"Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"

14.09.2021 | "Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"
14.09.2021 | "Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
14.09.2021 | "Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez neo-KRS, jest niebezpieczne dla obywateli"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Nie będę orzekał z sędzią, który nie ma prawa orzekać - tłumaczy sędzia Piotr Gąciarek, mówiąc o osobie, która została powołana na urząd sędziego na wniosek nowej KRS. Także Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dostrzega problemy w polskiej procedurze powoływania sędziów - głównym zarzutem jest to, że ogromna większość członków Krajowej Rady Sądownictwa to nominaci polityczni, w tym wszyscy członkowie sędziowie.

Sędzia Piotr Gąciarek powiedział "dość" - nie będzie orzekał z sędziami powoływanymi na wniosek nowej KRS, bo europejskie trybunały nie uznały jej za gwaranta niezawisłości wymiaru sprawiedliwości. - Nie będę tego bezprawia legalizował - tłumaczy Piotr Gąciarek, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie i członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Sędzia Piotr Gąciarek został ukarany przez prezesa sądu nominowanego przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Nie może orzekać przez 30 dni. Dołączył zatem do sędziów Tulei i Juszczyszyna, których władza też odsunęła od orzekania. To samo spotkało sędziego Adama Synakiewicza z Częstochowy, który uchylił wyrok niższej instancji, bo w składzie znajdował się tzw. neo sędzia. - Nie ma prawa nikt zawieszać sędziów za to, że oni wykonują orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - mówi Dariusz Mazur, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

- To trzeba powstrzymać. Ta pseudoreforma doszła do ściany - uważa Piotr Gąciarek.

Kolejni sędziowie odmawiają orzekania z sędziami powołanym na wniosek "neo-KRS" - czyli Krajowej Rady Sądownictwa, w której członków sędziów wybrał Sejm, a nie - jak to było przed zmianami wprowadzonymi przez PiS - sędziowie.

- Nie tylko w ramach solidarności z osobami zawieszonymi, ale także w zgodzie z własnym sumieniem i wiedzą prawniczą. Nie powinniśmy tworzyć orzeczeń, które wywołują bezprawie - wyjaśnia Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Sędziowie przywołują orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który uznał wadliwość nowej KRS i nakazał wypłacenie odszkodowania polskiej adwokatce. - Orzekanie przez sędziów, którzy są nominowani przez "neo-KRS", jest niebezpieczne dla obywateli - ostrzega Maciej Czajka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie i członek Stowarzyszenia Sędziów "Themis".

Zawieszanie sędziów za stosowanie się do wyroków europejskich trybunałów ma już swoje konsekwencje. Polski Krajowy Plan Odbudowy wciąż nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską z powodu sporu o praworządność.

Niezależność wymiaru sprawiedliwości jest kluczowa. Sędziowie nie zamierzają się cofnąć - mimo szykan, które ich spotykają. Stawką - jak mówią - jest obecność Polski w Unii Europejskiej. - Stawka jest naprawdę wysoka, że my będziemy w tej wspólnocie prawnej europejskiej, którą spaja jakiś system praworządności, prawa do niezależnego sądu, albo będziemy w jakiejś ciemnej dziurze - mówi Piotr Gąciarek.

"Brukselska okupacja"

Przedstawiciele władzy kontynuują kwestionowanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Teraz żądają od nas, że mamy uznać wyższość prawa europejskiego nad prawem Polski. Jak nie, to zostaniemy ukarani. Jak Polska nie padnie na kolana i nie stanie się pewnym landem, to będziemy karani. Mamy zrezygnować z naszej suwerenności - stwierdził na antenie radia RMF FM Marek Suski, poseł PiS.

Najwyższym prawem w Polsce jest konstytucja. Zgodnie z nią umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie ma pierwszeństwo przed ustawą, jeśli ustawy nie da się pogodzić z umową. PiS stara się wmawiać, że jest inaczej. - Suski niczego nie robi bez zgody albo poduszczenia Kaczyńskiego - przekonuje Radosław Sikorski, eurodeputowany PO.

Marek Suski nie wycofał się ze słów o "brukselskiej okupacji" - porównania członkostwa Polski w UE do okupacji hitlerowskiej. Takie zawoalowane sugestie i oskarżenia nie wprost są groźne. Wysokie poparcie dla członkostwa w Unii nie jest dane raz na zawsze.

- Mówienie tym językiem o Unii Europejskiej jest po pierwsze kłamstwem, po drugie głupotą, a po trzecie zohydza tę Unię Europejską w oczach ludzi, którzy może mniej się na tym znają, czyli to jest budowanie takiego podglebia do myślenia "a właściwie po co nam ta Unia" - twierdzi były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Będąc poza Unią, władza mogłaby kontrolować sądy i orzeczenia wydawane przez sędziów. Będąc w Unii, politycy nie mają do tego prawa. Członkostwo w Unii Europejskiej jest dobrowolne.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jest wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podkreślił, że ten wniosek to jest 50-stronicowy akt oskarżenia wobec człowieka, który mówił o sobie, że jest talibem Prawa i Sprawiedliwości. Co dokładnie jest w tym wniosku?

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Maciej Świrski, szef KRRiT, odpowie za swoje czyny. "Z takimi talibami powinien się zmierzyć Trybunał"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek ma zostać ogłoszona rekonstrukcja rządu. Premier Donald Tusk zapowiada również zmianę liczby ministerstw. Odchodzący ministrowie wystartują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Każdy werdykt wyborców przyjmuję zawsze z pokorą - zapewnia Borys Budka, minister aktywów państwowych. Odejdą także Bartłomiej Sienkiewicz, Marcin Kierwiński i Krzysztof Hetman.

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

10 maja z rządu odejdzie czterech ministrów. Wystartują w wyborach do PE. Co będzie, jak nie wygrają?

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 8-letniego Kamilka wstrząsnęła nie tylko mieszkańcami Częstochowy, ale całą Polską. Rok po tej tragedii wracają pytania o rozliczenie odpowiedzialnych i o to, co zmieniło się w systemie opieki nad dziećmi. W środę pamięć skatowanego chłopca uczcili mieszkańcy Częstochowy, którzy przeszli ulicami miasta.

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Pierwsza rocznica śmierci skatowanego Kamilka. W Częstochowie odbył się marsz, działa już ustawa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie wiemy, gdzie dalej podróżował, z kim się zadawał, z kim żył i z kim miał kontakt - mówił w "Faktach po Faktach" Bartosz Arłukowicz (KO), komentując podróż sędziego Szmydta na Białoruś w 2023 roku, o czym "najprawdopodobniej nie wiedziały służby". - Zapytajmy się, dlaczego służby podległe Donaldowi Tuskowi pozwoliły sędziemu Szmydtowi uciec na Białoruś - sugerował z kolei Karol Karski (PiS).

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Arłukowicz pyta, "czemu sędzia mógł jeździć sobie na Białoruś". "Z dwóch powodów"

Źródło:
TVN24

- To, że wyjazd Tomasza Szmydta był zorganizowany, możemy przyjąć za rzecz dosyć oczywistą - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski (Polska 2050), odnosząc się do sprawy sędziego, który zwrócił się o azyl do białoruskich władz. Prezydencki minister Wojciech Kolarski zapewnił, że "wszyscy, którzy traktujemy bezpieczeństwo Polski jako sprawę poważną, mówimy jednym głosem".

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Sprawa Tomasza Szmydta. "Dzisiaj ta zdrada państwa polskiego ma imię i nazwisko"

Źródło:
TVN24

Skrajnie prawicowe skrzydło republikanów chciało doprowadzić do usunięcia przedstawiciela ich własnej partii z urzędu spikera Izby Reprezentantów. Cała sytuacja pokazała tak naprawdę, jak mocno podzieleni są republikanie, bo na 217 reprezentantów tej partii tylko 43 zagłosowało za odwołaniem Mike'a Johnsona. Ponieważ zmiany nie chcieli też demokraci - wniosek przepadł. Liderką grupy chcącej zmiany była Marjorie Taylor Greene, która ten wniosek zapowiadała od dawna. Dlaczego to forsowała i jakie były okoliczności głosowania?

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Zemsta za pomoc dla Ukrainy. Republikański spiker nie został odwołany, bo uratowali go demokraci

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będzie wielka impreza, ale niestety tam, gdzie futbol jest na najwyższym poziomie, tam zbyt często też jest rasizm. Tym razem jednak piłkarze mogą liczyć na wsparcie policji.

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

"Zanim zrobisz coś tak głupiego, to wyobraź sobie, co może czekać cię za kilka miesięcy". Rasiści ostrzeżeni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS