Sezon na żmije w pełni. Ratownicy radzą, co zrobić po ukąszeniu

Źródło:
Fakty TVN
Ukąszenie żmiji może być niebezpieczne. Ratownicy apelują o ostrożność
Ukąszenie żmiji może być niebezpieczne. Ratownicy apelują o ostrożność
Paweł Szot/Fakty TVN
Ukąszenie żmiji może być niebezpieczne. Ratownicy apelują o ostrożnośćPaweł Szot/Fakty TVN

Trwa sezon na żmije. W Tatrach boleśnie przekonała się o tym 14-latka. Ukąszenie z pewnością do przyjemnych nie należy, a dla życia osób uczulonych może być wręcz groźne.

Ratownicy na Nosalu udzielali pomocy 14-latce, która twierdziła, że ukąsiła ją żmija. Dziewczyna trafiła do szpitala w Zakopanem. Po badaniach i trwającej dobę obserwacji wypisano ją do domu, ale nie zawsze spotkanie ze żmiją kończy tak dobrze.

- W przeciągu kilku lat mieliśmy podobne sytuacje, nawet takie, gdzie była reakcja alergiczna po ukąszeniu przez żmiję i taki pacjent wymagał podania antytoksyny - informuje Małgorzata Czaplińska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

Szpital w Zakopanem dysponuje niezbędną dawką surowicy z racji swojego położenia, bo w Tatrach, i nie tylko tam, sezon na żmije w pełni.

- Żmije możemy spotkać praktycznie od weekendu majowego. Pojawiają się na polanach. Szczególnie niebezpieczne są w tych godzinach porannych czy późnym popołudniem, kiedy jest chłodniej. Dlatego, że są ospałe, wolniej uciekają - wskazuje Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kilkanaście dni temu na Magurce w Beskidach żmija ukąsiła ratowniczkę GOPR. - Musieliśmy przejść przez łąkę z wysoką trawą i tam ratowniczka prawdopodobnie nadepnęła na żmiję. Została ukąszona. Tydzień spędziła w szpitalu na mocnych lekach przeciwbólowych po podaniu surowicy - przekazał Adam Tyszecki z Grupy Beskidzkiej GOPR.

Co robić, kiedy ukąsi nas żmija?

Produkcja jadu trwa długo i pochłania dużo energii, dlatego żmija go oszczędza. Tylko co trzecie ukąszenie jest trujące. Zabójcze może być dla ludzi uczulonych, dzieci i osób starszych. - Jad żmij zygzakowatej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla osoby dorosłej zdrowej, nie mniej jednak w przypadku ukąszenia powinniśmy natychmiast udać się do szpitala - wyjaśnia Bartosz Nadolski, herpetolog, Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Ratownik radzi, co zrobić, gdy po kontakcie ze żmiją zauważymy dwie charakterystyczne ranki w odległości centymetra od siebie. - Przemywamy tak, żeby ten jad ewentualnie gdzieś tam spłynął. Jeżeli dysponujemy czymś do usztywnienia, to usztywniamy kończynę tak jak przy złamaniu - tłumaczy Adam Tyszecki z Grupy Beskidzkiej GOPR.

Ponadto nie zakładamy opaski uciskowej i nie wysysamy jadu. Podnosimy kończynę do góry i uspokajamy poszkodowanego.

Ofiarami żmij częściej niż ludzie padają psy. Są mniejsze, więc mniej odporne na jad. W ich wypadku trzeba działać szybko. - Jeżeli pies będzie miał zaawansowane stadium właśnie krwiomocz, krwawe wymioty, silne obrzęki, taką reakcję wstrząsową to już jest leczenie znacznie trudniejsze - wskazuje Aleksandra Paczkowska z Kliniki Weterynaryjnej "Byrnów" w Katowicach.

Żmije atakują ludzi w ostateczności - nadepnięte lub przygniecione. To pożyteczne, chronione prawem zwierzęta. Dla ich i naszego dobra najlepiej trzymać się od nich z daleka.

Co robić, kiedy ukąsi nas żmija
Co robić, kiedy ukąsi nas żmija?TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS