Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnego

05.04.2018 | Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnego
05.04.2018 | Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnego
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.04.2018 | Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnegoJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Prezydent wraca z nart i szykuje referendum. O zmianie konstytucji mówi od dawna. Teraz podobno jest konkretny plan, a rozmowy zaawansowane. Nie wiadomo, z kim prezydent rozmawia, bo w PiS nie ma entuzjazmu, a ostatniego weta jeszcze prezydentowi nie zapomniano.

W środę skończył się chyba ostatni narciarski wyjazd Andrzeja Dudy przed kwietniową prezydencką konwencją w sprawie referendum konstytucyjnego, którego prezydent chce, a PiS nie bardzo. Prezydencki minister mówi jedno, a partia coś zupełnie innego.

- Nie widzę niechęci. Widzę dużą życzliwość, współpracę, widzę liderów PiS angażujących się w debatę - mówi Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

- Ta sprawa nie była jeszcze przedmiotem obrad kierownictwa partii - mówi z kolei Jarosław Kaczyński. - Ja w takiej sprawie nie mam osobistych poglądów - dodaje.

Rozbieżności

Jeśli prezes PiS wiosną nie mówi "tak" dla referendum, które miałoby się odbyć jesienią, to jest to problem, a jeszcze większy dotyczy tego, że Jarosław Kaczyński mówi, że sprawa nawet nie była przedmiotem obrad partii, że chce rozmowy, a prezydencki minister zapewnia, że były rozmowy bardzo zaawansowane.

- Sprawa jest umówiona, ale do rozstrzygnięcia są jeszcze szczegóły - zapewnia Mucha. - Jestem przekonany, że referendum się odbędzie, nikt z liderów PiS nie kwestionuje potrzeby referendum - podkreśla.

- Jedno spotkanie konsultacyjne się odbyło, ale wstępne i niemerytoryczne - zdradza Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu (PiS). - Mówiąc tak zupełnie szczerze, nie wiem, czym by się to referendum miało zakończyć - dodaje.

To różnica zdań między PiS i prezydentem, a nie między partią rządzącą i opozycją. Między prezydenckim ministrem i wicemarszałkiem Senatu z PiS, w którym ta partia ma większość. To Senat ma się zgodzić na referendum i na jego termin, a i to jest dyskusyjne.

- Jest taka możliwość, żeby połączyć to referendum z wyborami, ale wymagałoby to zmiany prawa - mówi Mucha. - Czy termin jest fortunny, to bym dyskutowała - przyznaje rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Brak szczegółów

Na razie Andrzej Duda ma 18 "obszarów", o które chce pytać Polaków, i kilkadziesiąt pytań, z których wybierze dziesięć albo niewiele ponad dziesięć. Najwięksi zwolennicy zaostrzenia przepisów aborcyjnych zaproponowali w czwartek włączenie do nich kwestii konstytucyjnej ochrony życia od poczęcia.

Tyle, że teraz prezydenckie pytania budzą raczej niechęć PiS niż entuzjazm. Zwłaszcza po tym, gdy Andrzej Duda zawetował ustawę degradacyjną, czym zaskoczył prezesa partii, który w tej sprawie nie chce już dalszych prac razem z prezydentem.

- Nie uprzedził (o wecie - red.), nie będziemy partycypować, uznaliśmy tę sprawę za zamkniętą - mówi Jarosław Kaczyński.

- Referendum będzie takim prztyczkiem w nos dla pana prezydenta. Skoro ty zawetowałeś ustawę, to my ci pokażemy, kto naprawdę rządzi - ocenia Marcin Kierwiński (PO). - Oczywiście, to zależy, jak prezydent będzie grzeczny, i na ile PiS uzna, że jego usługi w 2020 roku są potrzebne - komentuje Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

3 maja prezydent chciałby podać pierwsze konkrety dotyczące referendum, o którym PiS obecnie mówi prawie tak, jak opozycja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS