Sezon na żmije w pełni. Ratownicy radzą, co zrobić po ukąszeniu

Źródło:
Fakty TVN
Ukąszenie żmiji może być niebezpieczne. Ratownicy apelują o ostrożność
Ukąszenie żmiji może być niebezpieczne. Ratownicy apelują o ostrożność
Paweł Szot/Fakty TVN
Ukąszenie żmiji może być niebezpieczne. Ratownicy apelują o ostrożnośćPaweł Szot/Fakty TVN

Trwa sezon na żmije. W Tatrach boleśnie przekonała się o tym 14-latka. Ukąszenie z pewnością do przyjemnych nie należy, a dla życia osób uczulonych może być wręcz groźne.

Ratownicy na Nosalu udzielali pomocy 14-latce, która twierdziła, że ukąsiła ją żmija. Dziewczyna trafiła do szpitala w Zakopanem. Po badaniach i trwającej dobę obserwacji wypisano ją do domu, ale nie zawsze spotkanie ze żmiją kończy tak dobrze.

- W przeciągu kilku lat mieliśmy podobne sytuacje, nawet takie, gdzie była reakcja alergiczna po ukąszeniu przez żmiję i taki pacjent wymagał podania antytoksyny - informuje Małgorzata Czaplińska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zakopanem.

Szpital w Zakopanem dysponuje niezbędną dawką surowicy z racji swojego położenia, bo w Tatrach, i nie tylko tam, sezon na żmije w pełni.

- Żmije możemy spotkać praktycznie od weekendu majowego. Pojawiają się na polanach. Szczególnie niebezpieczne są w tych godzinach porannych czy późnym popołudniem, kiedy jest chłodniej. Dlatego, że są ospałe, wolniej uciekają - wskazuje Tomasz Zając z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Kilkanaście dni temu na Magurce w Beskidach żmija ukąsiła ratowniczkę GOPR. - Musieliśmy przejść przez łąkę z wysoką trawą i tam ratowniczka prawdopodobnie nadepnęła na żmiję. Została ukąszona. Tydzień spędziła w szpitalu na mocnych lekach przeciwbólowych po podaniu surowicy - przekazał Adam Tyszecki z Grupy Beskidzkiej GOPR.

Co robić, kiedy ukąsi nas żmija?

Produkcja jadu trwa długo i pochłania dużo energii, dlatego żmija go oszczędza. Tylko co trzecie ukąszenie jest trujące. Zabójcze może być dla ludzi uczulonych, dzieci i osób starszych. - Jad żmij zygzakowatej nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla osoby dorosłej zdrowej, nie mniej jednak w przypadku ukąszenia powinniśmy natychmiast udać się do szpitala - wyjaśnia Bartosz Nadolski, herpetolog, Ogród Zoologiczny w Warszawie.

Ratownik radzi, co zrobić, gdy po kontakcie ze żmiją zauważymy dwie charakterystyczne ranki w odległości centymetra od siebie. - Przemywamy tak, żeby ten jad ewentualnie gdzieś tam spłynął. Jeżeli dysponujemy czymś do usztywnienia, to usztywniamy kończynę tak jak przy złamaniu - tłumaczy Adam Tyszecki z Grupy Beskidzkiej GOPR.

Ponadto nie zakładamy opaski uciskowej i nie wysysamy jadu. Podnosimy kończynę do góry i uspokajamy poszkodowanego.

Ofiarami żmij częściej niż ludzie padają psy. Są mniejsze, więc mniej odporne na jad. W ich wypadku trzeba działać szybko. - Jeżeli pies będzie miał zaawansowane stadium właśnie krwiomocz, krwawe wymioty, silne obrzęki, taką reakcję wstrząsową to już jest leczenie znacznie trudniejsze - wskazuje Aleksandra Paczkowska z Kliniki Weterynaryjnej "Byrnów" w Katowicach.

Żmije atakują ludzi w ostateczności - nadepnięte lub przygniecione. To pożyteczne, chronione prawem zwierzęta. Dla ich i naszego dobra najlepiej trzymać się od nich z daleka.

Co robić, kiedy ukąsi nas żmija
Co robić, kiedy ukąsi nas żmija?TVN24

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS