Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONR

22.02.2019 | Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONR
22.02.2019 | Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONR
Paweł Płuska | Fakty TVN
22.02.2019 | Nowe święto i mnóstwo wątpliwości. To również święto ONRPaweł Płuska | Fakty TVN

Sejm przyjął w piątek ustawę, która ustanawia dzień 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Opozycja pyta, czy to są wolne żarty, bo w tym dniu swoje święto obchodzi też ONR.

Historia uchwalania tego święta jest trochę jak historia Polski - zagmatwane początki, trudne losy i pytań bez liku.

Pierwsze, podstawowe, dotyczy tego, czy rzeczywiście to, co będziemy świętować, to był chrzest Polski.

- Nie było czegoś takiego jak chrzest Polski - mówi mediewista Łukasz Kozak. - Był chrzest księcia Mieszka - tłumaczy. - Trudno mówić o tym, żeby wtedy była Polska. Było państwo Mieszka - dodaje.

- Dzięki źródłom wiemy niewątpliwe o chrzcie Mieszka, czy możemy na tej podstawie mówić o chrzcie Polski, nie wiem - wyjaśnia inny mediewista, Łukasz Modelski.

Inne rocznice

Niewiele wiadomo o chrzcie Mieszka. Czy odbył się na Ostrowie Lednickim czy gdzie indziej? Z czyich rąk? Teraz dochodzi kolejne pytanie.

- 14 kwietnia 1934 roku powstała partia ONR - przypomina poseł PO Cezary Grabarczyk.

Narodowcy natychmiast zarzuty odrzucili i sami zauważyli, że proponowany przez PO 15 kwietnia też może się kojarzyć z czymś innym niż chrzest. - 15 kwietnia powstało SLD - zauważa poseł Robert Winnicki, członek Ruchu Narodowego.

Wątpliwości zasadniczo można mieć do sensu całego świętowania. Teoretycznie chodziło o to, by to nowe święto Polaków jednoczyło, a praktycznie mamy jednoczenie przez podział. Zamiast świętowania chrztu, wyszła godna czasów Mieszka bitwa.

- A może dlatego, że w roku 1191 (15 kwietnia - przyp. red.) król niemiecki Henryk VI (posłowi pomyliło się, powiedział: ósmy - przyp. red.) Hohenstauf został w Rzymie koronowany na cesarza niemieckiego, może to chcecie świętować? - pytał poseł PiS Dariusz Piontkowski posłów opozycji, którzy chrzest chcieli świętować piętnastego kwietnia. Posłowie opozycji zrezygnowali.

Padł też pomysł, by było to święto ruchome - jak Wielkanoc. Jest to w całej sprawie mocno prawdopodobne, że Mieszko został ochrzczony w Wielką Sobotę. W 966 toku przypadała ona 14 kwietnia.

Ostateczna data

Ostatecznie jednak będzie to święto 14 kwietnia, ale takie trochę połowiczne. - Nie będzie to dzień wolny od pracy - tłumaczy poseł Kukiz'15 Piotr Apel. Będziemy świętowali symbolicznie.

Łukasz Kozak, historyk średniowiecza, przypomina, co o chrzcie Mieszka pisał w swoich kronikach biskup Thietmar z Merseburga. - Czeska księżniczka po prostu go (Mieszka - przyp. red.) odstawiła od łoża jako poganina, że ona z poganinem spać nie będzie, wobec tego on się chrzcił z miłości.

Niezależnie od wszelkich skojarzeń za niespełna dwa miesiące po raz pierwszy w Polsce będzie obchodzone Święto Chrztu Polski.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jak wyglądają przygotowania na możliwe czarne scenariusze? W ciągu 27 lat od tak zwanej powodzi tysiąclecia na instalacje przeciwpowodziowe wydaliśmy 22 miliardy złotych. Czy to wystarczy, by mieć pewność, że lekcja została odrobiona?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

W 1997 r. wystąpiła powódź tysiąclecia. Czy do wielkiej wody jesteśmy przygotowani lepiej niż wtedy?

Źródło:
Fakty TVN

Do długiej listy skutków pandemii COVID-19 amerykańscy naukowcy dopisują kolejny punkt. Lockdown uderzył w mózgi nastolatków. Izolacja społeczna przyspieszyła ich starzenie się mniej więcej o cztery lata. Jest też dobra wiadomość - te zmiany nie są nieodwracalne.

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Izolacja w czasie pandemii przyspieszyła starzenie się mózgów nastolatków - tak twierdzą naukowcy

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały sią raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma, gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wzięliśmy pod uwagę te doświadczenia z poprzednich lat. Mamy zbiorniki przeciwpowodziowe, mamy zupełnie inaczej funkcjonujące zarządzanie kryzysowe i oczywiście też służby, które są przygotowane w zupełnie inny sposób - mówił w "Faktach po Faktach" wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń (PO). Uspokajał, że jego zdaniem w województwie nie dojdzie do takich podtopień, jakie miały miejsce podczas dramatycznej "powodzi tysiąclecia".

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Co czeka Kotlinę Kłodzką? "Nie wolno ani lekceważyć alarmów, ani też wpadać w panikę"

Źródło:
TVN24

Prezydent, nie zgadzając się na nominację ambasadorską Bogdana Klicha, "osłabia polską dyplomację, instrumenty realizacji polskiej polityki zagranicznej" - ocenił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ w rządzie PiS Jacek Czaputowicz. - Uważam, że prezydent działa na szkodę swojego obozu politycznego, a nie tylko na szkodę interesów Polski - dodał były minister.

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Spór o ambasadorów. Prezydent "osłabia polską dyplomację"

Źródło:
TVN24

Najpierw jego potencjalny zastępca obrażał niezamężne kobiety, nazywając je bezdzietnymi kociarami, teraz on sam straszy mieszkańców Ohio przed migrantami, którzy jedzą koty. Jak to się stało, że w kampanii republikanów politycy sięgają po hejt i fake newsy rodem ze skrajnie prawicowych, niszowych otchłani internetu? W grze o stawkę, jaką jest prezydentura, nic nie jest przypadkowe. To nie algorytmy podsuwają Donaldowi Trumpowi teorie spiskowe, tylko ludzie w jego otoczeniu. Jedną z tych osób jest Laura Loomer.

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Jedzenie psów i bezdzietne kociary. To ona ma podsuwać republikanom teorie spiskowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tablet zamiast zeszytu, rysik zamiast ołówka - to się nie sprawdza. Tak twierdzą fińscy nauczyciele i odrzucają cyfrowe pomoce naukowe na lekcjach, bo rozpraszają uczniów i obniżają poziom nauczania. Fińska szkoła od lat jest wzorem. To, że pozbywa się ekranów, nie znaczy, że wraca do korzeni. Choć forma nauczania będzie znów tradycyjna, treść pozostaje supernowoczesna. Fińscy uczniowie regularnie uczęszczają choćby na zajęcia z robotyki.

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Fińska szkoła w dobie cyfrowej edukacji stawia na analogowe rozwiązania

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS