RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejsc

Źródło:
Fakty TVN
RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejsc
RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejsc
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejscKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Atakuje dorosłych i dzieci, ale to dla najmłodszych może być szczególnie niebezpieczny. Wręcz śmiertelnie niebezpieczny. Objawy zakażenia RSV to silna gorączka, kaszel i katar. Są szpitale, w których na oddziałach dziecięcych zaczyna już brakować wolnych łóżek dla pacjentów.

Dzieci w żłobkach i przedszkolach jest mniej. Gdzie zatem są? Leżą chore w domu lub w szpitalu. - Ordynatorzy, lekarze ze szpitali pediatrycznych, już zgłaszają, że nawet 70-80 procent miejsc szpitalnych jest zapełnionych właśnie przez dzieci, u których zdiagnozowano RSV - alarmuje dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultantka krajowa w dziedzinie epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

RSV jest wirusem najgroźniejszym dla najmniejszych i bardziej zakaźnym niż wirusy grypy. To właśnie on jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji najmłodszych dzieci. Objawy, jakie są z nim związane, to - poza gorączką - problemy z jedzeniem i przede wszystkim z oddychaniem. - Występują bardzo duże duszności. Są pacjenci, którzy muszą zostać hospitalizowani. Są również dzieci, które muszą zostać przekierowane na intensywną terapię - mówi Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Podczas terapii dzieci potrzebują pomocy w oddychaniu.

Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"
Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Groźny dla najmłodszych i dla seniorów

- Te oskrzeliki końcowe mają średnicę włosa. W związku z czym zatkanie tych dróg oddechowych wydzieliną, która jest największym problemem w tej infekcji, skutkuje dusznością. Te dzieci nie są w stanie oddychać, dlatego potrzebują szpitala - wyjaśnia doktor Ilona Derkowska ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.

Dla Ignasia groźne stało się to, z czym bez problemu radzili sobie starsi. - Ja mam dwóch synów, więc tak naprawdę oni przynieśli to do domu. Oni się wybronili z tego, ale Ignaś jest malutki, więc gorzej przechodzi - mówi Małgorzata, mama Ignacego. To prawidłowość, którą widzą też lekarze. - Jeżeli to dziecko starsze przyniesie taką infekcję do domu, to ryzyko tego, że to młodsze dziecko zachoruje, wynosi ponad 50 procent - ostrzega doktor Ilona Derkowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: COVID-19, grypa i inne wirusy. Sezon na zachorowania w pełni

Wirusem zakażają się nie tylko najmłodsi. RSV atakuje również seniorów. - Często opowiadają historie, że właśnie bawili się ze swoim wnuczkiem czy wnusią, no i później zaczęli się źle czuć, i często trafiają do szpitala czy właśnie na oddział ratunkowy. No i wychodzi, że są zakażeni wirusem RSV - mówi Dawid Kacprzyk, lekarz z Warszawskiego Szpitala Południowego. Dla seniorów wirus jest równie niebezpieczny jak dla najmłodszych. Szczyt zakażeń RSV przypada na styczeń i luty. Pechowo dla wirusów najbliższe dni mają być mroźne. - Jak mamy wysoki mróz, to jest szansa, że wirusy się troszkę wyciszą - tłumaczy Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS