Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"

31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"
31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Sławomir Nowak, były minister transportu w rządzie Donalda Tuska, został aresztowany 22 lipca. Prokuratura zarzuca mu, że brał łapówki, pełniąc funkcję prezesa Ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych. - Na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzam, że w mojej ocenie takich dowodów brak - twierdzi pełnomocniczka Sławomira Nowaka.

- Nasz klient konsekwentnie kwestionuje swoją winę w związku z przedstawionymi zarzutami - twierdzi Joanna Broniszewska, pełnomocniczka Sławomira Nowaka. Dodaje, że były minister transportu jest w dobrej formie.

22 lipca były minister transportu Sławomir Nowak trafił do aresztu na trzy miesiące. W sądzie jest już zażalenie obrońców na tę decyzję. Ich zdaniem Nowak na akt oskarżenia bez szkody dla śledztwa może czekać na wolności. Prokuratura zdania nie zmienia - uważa, że wciąż istnieje groźba matactwa.

- Prokuratura uzasadnia poziomem skomplikowania sprawy swój wniosek o konieczne aresztowanie tymczasowe - podkreśla Robert Zieliński, dziennikarz śledczy portalu tvn24.pl.

- W ciągu jednego dnia zostało przeprowadzonych ponad 30 skoordynowanych czynności przeszukania w miejscach prywatnych, w biurach. W trakcie tych czynności ani nie zabezpieczono środków pieniężnych, które miały być uzyskane w wyniku przyjętej korzyści majątkowej, ani nie znaleziono dokumentów, które zdaniem prokuratury miałyby świadczyć o powiązaniach pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi opisanymi w przedstawionych zarzutach, więc na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzam, że w mojej ocenie takich dowodów brak - tłumaczy Joanna Broniszewska.

Cztery przetargi i akta niejawne

Sławomir Nowak w latach 2016-2019 był prezesem Ukrawtodoru, ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych.

Prokuratura zarzuca byłemu politykowi, że w czasie pracy na Ukrainie kierował zorganizowaną grupą przestępczą.

Sławomir Nowak miał uzależniać przyznawanie kontraktów na budowę i utrzymanie dróg od wpłat do wskazanych przez niego firm: jednej na Cyprze, drugiej w Polsce. W tej polskiej udziałowcem był Jacek P., również zatrzymany przez służby.

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, chodzi o cztery konkretne przetargi, w których przestępstw miał dopuścić się Sławomir Nowak.

- Niewykluczone, iż więcej materiałów i odpowiedzi na to pytanie będą znajdowały się w tej części akt niejawnych, do których obrońcy nie mieli dostępu, ale, bazując na dokonanej analizie w chwili obecnej, te zarzuty są nieuzasadnione i w mojej ocenie przedstawione zarzuty są przedwczesne - twierdzi Joanna Broniszewska.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał, że miał wiedzę o śledztwie, zanim do domu Nowaka weszli funkcjonariusze CBA.

- Czy wiedziałem o sprawie? Wiedziałem. Czy znałem konkretne informacje związane z tą sprawą? Nie znałem - oświadczył w środę prokurator generalny Zbigniew Ziobro, mówiąc o sprawie Sławomira Nowaka.

Wątpliwości Rafała Trzaskowskiego

Sławomir Nowak został zatrzymany 20 lipca. 10 lipca zakończyła się kampania wyborcza, w której współpracował on z Rafałem Trzaskowskim. Stąd pytania ze strony Koalicji Obywatelskiej o działania służb w tamtym czasie.

- Ja jestem nieufny. Sądy są od tego, żeby tę sprawę wyjaśniać. Mam nadzieję, że pan premier potwierdza, że nigdy żaden członek sztabu, ani ja, nie był inwigilowany, bo takie zapewnienie jest niesłychanie istotne - powiedział w wywiadzie w środę były kandydat na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski.

- W żadnej sprawie ani prokuratura, ani Centralne Biuro Antykorupcyjne, w sprawach, które są mi znane, nie używały metod operacyjnych czy procesowych do inwigilowania polityków, jak tu niektórzy sobie starają dopisać - powiedział w środę Zbigniew Ziobro.

Z przekazanych nam przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie informacji wynika, że śledztwo, które zakończyło się zarzutami dla Nowaka, w Polsce rozpoczęło się już w styczniu 2019 roku. Na Ukrainie też zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie - w listopadzie 2019 roku, czyli wiele miesięcy później.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS