Senat uchwalił nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Czy w jej myśl problemy miałby Jan Karski?

01.02.2018 | Senat uchwalił nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Czy w jej myśl problemy miałby Jan Karski?
01.02.2018 | Senat uchwalił nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Czy w jej myśl problemy miałby Jan Karski?
Maciej Knapik | Fakty TVN
01.02.2018 | Senat uchwalił nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Czy w jej myśl problemy miałby Jan Karski?Maciej Knapik | Fakty TVN

O drugiej w nocy, bez poprawek, Senat przyjął ustawę, która na ostrzu noża stawia stosunki Polska-Izrael. Amerykański Departament Stanu ostrzega - ta ustawa może wpłynąć na relacje Polska-USA. - To tragiczna sytuacja międzynarodowa - mówi senator PiS i córka generała Andersa Anna Maria Anders. Pyta polityków, dlaczego tego nie przewidzieliście? A wicepremier Jarosław Gowin przyznaje, że "straty są niezaprzeczalne".

Anna Maria Anders, córka legendarnego generała i senator PiS po raz pierwszy wypowiedziała się tak stanowczo i wbrew swojej partii. - To jest tragiczna sytuacja międzynarodowa - mówiła. Mieszkająca przez lata w USA i Anglii - ma z pewnością opinie z pierwszej ręki.

W podobnym tonie o ustawie o IPN mówiła opozycja. - Jest bardzo groźna dla międzynarodowych interesów Polski - ocenił senator Bogdan Klich.

Ale w końcu Anna Maria Anders zagłosowała za ustawą. Być może przekonał ją wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Inny polityk PiS konsultacje Polsko Izraelskie stanowczo odrzucił - mimo, że chodzi przecież o wspólną historię. - Czy my jesteśmy kolonią izraelską? - pytał senator Waldemar Bonkowski.

"Zależy nam na prowadzeniu dialogu"

W nocy - po wielu godzinach debaty - Senat przyjął bez żadnych poprawek kontrowersyjną nowelizację ustawy o IPN. W środę wieczorem była jeszcze doraźna narada na Nowogrodzkiej. I dopiero teraz partia rządząca zamierza prowadzić szerokie konsultacje - międzynarodowe.

- Będzie nam zależało na tym, żebyśmy wzajemnie sobie tłumaczyli, żebyśmy rozmawiali i prowadzili dialog - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Powinno być dokładnie odwrotnie - mówi opozycja. - Mówienie, ze uchwalimy ustawę a potem emocje z tego opadną, to jest pokazanie środkowego palca naszym partnerom - uważa Sławomir Neumann z PO.

Premier Morawiecki powołał zespół ds. dialogu z Izraelem będą w nim: przedstawiciel IPN, Kancelarii Premiera, wiceszef Muzeum II Wojny Światowej i publicysta Bronisław Wildstein.

Jan Karski miałby problem?

W Senacie minister Jaki - przekonując do ustawy - powoływał się na legendarnego kuriera polskiego podziemia - Jana Karskiego. - Jan Karski jeździł po całym świecie i próbował zainteresować przedstawicieli innych państw. Polacy mówili: słuchajcie, pomóżcie nam ratować Żydów - podkreślał wiceminister.

Ale Jan Karski - w swoim słynnym raporcie pisał tak o Polakach: "Stosunek ich do Żydów jest przeważnie bezwzględny, często bezlitosny (...) Zbliża ich to w pewnym stopniu do Niemców".

W myśl nowych przepisów, za to stwierdzenie legendarnemu kurierowi polskiego podziemia i bohaterowi mogłyby grozić trzy lata więzienia. Stąd właśnie całe zamieszanie - i pytania - na kogo nakładane będą kary?

Co zrobi prezydent?

Ponieważ ustawa ma głownie ukrócić powtarzanie nieprawdy o polskich obozach, opozycja proponowała by przepisy uszczegółowić i zapisać, że miałby być karany ten, "kto przypisuje narodowi lub Państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za tworzenie obozów koncentracyjnych i za dokonywane tam ludobójstwo". Poprawka przepadła.

Prezydencki minister nie chciał mówić - jakie decyzje w tej sprawie podejmie prezydent. Opozycja apeluje do niego o weto

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN