Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN
Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"
Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"
Paweł Szot/Fakty TVN
Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"Paweł Szot/Fakty TVN

W schronach jest miejsce dla 300 tysięcy Polaków. A co z resztą? Wszyscy liczymy na to, że wojny już nigdy nie będzie, ale nie można jej wykluczyć. Obrona cywilna od lat już nie istnieje. Schrony są zniszczone i zaniedbane. To ma się zmienić.

Niepozorny budynek stoi w lesie na obrzeżach Katowic. Ma stalowe drzwi i klatkę schodową, prowadzącą kilkanaście metrów pod ziemię. Przez lata to miejsce było jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na terenie województwa. To główny schron dowodzenia przygotowywany na wypadek konfliktu Układu Warszawskiego z NATO. Od zakończenia zimnej wojny miejsca takie jak to przestały być potrzebne. Teraz wracają do łask. Podobnie jak schrony dla cywilów.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "MIEJSCA W UKRYCIU" W TVN24 GO

Straż pożarna przeprowadziła inwentaryzację budowli ochronnych. Powstała interaktywna mapa ukryć. Tak zwanych miejsc doraźnego schronienia, jak piwnice i podziemne garaże, wystarczy, ale w schronach z prawdziwego zdarzenia jest miejsce tylko dla 300 tysięcy Polaków. - Współczynnik ilości miejsc w budowlach ochronnych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców na poziomie około dwóch procent należy do najniższych w Unii Europejskiej. Co więcej, stan większości budowli ochronnych jest zły, a niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu przebywających w nich osób - podkreśla Michał Szafrański, przewodniczący zespołu eksperckiego Stowarzyszenia Instytut Budownictwa Ochronnego.

Gdzie znajduje się najbliższy schron? PSP uruchomiło specjalną aplikację
Gdzie znajduje się najbliższy schron? PSP uruchomiło specjalną aplikację

Alarmująca sytuacja

Nie buduje się nowych schronów, a stare popadają w ruinę. Sztandarowym przykładem zaniechań jest ten wybudowany już w latach dziewięćdziesiątych super tajny schron dla władz państwa pod ośrodkiem wypoczynkowym Telekomunikacji Polskiej w Serocku. Obiekt o kryptonimie 09120 został sprzedany w czasie prywatyzacji strategicznej spółki. Nie jest już tajny. W Polsce nie ma obecnie przepisów dotyczących obrony cywilnej. - Od 2022 roku, wtedy, kiedy pojawiła się nowa ustawa, która regulowała zarządzanie kryzysowe, nie uwzględniono tego elementu obrony cywilnej w tej regulacji. Czyli my mamy de facto od listopada 2022 roku lukę - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zniszczone schrony bojowe. Zatrzymali podejrzanych, kolejni zgłosili się sami

Nie wiadomo, kto ma dbać o schrony, gromadzić zapasy, prowadzić ćwiczenia i przygotowywać plany ewakuacji na wypadek wojny. W MSWiA trwają pilne prace nad nową ustawą. - Pracujemy w zespole w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, ale mamy również wsparcie z Ministerstwa Obrony Narodowej, jak również będziemy go konsultować bardzo mocno z samorządem. Bowiem samorząd będzie takim kluczowym odbiorcą tej ustawy, ale również patrzymy na podmioty, które te zadania będą realizować - podkreśla Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w MSWiA.

Główny ciężar ma spaść na straż pożarną, ale nowe regulacje obejmą wiele dziedzin życia. Planowane są między innymi zmiany w prawie budowlanym, żeby schrony takie tak ten w Gdyni nie były wyjątkiem. Po rosyjskiej aneksji Krymu z własnej inicjatywy wyremontowali go członkowie wspólnoty mieszkaniowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS