Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnego

05.04.2018 | Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnego
05.04.2018 | Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnego
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
05.04.2018 | Rozbieżne zdania prezydenta i PiS w sprawie referendum konstytucyjnegoJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Prezydent wraca z nart i szykuje referendum. O zmianie konstytucji mówi od dawna. Teraz podobno jest konkretny plan, a rozmowy zaawansowane. Nie wiadomo, z kim prezydent rozmawia, bo w PiS nie ma entuzjazmu, a ostatniego weta jeszcze prezydentowi nie zapomniano.

W środę skończył się chyba ostatni narciarski wyjazd Andrzeja Dudy przed kwietniową prezydencką konwencją w sprawie referendum konstytucyjnego, którego prezydent chce, a PiS nie bardzo. Prezydencki minister mówi jedno, a partia coś zupełnie innego.

- Nie widzę niechęci. Widzę dużą życzliwość, współpracę, widzę liderów PiS angażujących się w debatę - mówi Paweł Mucha, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

- Ta sprawa nie była jeszcze przedmiotem obrad kierownictwa partii - mówi z kolei Jarosław Kaczyński. - Ja w takiej sprawie nie mam osobistych poglądów - dodaje.

Rozbieżności

Jeśli prezes PiS wiosną nie mówi "tak" dla referendum, które miałoby się odbyć jesienią, to jest to problem, a jeszcze większy dotyczy tego, że Jarosław Kaczyński mówi, że sprawa nawet nie była przedmiotem obrad partii, że chce rozmowy, a prezydencki minister zapewnia, że były rozmowy bardzo zaawansowane.

- Sprawa jest umówiona, ale do rozstrzygnięcia są jeszcze szczegóły - zapewnia Mucha. - Jestem przekonany, że referendum się odbędzie, nikt z liderów PiS nie kwestionuje potrzeby referendum - podkreśla.

- Jedno spotkanie konsultacyjne się odbyło, ale wstępne i niemerytoryczne - zdradza Michał Seweryński, wicemarszałek Senatu (PiS). - Mówiąc tak zupełnie szczerze, nie wiem, czym by się to referendum miało zakończyć - dodaje.

To różnica zdań między PiS i prezydentem, a nie między partią rządzącą i opozycją. Między prezydenckim ministrem i wicemarszałkiem Senatu z PiS, w którym ta partia ma większość. To Senat ma się zgodzić na referendum i na jego termin, a i to jest dyskusyjne.

- Jest taka możliwość, żeby połączyć to referendum z wyborami, ale wymagałoby to zmiany prawa - mówi Mucha. - Czy termin jest fortunny, to bym dyskutowała - przyznaje rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Brak szczegółów

Na razie Andrzej Duda ma 18 "obszarów", o które chce pytać Polaków, i kilkadziesiąt pytań, z których wybierze dziesięć albo niewiele ponad dziesięć. Najwięksi zwolennicy zaostrzenia przepisów aborcyjnych zaproponowali w czwartek włączenie do nich kwestii konstytucyjnej ochrony życia od poczęcia.

Tyle, że teraz prezydenckie pytania budzą raczej niechęć PiS niż entuzjazm. Zwłaszcza po tym, gdy Andrzej Duda zawetował ustawę degradacyjną, czym zaskoczył prezesa partii, który w tej sprawie nie chce już dalszych prac razem z prezydentem.

- Nie uprzedził (o wecie - red.), nie będziemy partycypować, uznaliśmy tę sprawę za zamkniętą - mówi Jarosław Kaczyński.

- Referendum będzie takim prztyczkiem w nos dla pana prezydenta. Skoro ty zawetowałeś ustawę, to my ci pokażemy, kto naprawdę rządzi - ocenia Marcin Kierwiński (PO). - Oczywiście, to zależy, jak prezydent będzie grzeczny, i na ile PiS uzna, że jego usługi w 2020 roku są potrzebne - komentuje Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna).

3 maja prezydent chciałby podać pierwsze konkrety dotyczące referendum, o którym PiS obecnie mówi prawie tak, jak opozycja.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS