"Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"

29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"
29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
29.07.2020 | "Strefy wolne od LGBT" bez środków na lokalne projekty. "Komisja Europejska przeszła od słów do czynów"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Miały być strefy bez LGBT, mogą być strefy bez pieniędzy. Unijna komisarz do spraw równości poinformowała, że gminy, które przyjęły uchwały łamiące unijne wartości, nie dostaną funduszy w ramach programu "Partnerstwo Miast". To może być też zapowiedź możliwych problemów dla rządu, bo jak się okazuje - w Unii Europejskiej jest związek między pieniędzmi a zasadami.

W środę przez kilka minut konferencję prasową kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości wstrzymał dźwięk kościelnego dzwonu. Minister Zbigniew Ziobro uznał to za znak. - Symboliczne bicie dzwonu wobec próby narzucenia Polsce ideologii LGBT - powiedział.

Może to być również symbol ostatniego dzwonka dla samorządów, chcących przyjąć uchwały anty-LGBT.

We wtorek unijna komisarz do spraw równości Helena Dalli poinformowała, że pieniędzy na lokalne projekty nie dostanie sześć polskich miast, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBT" lub pisane przez Ordo Iuris samorządowe karty praw rodzin.

"Wartości i prawa podstawowe UE muszą być szanowane przez państwa członkowskie i władze państwowe. Z tego powodu 6 wniosków o partnerstwo miast dotyczących polskich władz, które przyjęły uchwały o "strefach wolnych od LGBTI" lub "prawach rodzin" zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz Helena Dalli.

Wpis komisarz ds. równościhttps://twitter.com/helenadalli

"Działanie bezzasadne"

Do decyzji Komisji Europejskiej, która została przekazana przez unijną komisarz, odniósł się Zbigniew Ziobro. Według ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego decyzja ta jest działaniem "bezzasadnym i bezprawnym".

- Zwrócimy się do pana premiera (Mateusza Morawieckiego - przyp. red.), żeby podjął zdecydowane działania wobec Komisji Europejskiej, aby takie akty bezprawia ze strony Komisji nie były podejmowane - zapowiedział.

Komitet, który jest odpowiedzialny za przyznawanie funduszy, odmówił ich sześciu polskim miastom, powołując się na zasadę niedyskryminacji. - Zachodziło podejrzenie, że część obywateli, którzy chcieliby wziąć udział w takim czy innym programie, mogłaby nie mieć do niego dostępu - wyjaśnił Bartosz Zadura, rzecznik Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

- Komisja Europejska przeszła od słów do czynów. Ta decyzja potwierdza, że nie ma miejsca w porządku prawnym Unii Europejskiej na uchwały samorządów państwa członkowskiego, które dyskryminują wybraną grupę obywateli - podkreśliła Milena Adamczewska-Stachura z zespołu do spraw równego traktowania Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Osiem pomysłów z Polski

Na projekty w ramach programu "Partnerstwo Miast" Komisja Europejska przyznała łącznie ponad dwa miliony euro środków unijnych. Wśród 127 wybranych pomysłów na integrację mieszkańców - osiem jest z Polski.

Gmina Zator w Małopolsce otrzymała pieniądze, by ugościć swoich - jak zaznacza burmistrz - przyjaciół ze Słowacji, Rumunii, Czech i Węgier.

- Bywały takie lata, że tych mieszkańców jechał od nas pełen autobus albo z Węgier przyjeżdżał pełen autobus. Teraz przewidujemy udział 15-osobowej delegacji z Węgier. To są często ludzie sztuki, artyści. Często my też korzystamy z tego, że poznajemy ich kulturę i folklor - mówił burmistrz Zatora Mariusz Makuch.

Żaden autobus nie przyjedzie zaś do Tuchowa. To miasto, gdzie została przyjęta uchwała anty-LGBT i które ubiegało się o środki z UE, ale ich nie dostało.

- Nie mamy oficjalnego pisma, ani stanowiska Komisji Europejskiej. Niemniej jednak poinformowałam radnych o tym, że nie mamy środków - powiedziała burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek.

Do krajów Wspólnoty za fundusze przyznane w ramach unijnego programu mieszkańcy z miast takich jak Zator jadą z ciekawością. Jak twierdzi burmistrz Mariusz Makuch podczas takich wyjazdów można wiele się nauczyć.

Z kolei Zbigniew Ziobro z krajów Unii Europejskiej przywiózł własne wspomnienie. - Zakazuje się bicia dzwonów na wieżach kościelnych, ponieważ to jest nadmierny hałas rzekomo, który zakłóca spokój lokalnej społeczności, przynajmniej tak twierdzą urzędnicy. Na szczęście jeszcze jesteśmy w kraju, w którym tego rodzaju ograniczeń póki co nie ma - mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Słowa ministra padły w podkarpackiej Nowej Dębie, która ma swoją uchwałę przeciw LGBT.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS