Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"

Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"
Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"
Katarzyna Kowalska | Fakty po południu
Pytania o Polski Ład. "Środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji, po prostu nie wystarczą"Katarzyna Kowalska | Fakty po południu

Im bardziej premier Mateusz Morawiecki promuje Polski Ład, tym bardziej opozycja dopytuje o szczegóły i źródła finansowania. A program rządu oparty jest także o środki unijne. Zdaniem ekspertów środki krajowe nie wystarczą na pokrycie wszystkich zapowiedzianych inwestycji. Ratunkiem ma być fundusz odbudowy, ale Polska wciąż czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

Ostatnie dni to informacyjna ofensywa premiera Mateusza Morawieckiego na temat Polskiego Ładu i zapisanych w nim programów.

Zmiany w systemie podatkowym to tylko jeden z elementów rządowego planu. Reszta to zapowiedzi dodatkowych pieniędzy: na opiekę zdrowotną, na wsparcie dla rodzin, rolników czy na rekompensaty dla samorządów i lokalne inwestycje.

- Łącznie ponad 100 miliardów złotych trafi do polski samorządów - zapowiada rzecznik rządu Piotr Mueller.

W czerwcu Ministerstwo Finansów szacowało, że Polski Ład rocznie kosztować będzie budżet państwa 1,5 procent PKB. Z czego program mieszkaniowy to koszt 2,5 miliardów złotych, kapitał opiekuńczy to ponad 2 miliardy złotych rocznie. W piątek premier Morawiecki zapowiedział kolejne projekty - walkę z betonozą, podwyżki w służbie zdrowia, program ubezpieczeniowy dla rolników i kolejne inwestycje.

- Wiele inwestycji pośrodowiskowych, sieci ciepłownicze, drogi, koleje, szkoły, szpitale: to wszystko, czego Polacy oczekują - wymieniał kolejne inwestycje szef rządu.

Wszystko po to - jak napisał w mediach społecznościowych premier - żeby Polska był miejscem najlepszym do życia w Europie.

- Z pewnością środki krajowe, mimo buńczucznych deklaracji wielu polityków, po prostu nie wystarczą - uważa prof. Artur Nowak-Far z Katedry Administracji Publicznej Szkoły Głównej Handlowej.

Spór na linii PiS-Bruksela. Co z KPO?

O trudnej sytuacji budżetu państwa kilkanaście dni temu mówił były wicepremier Jarosław Gowin.

- Budżet na 2022 rok da się spiąć, bo Komisja Europejska pozwala państwom członkowskim na rozluźnienie reguły wydatkowej, ale w 2023 roku już takiej możliwości nie będzie i będą konieczne dotkliwe cięcia - mówił 30 sierpnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 lider koła parlamentarnego Porozumienie.

Ratunkiem dla europejskich gospodarek - również dla polskiej - ma być unijny fundusz odbudowy. Pierwsze wypłaty już ruszyły i pieniądze popłynęły do 10 unijnych stolic. Tymczasem Polska nadal czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

- Jest pewne opóźnienie prac po strony Komisji. Ja się spodziewam, że w ciągu najbliższych tygodni nasz KPO będzie zatwierdzony - przekonuje Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Po wypowiedzi wiceministra można odnieść wrażenie, że problem miałby być jedynie kwestią techniczną. Jednak z Komisji Europejskiej popłynął inny sygnał. Chodzi między innymi o przestrzeganie praworządności i wniosek polskiego premiera do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy konstytucja jest ponad prawem unijnym.

- Jeśli premier Morawiecki czeka, że Trybunał Konstytucyjny powie mu o wyższości prawa polskiego nad unijnym to państwa unijne, które zrzucające się na Polskę, powiedzą: zaraz, jeśli oni nie chcą przestrzegać rozporządzenia, na podstawie którego trzeba te środki wydawać, to przecież nie możemy im tych środków dać - ocenia Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej.

Wypłata unijnych środków z funduszu powiązana jest właśnie z przestrzeganiem zasad praworządności.

Powodem sporu polskiego rządu z unijnymi instytucjami są zmiany w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym i nakazał zmianę funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Polsce za niezastosowanie do do decyzji mogą grozić kary finansowe.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung" powiedział, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie rozwiązana, ale - jak zaznaczył - potrzebna jest do tego zmiana prawa.

- Szkoda, że na skutek niepotrzebnego sporu o Izbę Dyscyplinarną te pieniądze już nie pracują dla polskich firm, dla polskich samorządów, dla polskich rodzin. To jest wymierna strata - ocenia Jarosław Gowin.

Łagodzeniu napięć na linii Warszawa-Bruksela nie pomagają słowa polityków PiS o relacjach z Unią Europejską, ja te wypowiedziane ostatnio przez Marka Suskiego, który mówił o "okupacji brukselskiej"/

Szef rządu od słów posła Suskiego się dystansował, jednak to nie pierwsze antyunijne słowa polityków Prawa i Sprawiedliwości. O szukaniu "drastycznych rozwiązań" i drodze Brytyjczyków mówił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, o "wojnie hybrydowej" ze strony Unii Europejskiej - minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

W najnowszym sondażu Eurobarometru - badaniu zleconym przez Parlament Europejski - ponad 70 procent badanych Polaków opowiedziało się za powiązaniem funduszy unijnych z przestrzeganiem zasad praworządności i demokracji.

Autor: Katarzyna Kowalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS