Wysychające koryta rzek w całej Europie. "Będzie tylko gorzej"

22.08 | Wysychające koryta rzek w całej Europie. "Będzie tylko gorzej"tvn24

Najbardziej przemawia do wyobraźni wyschnięte koryto Loary - największej rzeki Francji, ale problemy z niskim stanem wód w rzekach są w całej Europie. Ren, Pad, Dunaj przypominają miejscami niewielkie strumyki. Wyschło też źródło Tamizy. Dlatego eksperci podnoszą alarm: niedługo nie będzie przyrody i ekosystemów, jakie znaliśmy.

Wisła jest na granicy rekordu najniższego stanu wody w historii pomiarów.

- Wynosi on 26 centymetrów. Dzisiaj mamy 28 centymetrów, ale z prognoz wynika, że już jutro (we wtorek) ten stan 26 centymetrów zostanie osiągnięty, a pojutrze nawet mniej - według wstępnych prognoz - 25 centymetrów - informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wody w Wiśle jest tak mało, że z brzegu widać utopione śmieci - leżaki, hulajnogi i rowery. Źle jest też w większości województw.

Susza nie tylko w Polsce

Wyschnięte na wiór rzeki to nie zapowiedź przyszłej katastrofy klimatycznej. To nasza rzeczywistość, bo świat jaki znaliśmy właśnie przestaje istnieć. Loara - najdłuższa rzeka Francji - jeszcze nigdy nie płynęła tak wolno. Po rwącym prądzie nie ma śladu, a eksperci alarmują, że w przyszłym roku może być jeszcze gorzej.

- Obecne obniżenie poziomu wody jest bardzo silne i dotyczy całego terytorium Francji, a to dla nas nowość. Zmiany klimatu są niezaprzeczalne, to powinno zmusić nas do refleksji. To dotyka nas wszystkich: woda jest naszym wspólnym dobrem - podkreśla Eric Sauquet, kierownik Zakładu Hydrologii Narodowego Instytutu Rolnictwa we Francji.

Wody zaczyna brakować też w hiszpańskich rzekach.

- To szczególnie suchy rok, który pokazuje, jak realizują się scenariusze zmian klimatu. W tym samym roku hydrologicznym możemy mieć na zmianę przewlekłe susze, ulewne deszcze i gwałtowne powodzie. To dramatyczne - informuje Teresa Ribera, hiszpańska minister ds. przemian ekologicznych i wyzwań demograficznych.

W Serbii, przez skrajnie niski stan Dunaju, na powierzchnię wyłoniły się wraki niemieckich okrętów z czasów II wojny światowej. Przez brak wody zablokowane są też setki statków transportowych, a w wielu miejscach żegluga została wstrzymana.

- Poziom wody jest niski, a okoliczności tragiczne. Kiedy trzeba wybierać między stadami ryb, a uprawami rolniczymi, zawsze wygrają uprawy - zaznacza Marija Trivuencevic ze Stowarzyszenia Wędkarskiego "Wojvodina".

"Będzie tylko gorzej"

Skrajna, wielotygodniowa susza w Europie niszczy wiele ekosystemów i to są właśnie największe wyzwania, przed jakimi stają obecnie rządy.

- Będzie tylko gorzej, bo nawet jeżeli uda nam się zmiany klimatu powstrzymać, to zanim będzie lepiej, będzie jeszcze musiało być gorzej - twierdzi Michał Brennek, geograf, meteorolog i popularyzator nauki.

Przewlekła susza, brak dostępu do wody, czy zniszczenie środowiska naturalnego - to wszystko uruchamia efekt domina.

- Problem z Odrą w soczewce pokazuje brak troski państwa o dobro wspólne. Politycy nie mają żadnego szacunku dla przyrody, nie dostrzegają tego, że jakość środowiska naturalnego jest podstawowym warunkiem do dobrej jakości życia ludzi - uważa prof. Zbigniew Karaczun, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Pewne jest, że gdyby w Polsce dbano o zasoby wodne i wysokie stany rzek, to znacznie łatwiej byłoby na przykład walczyć z katastrofą na Odrze, bo inaczej zachowuje się kilogram zanieczyszczeń w metrze sześciennym wody, a inaczej w stu mililitrach. - Ten kilogram zabije wszystko - dodaje prof. Karaczun.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS