Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"

Źródło:
Fakty TVN
Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"
Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"
Paweł Szot/Fakty TVN
Schrony w Polsce popadają w ruinę. "Niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu"Paweł Szot/Fakty TVN

W schronach jest miejsce dla 300 tysięcy Polaków. A co z resztą? Wszyscy liczymy na to, że wojny już nigdy nie będzie, ale nie można jej wykluczyć. Obrona cywilna od lat już nie istnieje. Schrony są zniszczone i zaniedbane. To ma się zmienić.

Niepozorny budynek stoi w lesie na obrzeżach Katowic. Ma stalowe drzwi i klatkę schodową, prowadzącą kilkanaście metrów pod ziemię. Przez lata to miejsce było jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic na terenie województwa. To główny schron dowodzenia przygotowywany na wypadek konfliktu Układu Warszawskiego z NATO. Od zakończenia zimnej wojny miejsca takie jak to przestały być potrzebne. Teraz wracają do łask. Podobnie jak schrony dla cywilów.

OGLĄDAJ REPORTAŻ "MIEJSCA W UKRYCIU" W TVN24 GO

Straż pożarna przeprowadziła inwentaryzację budowli ochronnych. Powstała interaktywna mapa ukryć. Tak zwanych miejsc doraźnego schronienia, jak piwnice i podziemne garaże, wystarczy, ale w schronach z prawdziwego zdarzenia jest miejsce tylko dla 300 tysięcy Polaków. - Współczynnik ilości miejsc w budowlach ochronnych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców na poziomie około dwóch procent należy do najniższych w Unii Europejskiej. Co więcej, stan większości budowli ochronnych jest zły, a niektóre nawet zagrażają bezpieczeństwu przebywających w nich osób - podkreśla Michał Szafrański, przewodniczący zespołu eksperckiego Stowarzyszenia Instytut Budownictwa Ochronnego.

Gdzie znajduje się najbliższy schron? PSP uruchomiło specjalną aplikację
Gdzie znajduje się najbliższy schron? PSP uruchomiło specjalną aplikację

Alarmująca sytuacja

Nie buduje się nowych schronów, a stare popadają w ruinę. Sztandarowym przykładem zaniechań jest ten wybudowany już w latach dziewięćdziesiątych super tajny schron dla władz państwa pod ośrodkiem wypoczynkowym Telekomunikacji Polskiej w Serocku. Obiekt o kryptonimie 09120 został sprzedany w czasie prywatyzacji strategicznej spółki. Nie jest już tajny. W Polsce nie ma obecnie przepisów dotyczących obrony cywilnej. - Od 2022 roku, wtedy, kiedy pojawiła się nowa ustawa, która regulowała zarządzanie kryzysowe, nie uwzględniono tego elementu obrony cywilnej w tej regulacji. Czyli my mamy de facto od listopada 2022 roku lukę - mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zniszczone schrony bojowe. Zatrzymali podejrzanych, kolejni zgłosili się sami

Nie wiadomo, kto ma dbać o schrony, gromadzić zapasy, prowadzić ćwiczenia i przygotowywać plany ewakuacji na wypadek wojny. W MSWiA trwają pilne prace nad nową ustawą. - Pracujemy w zespole w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, ale mamy również wsparcie z Ministerstwa Obrony Narodowej, jak również będziemy go konsultować bardzo mocno z samorządem. Bowiem samorząd będzie takim kluczowym odbiorcą tej ustawy, ale również patrzymy na podmioty, które te zadania będą realizować - podkreśla Wiesław Leśniakiewicz, podsekretarz stanu w MSWiA.

Główny ciężar ma spaść na straż pożarną, ale nowe regulacje obejmą wiele dziedzin życia. Planowane są między innymi zmiany w prawie budowlanym, żeby schrony takie tak ten w Gdyni nie były wyjątkiem. Po rosyjskiej aneksji Krymu z własnej inicjatywy wyremontowali go członkowie wspólnoty mieszkaniowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS