Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawa

Źródło:
Fakty TVN
Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawa
Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawa
Magda Łucyan/Fakty TVN
Sklepy wyrzucają na śmietnik miliony ton dobrej żywności. Resort rolnictwa zapowiada zaostrzenie prawaMagda Łucyan/Fakty TVN

Miliony ton dobrego jedzenia trafia każdego roku na polskie śmietniki. Rząd pracuje nad ustawą, która nakłada nowe obowiązki na sklepy i zaostrza kary za wyrzucanie żywności. Przedstawiciele organizacji pozarządowych chcieliby, by ustawa szła jeszcze dalej, a przedstawiciele branży protestują.

Pięć milionów ton jedzenia - tyle rocznie w Polsce trafia do śmieci. Ta liczba niewiele mówi, dopóki nie zajrzymy do śmietników - Najczęściej na śmietnikach spotykam owoce i warzywa. Rzadziej jakieś pakowane rzeczy, na przykład mięso i nabiał - wskazuje Weronika.

- Czy te owoce i warzywa są zgniłe? - pytamy, pokazując na śmietniki wypełnione jedzeniem przed supermarketem. - Maksymalnie jedna trzecia - odpowiada Weronika.

ZOBACZ WIĘCEJ: Marnowanie żywności. Kołodziejczak: nie mam najmniejszej empatii do sklepów

Wyrzucana żywność dobrej jakości TVN24

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada większe kary

Na biurku ministra rolnictwa leży gotowa ustawa, która zaostrza prawo dotyczące marnowania jedzenia przez sklepy. Jak mówi wiceminister Michał Kołodziejczak, główną zmianą jest to, co jest definiowane jako żywność.

- Do tej pory, jeżeli chleb się zepsuł, jabłko zgniło bądź kiełbasa się zepsuła czy spleśniała w sklepie - one były uznawane już nie jako żywność, tylko odpad. Przepisy, które wprowadzamy, zmieniają to. Wszystko, co było żywnością, żywnością pozostaje do końca, i sklep ma się rozliczyć z wszystkiego, co tą żywnością było - podsumowuje Michał Kołodziejczak.

Obecna ustawa o niemarnowaniu żywności zakłada, że każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych powinien mieć podpisaną umowę z organizacją charytatywną, by jedzenie trafiało do potrzebujących. Problem w tym, że ustawa nie działa. Dlatego ministerstwo zapowiada też większe kary.

CZYTAJ TAKŻE: Polscy rolnicy walczą ze skutkami tegorocznej suszy. "Uprawa żywności jest trudniejsza"

Za tonę zmarnowanego przez sklep jedzenia zamiast stu złotych będzie pięćset. Będzie też konieczność prowadzenia ewidencji tego, co się marnuje, i co udaje się uratować, czemu sprzeciwia się branża handlowa. W oświadczeniu jej przedstawicieli czytamy o tym, że ustawa to wyłącznie kolejne kary i obowiązki sprawozdawcze, co utrudni przedsiębiorcom prowadzenie działalności.

- Nie mam w ogóle najmniejszej empatii do sklepów, bo nie są poszkodowani, więc niech nie wydziwiają, niech nie wymyślają. Jak się nie podoba, to proszę sobie handlować w Niemczech, na Litwie, w Czechach, we Francji, a nie w Polsce - komentuje Michał Kołodziejczyk, kiedy zwrócono mu uwagę, że przedsiębiorcy czują się poszkodowani tą ustawą.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych chcieliby, by ustawa szła jeszcze dalej. By ratowane produkty mogły trafiać wyłącznie do potrzebujących. - Powinny one być przeznaczane do spożycia przez człowieka, a nie wykorzystywane do przetwarzania na biopaliwa czy karmę dla zwierząt - ocenia Beata Ciepła, prezeska Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności.

Ustawa została właśnie skierowana do konsultacji społecznych, a ministerstwo jest otwarte na poszerzenie jej zapisów.

ZOBACZ TEŻ: Łowy na tyłach supermarketu. Freeganie w akcji

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

O tym, że trening poprawia kondycję, wie każdy sportowiec. Lekarze przekonują, że to samo dotyczy serca. Umiarkowany wysiłek fizyczny może być dla nas zbawieniem. Przekłada się nie tylko na lepsze, ale i na dłuższe życie. Kardiolodzy mają na to dowody.

Nawet umiarkowany wysiłek fizyczny wydłuża życie - przekonują kardiolodzy

Nawet umiarkowany wysiłek fizyczny wydłuża życie - przekonują kardiolodzy

Źródło:
Fakty TVN

Rafał Trzaskowski w Krakowie, Radosław Sikorski w Rokietnicy w Wielkopolsce. 16 listopada kandydaci w prezydenckich prawyborach w Koalicji Obywatelskiej byli na spotkaniach z potencjalnymi wyborcami. Już teraz każdy internauta może zagłosować w sondzie prawyborczej, później swoje głosy będą oddawać członkowie KO w oficjalnych prawyborach. Kto będzie koalicyjnym kandydatem na prezydenta - tego dowiemy się 23 listopada. Wkrótce swojego kandydata ma też przedstawić Prawo i Sprawiedliwość. Znani są już dwaj inni uczestnicy tego wyścigu - Szymon Hołownia i Sławomir Mentzen.

Radosław Sikorski prezydentem na czas wojny? Barbara Nowacka: Trzaskowski jest prezydentem na każdy czas

Radosław Sikorski prezydentem na czas wojny? Barbara Nowacka: Trzaskowski jest prezydentem na każdy czas

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar proponuje zaostrzenie przepisów w Prawie o ruchu drogowym w odpowiedzi na kolejne wypadki powodowane przez piratów drogowych. Wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowanych od stycznia do września jest więcej niż przed rokiem. Nad nowymi przepisami pracowały trzy resorty, ale do katalogu przestępstw nie wpisano wbrew zapowiedziom terminu "zabójstwo drogowe".

W nowych przepisach o ruchu drogowym jednak nie będzie "zabójstwa drogowego". A co się zmieni?

W nowych przepisach o ruchu drogowym jednak nie będzie "zabójstwa drogowego". A co się zmieni?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sytuacja na Ukrainie pogorszyła się dramatycznie - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej. Dodała, że obecnie po stronie ukraińskiej nie ma możliwości dogadania się z Rosją, bo agresorom "chodzi o zniszczenie narodu ukraińskiego". - Oni mają poczucie, że walczą o przetrwanie narodu. I z tym bardzo trudno jest o jakikolwiek kompromis - podkreśliła.

Profesor Pisarska: Ukraińcy walczą o przetrwanie narodu, z tym trudno o kompromis

Profesor Pisarska: Ukraińcy walczą o przetrwanie narodu, z tym trudno o kompromis

Źródło:
TVN24

- Mam pełne przekonanie, że posłowie PiS-u mają ciarki na plecach. Po tym, co zobaczyli, jeżeli chodzi o Jacka Sutryka, wiedzą, że sprawiedliwość ich nie minie - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef MON Cezary Tomczyk, odnosząc się do zarzutów wobec prezydenta Wrocławia w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum. - Oni już wiedzą, że nie będzie żadnej bezkarności - dodał. 

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

Źródło:
TVN24

Zaproszenia do nowego rządu na razie nie dostał oddany współpracownik prezydenta Donalda Trumpa z czasów jego pierwszej kadencji - były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani. Został ukarany za pomówienia o fałszerstwa wyborcze i jest na skraju bankructwa. 

Rudy Giuliani jest na skraju bankructwa. Czy oddany sojusznik Trumpa znajdzie pracę w jego administracji?

Rudy Giuliani jest na skraju bankructwa. Czy oddany sojusznik Trumpa znajdzie pracę w jego administracji?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Europejskim Centrum Astronautycznym w Kolonii szkoli się załoga Axiom Mission 4, która szykuje się do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest wśród nich polski astronauta Sławosz Uznański.

Polski astronauta Sławosz Uznański trenuje przed misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Polski astronauta Sławosz Uznański trenuje przed misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS