RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejsc

Źródło:
Fakty TVN
RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejsc
RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejsc
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
RSV jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci. Na niektórych oddziałach zaczyna brakować miejscKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Atakuje dorosłych i dzieci, ale to dla najmłodszych może być szczególnie niebezpieczny. Wręcz śmiertelnie niebezpieczny. Objawy zakażenia RSV to silna gorączka, kaszel i katar. Są szpitale, w których na oddziałach dziecięcych zaczyna już brakować wolnych łóżek dla pacjentów.

Dzieci w żłobkach i przedszkolach jest mniej. Gdzie zatem są? Leżą chore w domu lub w szpitalu. - Ordynatorzy, lekarze ze szpitali pediatrycznych, już zgłaszają, że nawet 70-80 procent miejsc szpitalnych jest zapełnionych właśnie przez dzieci, u których zdiagnozowano RSV - alarmuje dr hab. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultantka krajowa w dziedzinie epidemiologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.

RSV jest wirusem najgroźniejszym dla najmniejszych i bardziej zakaźnym niż wirusy grypy. To właśnie on jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji najmłodszych dzieci. Objawy, jakie są z nim związane, to - poza gorączką - problemy z jedzeniem i przede wszystkim z oddychaniem. - Występują bardzo duże duszności. Są pacjenci, którzy muszą zostać hospitalizowani. Są również dzieci, które muszą zostać przekierowane na intensywną terapię - mówi Katarzyna Pokorna-Hryniszyn z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Podczas terapii dzieci potrzebują pomocy w oddychaniu.

Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"
Groźny wirus atakuje. "Apelujemy o to, żeby te najmniejsze dzieci były pod ochroną"Marta Warchoł/Fakty po Południu TVN24

Groźny dla najmłodszych i dla seniorów

- Te oskrzeliki końcowe mają średnicę włosa. W związku z czym zatkanie tych dróg oddechowych wydzieliną, która jest największym problemem w tej infekcji, skutkuje dusznością. Te dzieci nie są w stanie oddychać, dlatego potrzebują szpitala - wyjaśnia doktor Ilona Derkowska ze Szpitala Dziecięcego Polanki w Gdańsku.

Dla Ignasia groźne stało się to, z czym bez problemu radzili sobie starsi. - Ja mam dwóch synów, więc tak naprawdę oni przynieśli to do domu. Oni się wybronili z tego, ale Ignaś jest malutki, więc gorzej przechodzi - mówi Małgorzata, mama Ignacego. To prawidłowość, którą widzą też lekarze. - Jeżeli to dziecko starsze przyniesie taką infekcję do domu, to ryzyko tego, że to młodsze dziecko zachoruje, wynosi ponad 50 procent - ostrzega doktor Ilona Derkowska.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: COVID-19, grypa i inne wirusy. Sezon na zachorowania w pełni

Wirusem zakażają się nie tylko najmłodsi. RSV atakuje również seniorów. - Często opowiadają historie, że właśnie bawili się ze swoim wnuczkiem czy wnusią, no i później zaczęli się źle czuć, i często trafiają do szpitala czy właśnie na oddział ratunkowy. No i wychodzi, że są zakażeni wirusem RSV - mówi Dawid Kacprzyk, lekarz z Warszawskiego Szpitala Południowego. Dla seniorów wirus jest równie niebezpieczny jak dla najmłodszych. Szczyt zakażeń RSV przypada na styczeń i luty. Pechowo dla wirusów najbliższe dni mają być mroźne. - Jak mamy wysoki mróz, to jest szansa, że wirusy się troszkę wyciszą - tłumaczy Katarzyna Pokorna-Hryniszyn.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula w "Faktach po Faktach".

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS