsiadowi odda wszystkie czołgi, a jak już odda wszystkie czołgi, to wypowie mu wojnę. To jest logika PiS-u - ocenił lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Do wypowiedzi premiera odniósł się też ambasador Ukrainy w Polsce. - Nie oznacza, że Polska nie dostarcza broni na Ukrainę, bo kontrakty są dalej realizowane - mówił Wasyl Zwarycz. Wyraził nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. - To nie jest pomoc w celach charytatywnych albo jakaś filantropia, to jest też inwestycja we własne bezpieczeństwo, więc trzeba zrobić wszystko, żeby tego wroga zatrzymać w Ukrainie, żeby but rosyjski nie deptał ziemi Polski - dodał ambasador.

Opozycja nie kryje krytyki

Słowa szefa rządu próbował w czwartek rano wyjaśniać rzecznik rządu. Piotr Müller tłumaczył, że "Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia". Z kolei ambasador Polski w Waszyngtonie przekonywał, że słowa premiera Morawieckiego zostały zniekształcone, że szef rządu nigdy nie powiedział, że Polska przestanie dostarczać broń Ukrainie, a jedynie że teraz nie przekazujemy, bo po tym, jak dostarczyliśmy ukraińskiej armii polski sprzęt, musimy nasze zasoby uzupełnić.

- PiS-owcy nie dali sobie rady z Ukrainą, zaprzepaścili dorobek i wysiłek Polaków ostatnich dwóch lat i teraz próbują grać na nastrojach antyukraińskich. Nie ma to żadnego sensu - ocenił Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz także: Prezydent o słowach Zełenskiego: byłem rozgoryczony

Zdaniem opozycji premier nie powinien publicznie dywagować na temat pomocy militarnej dla Ukrainy, bo to słowa, które docierają nie tylko do wyborców w Polsce, ale też do walczących w Ukrainie żołnierzy. - To jest dokładnie w interesie Moskwy - mówi Szymon Hołownia, lider Polski 2050.

- Nie mają żadnej wiarygodności. Mieli bardzo silną pozycje negocjacyjną dzięki otwartości serc i domów przez Polaków dla Ukraińców po wybuchu wojny. Nie wykorzystali tego, gospodarka nie jest pierwsza w odbudowie Ukrainy - mówi o działaniach rządu Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Prawo i Sprawiedliwość wykorzystuje tę sytuację w kampanii wyborczej, ponieważ wie, że dzięki temu odbierze głosy głosy Konfederacji, która jest antyukraińska - komentuje Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.

Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz Kardas
Czy słusznie rząd PiS-u chce przedłużyć jednostronnie embargo na ukraińskie zboże? Odpowiada Grzegorz KardasTVN24

Sprawa ukraińskiego zboża

Minister rolnictwa Robert Telus, pytany o plan rozwiązania kryzysu wokół embarga na zboże z Ukrainy, potwierdził, że rozmawiał w czwartek ze swoim odpowiednikiem w Kijowie. Przekazał, że przedstawił mu polską propozycję, czyli stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie zostawało w Polsce.

W tym samym czasie słowacki rząd - co ogłosił w czwartek - już zawarł porozumienie z Ukrainą w tej samej sprawie. Tymczasem w Polsce minister rolnictwa, który wiele czasu spędza w ostatnich tygodniach w terenie na prowadzeniu kampanii wyborczej, pytany o odpowiedzialność rządu za kryzys na rynku zbożowym, odpowiedział: "Popełniamy błędy, każdy z nas, ale w tej kwestii robiliśmy wszystko od samego początku".

Rząd PiS-u przez prawie 9 miesięcy nie widział problemu zboża z Ukrainy, a wtedy wjeżdżało ono do Polski bez większej kontroli.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS