"Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"

29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"
29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Miały być strefy bez LGBT, mogą być strefy bez pieniędzy. Unijna komisarz do spraw równości poinformowała, że gminy, które przyjęły uchwały łamiące unijne wartości, nie dostaną funduszy w ramach programu "Partnerstwo Miast". To może być też zapowiedź możliwych problemów dla rządu, bo jak się okazuje - w Unii Europejskiej jest związek między pieniędzmi a zasadami.

W środę przez kilka minut konferencję prasową kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości wstrzymał dźwięk kościelnego dzwonu. Minister Zbigniew Ziobro uznał to za znak. - Symboliczne bicie dzwonu wobec próby narzucenia Polsce ideologii LGBT - powiedział.

Może to być również symbol ostatniego dzwonka dla samorządów, chcących przyjąć uchwały anty-LGBT.

We wtorek unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała, że pieniędzy na lokalne projekty nie dostanie sześć polskich miast, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBT" lub pisane przez Ordo Iuris samorządowe karty praw rodzin.

"Wartości i prawa podstawowe UE muszą być szanowane przez państwa członkowskie i władze państwowe. Z tego powodu 6 wniosków o partnerstwo miast dotyczących polskich władz, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBTI" lub "prawach rodzin" zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz Helena Dalli.

Wpis komisarz ds. równościhttps://twitter.com/helenadalli

"Działanie bezzasadne"

Do decyzji Komisji Europejskiej, która została przekazana przez unijną komisarz, odniósł się Zbigniew Ziobro. Według ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego decyzja ta jest działaniem "bezzasadnym i bezprawnym".

- Zwrócimy się do pana premiera (Mateusza Morawieckiego - przyp. red.), żeby podjął zdecydowane działania wobec Komisji Europejskiej, aby takie akty bezprawia ze strony Komisji nie były podejmowane - zapowiedział.

Komitet, który jest odpowiedzialny za przyznawanie funduszy, odmówił ich sześciu polskim miastom, powołując się na zasadę niedyskryminacji. - Zachodziło podejrzenie, że część obywateli, którzy chcieliby wziąć udział w takim czy innym programie, mogłaby nie mieć do niego dostępu - wyjaśnił Bartosz Zadura, rzecznik Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

- Komisja Europejska przeszła od słów do czynów. Ta decyzja potwierdza, że nie ma miejsca w porządku prawnym Unii Europejskiej na uchwały samorządów państwa członkowskiego, które dyskryminują wybraną grupę obywateli - podkreśliła Milena Adamczewska-Stachura z zespołu do spraw równego traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Osiem pomysłów z Polski

Na projekty w ramach programu "Partnerstwo Miast" Komisja Europejska przyznała łącznie ponad dwa miliony euro środków unijnych. Wśród 127 wybranych pomysłów na integrację mieszkańców - osiem jest z Polski.

Gmina Zator w Małopolsce otrzymała pieniądze, by ugościć swoich - jak zaznacza burmistrz - przyjaciół ze Słowacji, Rumunii, Czech i Węgier.

- Bywały takie lata, że tych mieszkańców jechał od nas pełen autobus albo z Węgier przyjeżdżał pełen autobus. Teraz przewidujemy udział 15-osobowej delegacji z Węgier. To są często ludzie sztuki, artyści. Często my też korzystamy z tego, że poznajemy ich kulturę i folklor - mówił burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

Żaden autobus nie przyjedzie zaś do Tuchowa. To miasto, gdzie została przyjęta uchwała anty-LGBT i które ubiegało się o środki z UE, ale ich nie dostało.

- Nie mamy oficjalnego pisma, ani stanowiska Komisji Europejskiej. Niemniej jednak poinformowałam radnych o tym, że nie mamy środków - powiedziała burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Do krajów Wspólnoty za fundusze przyznane w ramach unijnego programu mieszkańcy z miast takich jak Zator jadą z ciekawością. Jak twierdzi burmistrz Mariusz Makuch podczas takich wyjazdów można wiele się nauczyć.

Z kolei Zbigniew Ziobro z krajów Unii Europejskiej przywiózł własne wspomnienie. - Zakazuje się bicia dzwonów na wieżach kościelnych, ponieważ to jest nadmierny hałas rzekomo, który zakłóca spokój lokalnej społeczności, przynajmniej tak twierdzą urzędnicy. Na szczęście jeszcze jesteśmy w kraju, w którym tego rodzaju ograniczeń póki co nie ma - mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Słowa ministra padły w podkarpackiej Nowej Dębie, która ma swoją uchwałę przeciw LGBT.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Astronomowie przedstawili dowody na najbardziej obiecujące oznaki życia poza Układem Słonecznym, które dotychczas zostały odkryte. W atmosferze planety K2-18b wykryto ślady związków siarki, które na Ziemi produkowane są jedynie w procesach biologicznych. Planeta K2-18b krąży wokół czerwonego karła około 124 lata świetlne od Ziemi. Ma około 9 razy większą masę od Ziemi, a jej promień jest około 2,6 razy większa od promienia Ziemi.

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

W atmosferze planety K2-18b naukowcy wykryli związki siarkoorganiczne. To może być dowód na życie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS