"Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"

11.04.2023 | "Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"
11.04.2023 | "Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
11.04 | "Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

W Sejmie trwają pracę nad przepisami, które mają sprawić, że korzystanie z taksówek na aplikacje będzie bezpieczniejsze. W 2022 roku przypadków molestowania i gwałtów dokonanych przez ich kierowców było niestety ponad pięć razy więcej niż dwa lata wcześniej.

"Gwałt z aplikacji" - zobacz reportaż w TVN24 GO

Sejm zaczął pracę nad przepisami, które mają poprawić bezpieczeństwo kobiet w taksówkach Ubera, Bolta i FREE NOW. - Nie ma miesiąca, żebyśmy nie dowiadywali się o poszkodowanej, zgwałconej kobiecie - mówi Aleksandra Gajewska z PO.

Posłanki opozycji, ministerstwo i rząd idą ramię w ramię - tym razem jest zgoda, że falę przemocy seksualnej trzeba powstrzymać. - Będzie bardziej dokładna weryfikacja - obiecuje Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji.

Ci kierowcy, którzy gwałcili i molestowali - posługiwali się fałszywą tożsamością, wykorzystując luki w działaniu aplikacji. - Kierowcy po prostu czują się bezkarni, a bezkarność prowadzi do tego, że po prostu pozwalają sobie na coraz większe przestępstwa - uważa Aleksandra Gajewska.

Zaproponowane przez rząd przepisy zaostrzają kary finansowe dla firm - najwyższa to półtora miliona złotych. Nakazują też, by wszystkie swoje dokumenty kierowcy dostarczali osobiście, a nie online i by w trakcie przejazdu aplikacje weryfikowały tożsamość kierowcy. - Ten, kto czerpie największe korzyści, a to są te wielkie firmy technologiczne, ponosi też odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich pasażerów - mówi Janusz Cieszyński.

Czy te firmy będą rzetelnie weryfikować kierowców? Tu są wątpliwości. - Kierowcy muszą być zweryfikowani na poziomie państwa i to nie jest rolą operatorów, żeby weryfikować kierowców. Operator ma interes w tym, żeby było jak najwięcej kierowców - mówi Kuba Czajkowski z organizacji "Miasto Jest Nasze".

Ponadpartyjne poparcie

Do popularnych aplikacji niechęci nie kryją taksówkarze i zwracają uwagę, że kierowcy z aplikacji, często obcokrajowcy, mają przedstawiać zaświadczenie o niekaralności w Polsce. - Czyli jeżeli przykładowo obcokrajowiec przyjechał spoza Unii Europejskiej do Polski i chce świadczyć tę usługę, tam może być przestępcą. My tego nie wiemy - mówi Dariusz Góralczyk z Krajowej Izby Gospodarczej Taksówkarzy.

Nowe przepisy mają ponadpartyjne poparcie, ale pomysłów jest więcej niż zawarto w projekcie. - Ja bym postulowała dwie kwestie: znajomość języka polskiego i polskiego prawa. Tu chodzi nie tylko o kwestie - ścigania bądź nie - przemocy seksualnej, ale także pewnego obyczaju i kultury, które być może są różne - apeluje Anna Kucharska-Dziedzic z Nowej Lewicy.

Przepisy mogą zostać przyjęte przez Sejm już w piątek. - Na tym rynku jest tak dużo nieprawidłowości, że jeżeli zmiany ustawowe nie zostaną wprowadzone, to te zatrważające naruszenia będą trwały - ostrzega Aleksandra Gajewska.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS