Rządzący przyspieszają prace nad referendum o migrantach. "Oni działają jak komuniści w dawnym reżimie"

Źródło:
Fakty TVN
Rządzący przyspieszają prace nad referendum o migrantach. "Oni działają jak komuniści w dawnym reżimie"
Rządzący przyspieszają prace nad referendum o migrantach. "Oni działają jak komuniści w dawnym reżimie"
Michał Tracz/Fakty TVN
Rządzący przyspieszają prace nad referendum o migrantach. "Oni działają jak komuniści w dawnym reżimie"Michał Tracz/Fakty TVN

Sejm zaczął prace nad ustawą, która pozwoli przeprowadzić referendum razem z wyborami parlamentarnymi. Referendum o nieistniejących jeszcze unijnych przepisach migracyjnych, o nieistniejącej przymusowej relokacji. Według opozycji cała sprawa to problem wymyślony na potrzeby kampanii wyborczej. - Oni działają jak komuniści w dawnym reżimie. Oni stwarzali problemy po to, żeby je samemu rozwiązywać - zwraca uwagę Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Sejmowy ekspres pędzi. Co prawda PiS przekonuje, że ustawa o referendum to tylko drobne zmiany, ale w rezultacie nowe prawo umożliwi przeprowadzenie referendum dokładnie w tym samym czasie, co wybory parlamentarne.

- To nie jest żadna kwestia techniczna, to sprawa fundamentalna - mówi opozycja i głosuje przeciwko. - De facto chcą okraść Polaków z wolnych wyborów - twierdzi Arkadiusz Myrcha, poseł Koalicji Obywatelskiej.

PiS nieustannie brnie w temat relokacji uchodźców, mimo że Polska nie będzie musiała ani przyjmować migrantów, ani za nic płacić, co deklaruje Komisja Europejska. - Jeżeli państwo członkowskie już robi dużo, przyjmując innych uchodźców, choćby z Ukrainy, to nie jest zobowiązane do mechanizmu solidarnościowego względem innych - zapewnia Ylva Johansson, unijna komisarz do spraw europejskich.

ZOBACZ CAŁY WYWIAD Z UNIJNĄ KOMISARZ DS. WEWNĘTRZNYCH YLVĄ JOHANSSON

Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantów
Ylva Johansson, unijna komisarz: Polska nie będzie zmuszana do przyjmowania jakichkolwiek migrantówMichał Tracz/Fakty po Południu TVN24

Przymusowej relokacji nie chce też żadna opozycyjna partia. Pojawia się zatem pytanie, po co referendum. - Mam wątpliwości, czy Donald Tusk chce czy nie - mówi Kacper Płażyński, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zatem chodzi tylko o politykę - zwraca uwagę opozycja. - PiS potrzebuje paliwa wyborczego - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Władza od tygodni straszy uchodźcami. Opozycja robi wszystko, by nie dać się wciągnąć w konflikt. - O co im chodzi? O odwrócenie uwagi od tych prawdziwych problemów, które mamy każdego dnia - zwraca uwagę posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus.

Rozwiązywanie wymyślonego problemu

Dziś PiS nie wie nawet, o co właściwie chce Polki i Polaków zapytać, co - według Platformy Obywatelskiej - jest dowodem na to, że referendum ma być elementem kampanii wyborczej. - Wokół tego chcą budować przekaz i robią to tylko po to, dla hucpy politycznej - uważa Małgorzata Kidawa-Błońska.

Zasada jest stara jak świat - mówi poseł ludowców: najpierw wymyślić zagrożenie, a potem przekonywać, że jest się jedynym, który przed tym zagrożeniem może uchronić. - Oni działają jak komuniści w dawnym reżimie. Oni stwarzali problemy po to, żeby je samemu rozwiązywać - zwraca uwagę Władysław Teofil Bartoszewski, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Nie ma takiego problemu. Nikt nie jest do niczego zmuszany, a oni tak i tak naiwnie, w sposób cyniczny, oszukańczy, w to brną - podkreśla Arkadiusz Myrcha, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Czytaj także: Unijny pakt migracyjny. 10 pytań i odpowiedzi

Profesorowi Maciejowi Kisilowskiemu działania PiS-u przypominają sytuację na Węgrzech. - To jest próba skopiowania scenariusza węgierskiego - ocenia ekspert z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Wiedniu.

Viktor Orban do ostatnich wyborów też dołączył referendum i zadał Węgrom pytania o dostęp dzieci do treści o - jak to ujął - zmianie płci, orientacji seksualnej czy innych mających wpływ na ich rozwój. Orbanowi się udało - wzniecił niepokój i podzielił opozycję. - To jest podstawowa różnica: Orbanowi się to udało, bo to wsadziło klin w opozycję - zwraca uwagę profesor Kisilowski.

W Polsce opozycja mówi, że nie da się podzielić. - Chodzi im o to, żebyśmy rzucili się sobie do gardeł - zauważa Joanna Scheuring-Wielgus.

Spotkanie w kancelarii premiera w sprawie migracji. Większość opozycji nie przyszła
Spotkanie w kancelarii premiera w sprawie migracji. Większość opozycji nie przyszłaJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Eksperci zwracają też uwagę, że referendum z pytaniem o uchodźców może pomóc partii rządzącej. - Zmobilizować się i zachęcić tych, którzy boją się zaostrzenia sytuacji z domniemanym napływem imigrantów - wyjaśnia prof. Dorota Piontek, politolożka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ustawa o referendum trafi do Senatu, później na biurko prezydenta, ale to od większości sejmowej będzie zależeć, czy referendum w ogóle się odbędzie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS