Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"

31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"
31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
31.07.2020 | Sławomir Nowak "konsekwentnie kwestionuje swoją winę"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Sławomir Nowak, były minister transportu w rządzie Donalda Tuska, został aresztowany 22 lipca. Prokuratura zarzuca mu, że brał łapówki, pełniąc funkcję prezesa Ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych. - Na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzam, że w mojej ocenie takich dowodów brak - twierdzi pełnomocniczka Sławomira Nowaka.

- Nasz klient konsekwentnie kwestionuje swoją winę w związku z przedstawionymi zarzutami - twierdzi Joanna Broniszewska, pełnomocniczka Sławomira Nowaka. Dodaje, że były minister transportu jest w dobrej formie.

22 lipca były minister transportu Sławomir Nowak trafił do aresztu na trzy miesiące. W sądzie jest już zażalenie obrońców na tę decyzję. Ich zdaniem Nowak na akt oskarżenia bez szkody dla śledztwa może czekać na wolności. Prokuratura zdania nie zmienia - uważa, że wciąż istnieje groźba matactwa.

- Prokuratura uzasadnia poziomem skomplikowania sprawy swój wniosek o konieczne aresztowanie tymczasowe - podkreśla Robert Zieliński, dziennikarz śledczy portalu tvn24.pl.

- W ciągu jednego dnia zostało przeprowadzonych ponad 30 skoordynowanych czynności przeszukania w miejscach prywatnych, w biurach. W trakcie tych czynności ani nie zabezpieczono środków pieniężnych, które miały być uzyskane w wyniku przyjętej korzyści majątkowej, ani nie znaleziono dokumentów, które zdaniem prokuratury miałyby świadczyć o powiązaniach pomiędzy poszczególnymi podmiotami gospodarczymi opisanymi w przedstawionych zarzutach, więc na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzam, że w mojej ocenie takich dowodów brak - tłumaczy Joanna Broniszewska.

Cztery przetargi i akta niejawne

Sławomir Nowak w latach 2016-2019 był prezesem Ukrawtodoru, ukraińskiej Państwowej Służby Dróg Samochodowych.

Prokuratura zarzuca byłemu politykowi, że w czasie pracy na Ukrainie kierował zorganizowaną grupą przestępczą.

Sławomir Nowak miał uzależniać przyznawanie kontraktów na budowę i utrzymanie dróg od wpłat do wskazanych przez niego firm: jednej na Cyprze, drugiej w Polsce. W tej polskiej udziałowcem był Jacek P., również zatrzymany przez służby.

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, chodzi o cztery konkretne przetargi, w których przestępstw miał dopuścić się Sławomir Nowak.

- Niewykluczone, iż więcej materiałów i odpowiedzi na to pytanie będą znajdowały się w tej części akt niejawnych, do których obrońcy nie mieli dostępu, ale, bazując na dokonanej analizie w chwili obecnej, te zarzuty są nieuzasadnione i w mojej ocenie przedstawione zarzuty są przedwczesne - twierdzi Joanna Broniszewska.

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przyznał, że miał wiedzę o śledztwie, zanim do domu Nowaka weszli funkcjonariusze CBA.

- Czy wiedziałem o sprawie? Wiedziałem. Czy znałem konkretne informacje związane z tą sprawą? Nie znałem - oświadczył w środę prokurator generalny Zbigniew Ziobro, mówiąc o sprawie Sławomira Nowaka.

Wątpliwości Rafała Trzaskowskiego

Sławomir Nowak został zatrzymany 20 lipca. 10 lipca zakończyła się kampania wyborcza, w której współpracował on z Rafałem Trzaskowskim. Stąd pytania ze strony Koalicji Obywatelskiej o działania służb w tamtym czasie.

- Ja jestem nieufny. Sądy są od tego, żeby tę sprawę wyjaśniać. Mam nadzieję, że pan premier potwierdza, że nigdy żaden członek sztabu, ani ja, nie był inwigilowany, bo takie zapewnienie jest niesłychanie istotne - powiedział w wywiadzie w środę były kandydat na prezydenta Polski Rafał Trzaskowski.

- W żadnej sprawie ani prokuratura, ani Centralne Biuro Antykorupcyjne, w sprawach, które są mi znane, nie używały metod operacyjnych czy procesowych do inwigilowania polityków, jak tu niektórzy sobie starają dopisać - powiedział w środę Zbigniew Ziobro.

Z przekazanych nam przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie informacji wynika, że śledztwo, które zakończyło się zarzutami dla Nowaka, w Polsce rozpoczęło się już w styczniu 2019 roku. Na Ukrainie też zostało wszczęte śledztwo w tej sprawie - w listopadzie 2019 roku, czyli wiele miesięcy później.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS