Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?
Renata Kijowska/Fakty TVN
Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?Renata Kijowska/Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Zakaz wstępu z psami już nie obowiązuje na kąpielisku w Grudziądzu. Psy zawdzięczają swoją obecność nad wodą właśnie konstytucji i prawom swoich opiekunów. Obywatel z Grudziądza poskarżył się na zakaz wprowadzania psów na plażę przy kąpielisku, Rzecznik Praw Obywatelskich skargą się zajął.

- Narusza konstytucyjne prawo do swobody przemieszczania się, narusza również prawo własności właściciela psa - wymienia Piotr Mierzejewski, przedstawiciel Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. - Dyrektor ośrodka nie może takich zakazów wprowadzać. Może jedynie wprowadzać te zasady, które mają na celu ograniczenie uciążliwości dla innych osób - dodaje.

Sądy sobie, miasta sobie

Z psem wolno zatem wchodzić, ale najlepiej na smyczy, i koniecznie trzeba po czworonogu sprzątać. Kąpielisko może wyznaczyć strefy psiej kąpieli, bo o tym decydują względy sanitarne.

- Zostały te regulaminy zmienione, natomiast jeśli chodzi o reakcje naszych gości, to tyle samo zwolenników, ile przeciwników takiego pomysłu - informuje Izabela Piwowarska, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku w Grudziądzu.

No i powstaje zamieszanie, bo o ile w Świnoujściu psom na plażę wstęp dozwolony, to tam, gdzie miejskie uchwały ograniczające wstęp obowiązują, nawet jeśli naruszają konstytucję, każdorazowo trzeba najpierw je zaskarżyć i w sądzie uchylić - podpowiada Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Gdańsk odsyła opiekunów z psami na niestrzeżone plaże. - Tam, gdzie są ratownicy, tam, gdzie najwięcej osób się kąpie, ze zwierzętami wchodzić nie wolno - informuje Łukasz Iwański, kierownik Kąpielisk Morskich w Gdańsku.

ZOBACZ TEŻ: Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Obawy przeciwników zwierząt na plaży

Summer i Zuri plażują na specjalnie wyznaczonej psiej plaży. Dla obu to miła odmiana po życiu w schronisku. - Nie dzieją się dantejskie sceny. Wręcz odwrotnie, my się poznajemy. Zwierzęta łączą ludzi, nie dzielą - mówi Rafał, opiekun Summer i Zuri. - Pieski do wody nie robią siusiu, a więc najczystsza woda, najczystsza plaża - dodaje.

Przeciwnicy zwierząt na plaży, oprócz obaw o czystość, mają też inne niepokoje. - Mogą zaatakować dzieci - mówi jeden z rozmówców. - Przeszkadzają, ocierają się o nogi, człowiek leży na plaży, a tutaj pies nagle - mówi kobieta.

- Więcej problemów sprawują nam turyści, którzy wypoczywają na plażach, aniżeli same zwierzaki - zwraca uwagę Adam Osik, koordynator ratowników wodnych w Świnoujściu.

Pani Magdalena przed wyjazdem nad polskie morze sprawdzi pogodę i miejskie uchwały. - Bardzo bym chciała mieć taką możliwość, żeby wychodzić ze zwierzakiem na plażę - mówi pani Magdalena, właścicielka psa Koko.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS