"Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN

23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN
23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPNKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ich nazwiska rzadko trafiają na pierwsze strony gazet, a książki i prace nie są wydawane w tysiącach egzemplarzy. To historycy badający czasy Holokaustu odkrywają prawdę. Nawet jeśli bywa trudna i niewygodna. Ich determinację i zaangażowanie trzeba docenić.

Za mury muzeów, instytutów i uniwersytetów polityka zagląda rzadko. Tym razem - przy okazji nowelizacji ustawy o IPN - weszła z rozmachem.

- W tej dyskusji nie dopuszcza się do głosu historyków. Głos zabierają przeważnie politycy, którzy nie zawsze mają dobre wykształcenie historyczne. Albo różne osoby, które mają bardzo emocjonalne opinie na ten temat i ich ignorancja idzie w parze z chęcią do głośnych wypowiedzi - mówi o całej dyskusji, która ostatnio rozgorzała, prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

Podczas prac nad nowelizacją politycy nie pytali historyków o zdanie. A to ludzie, którzy od lat zajmują się badaniem dokumentów oraz wysłuchiwaniem i opisywaniem świadectw ocalonych z Holokaustu. Ludzie, którzy - gdy chcieli opowiedzieć prawdę - nie zastanawiali się, czy coś mogą napisać lub powiedzieć. Bez kalkulacji o tym, która prawda jest ważniejsza, a którą lepiej przemilczeć.

Cała prawda

Historyk dr Mariusz Jastrząb zapewnia, że muzeum Polin nie ma problemu z opowiadaniem o szmalcownikach i denuncjatorach z jednej strony, i o polskich bohaterach z drugiej. - Obok siebie mamy zestawione trzy cytaty, które mówią o różnych postawach Polaków wobec Żydów w czasie okupacji - dodaje.

Taka była rzeczywistość: od milczącej obojętności na los Żydów, często ze strachu, by samemu nie stać się ofiarą. Przez heroizm, czyli pomaganie, ukrywanie i ratowanie z narażeniem własnego życia. Po antysemityzm w najczystszej postaci. Każda z tych postaw występowała w polskim społeczeństwie. I dopiero mówienie o nich razem tworzy prawdziwy obraz rzeczywistości.

- Historia nie jest czarno-biała. Składa się ze wszystkich odcieni szarości. Więc zanim zaczniemy się chwalić liczbą "naszych" drzewek Yad Washem, to spójrzmy prawdzie w oczy. Ilu ludzi cierpiało przez Polaków? - podkreśla prof. Jan Grabowski, historyk z Uniwersytetu Ottawy.

Reporter programu "Czarno na Białym" TVN24 pokazał to, co odrywają historycy, badając wojenny koszmar. Na przykład stosy donosów pisane przez Polaków do Gestapo. Czasem ze strachu, czasem z czystej nienawiści, by donieść na sąsiada, a czasem dlatego, że żydowska rodzina nie miała już pieniędzy, by płacić za ukrywanie jej pod podłogą lub w piwnicy.

"Naszemu krajowi prawda służy"

- Dojrzałe, pewne siebie nacje nie ograniczają wolności badań naukowych. O ich dojrzałości świadczy to, że umieją przepracować trudną przeszłość - ocenia prof. Rafał Wnuk, historyk z KUL.

Opisując i mówiąc także o wielkim bohaterstwie. O Polakach, którzy nigdy nie wydali ukrywających się Żydów, choć groziło to karą śmierci. - Każda uratowana istota ludzka jest ważna. I ten, kto ratował i narażał swoje życie, jest ważny - podkreśla prof. Leociak.

- Wiem, ile jest tych pięknych kart polskiej historii. Zawsze mnie zaskakuje że osoby, które może szczerze chcą bronić dobrego imienia Polski, są przekonane, że dobrego imienia Polski trzeba bronić na podstawie przemilczeń albo kłamstw. Naszemu krajowi prawda służy - mówi prof. Stola.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: nieznany | Wikipedia (domena publiczna)

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS