"Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN

23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN
23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPN
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
23.02.2018 | "Historia nie jest czarno-biała". Badacze Holokaustu o sporze wokół ustawy o IPNKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Ich nazwiska rzadko trafiają na pierwsze strony gazet, a książki i prace nie są wydawane w tysiącach egzemplarzy. To historycy badający czasy Holokaustu odkrywają prawdę. Nawet jeśli bywa trudna i niewygodna. Ich determinację i zaangażowanie trzeba docenić.

Za mury muzeów, instytutów i uniwersytetów polityka zagląda rzadko. Tym razem - przy okazji nowelizacji ustawy o IPN - weszła z rozmachem.

- W tej dyskusji nie dopuszcza się do głosu historyków. Głos zabierają przeważnie politycy, którzy nie zawsze mają dobre wykształcenie historyczne. Albo różne osoby, które mają bardzo emocjonalne opinie na ten temat i ich ignorancja idzie w parze z chęcią do głośnych wypowiedzi - mówi o całej dyskusji, która ostatnio rozgorzała, prof. Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin".

Podczas prac nad nowelizacją politycy nie pytali historyków o zdanie. A to ludzie, którzy od lat zajmują się badaniem dokumentów oraz wysłuchiwaniem i opisywaniem świadectw ocalonych z Holokaustu. Ludzie, którzy - gdy chcieli opowiedzieć prawdę - nie zastanawiali się, czy coś mogą napisać lub powiedzieć. Bez kalkulacji o tym, która prawda jest ważniejsza, a którą lepiej przemilczeć.

Cała prawda

Historyk dr Mariusz Jastrząb zapewnia, że muzeum Polin nie ma problemu z opowiadaniem o szmalcownikach i denuncjatorach z jednej strony, i o polskich bohaterach z drugiej. - Obok siebie mamy zestawione trzy cytaty, które mówią o różnych postawach Polaków wobec Żydów w czasie okupacji - dodaje.

Taka była rzeczywistość: od milczącej obojętności na los Żydów, często ze strachu, by samemu nie stać się ofiarą. Przez heroizm, czyli pomaganie, ukrywanie i ratowanie z narażeniem własnego życia. Po antysemityzm w najczystszej postaci. Każda z tych postaw występowała w polskim społeczeństwie. I dopiero mówienie o nich razem tworzy prawdziwy obraz rzeczywistości.

- Historia nie jest czarno-biała. Składa się ze wszystkich odcieni szarości. Więc zanim zaczniemy się chwalić liczbą "naszych" drzewek Yad Washem, to spójrzmy prawdzie w oczy. Ilu ludzi cierpiało przez Polaków? - podkreśla prof. Jan Grabowski, historyk z Uniwersytetu Ottawy.

Reporter programu "Czarno na Białym" TVN24 pokazał to, co odrywają historycy, badając wojenny koszmar. Na przykład stosy donosów pisane przez Polaków do Gestapo. Czasem ze strachu, czasem z czystej nienawiści, by donieść na sąsiada, a czasem dlatego, że żydowska rodzina nie miała już pieniędzy, by płacić za ukrywanie jej pod podłogą lub w piwnicy.

"Naszemu krajowi prawda służy"

- Dojrzałe, pewne siebie nacje nie ograniczają wolności badań naukowych. O ich dojrzałości świadczy to, że umieją przepracować trudną przeszłość - ocenia prof. Rafał Wnuk, historyk z KUL.

Opisując i mówiąc także o wielkim bohaterstwie. O Polakach, którzy nigdy nie wydali ukrywających się Żydów, choć groziło to karą śmierci. - Każda uratowana istota ludzka jest ważna. I ten, kto ratował i narażał swoje życie, jest ważny - podkreśla prof. Leociak.

- Wiem, ile jest tych pięknych kart polskiej historii. Zawsze mnie zaskakuje że osoby, które może szczerze chcą bronić dobrego imienia Polski, są przekonane, że dobrego imienia Polski trzeba bronić na podstawie przemilczeń albo kłamstw. Naszemu krajowi prawda służy - mówi prof. Stola.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: nieznany | Wikipedia (domena publiczna)

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS