Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"

Źródło:
Fakty TVN
Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"
Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Trzeba przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie w sprawie Ukrainy - deklaruje prezydent Andrzej Duda i właśnie to wskazuje jako jedno ze swoich głównych zadań podczas podróży po Afryce. Przed wylotem z Polski nie odniósł się już do swoich wcześniejszych słów, które wpisały się w narrację Rosji.

Prezydent Duda wyruszył właśnie w sześciodniową podróż do Afryki. W Kenii, Rwandzie i Tanzanii ma rozmawiać o interesach gospodarczych, pomocy rozwojowej i polskim punkcie widzenia na rosyjską agresję w Ukrainie. - Bardzo ważne zadanie, żeby przeciwdziałać rzeczywiście bardzo zmasowanej w Afryce rosyjskiej propagandzie - podkreślał przed wylotem Andrzej Duda.

O walce z rosyjską propagandą prezydent mówi dwa dni po tym, jak wykorzystane przez nią zostały jego własne słowa z wywiadu dla internetowego kanału. - Nie wiem, czy Ukraina odzyska Krym. On jest szczególny również ze względów historycznych, ponieważ w istocie, jeżeli popatrzymy historycznie, to przez więcej czasu był w gestii Rosji - stwierdził prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziewięć umów bilateralnych. Prezydent o celach wyjazdu do Afryki

Rosyjskie prokremlowskie media nie przepuszczają takich okazji i podbiły słowa polskiego prezydenta pisząc, że podkreśla on historyczną przynależność Krymu do Rosji i wątpi w powrót półwyspu do Ukrainy.

W Ukrainie oburzenie i konsternacja. - Wierzę w to, że to był incydent i nie będziemy tego słyszeć, bo na przykład dla krymskich Tatarów słyszeć coś podobnego to jest wielki problem - wyjaśnia Mykoła Kniażycki, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy.

Prezydent kilkanaście godzin po wywiadzie napisał w mediach społecznościowych, że napaść Rosji na Ukrainę i okupacja międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, w tym Krymu, to zbrodnia, a jego stanowisko w tej sprawie jest niezmienne. Dla szefa MSZ to wystarczy. - To, co doprecyzował, jest zgodne ze stanowiskiem rządu i wydaje mi się, że zamyka sprawę - podkreśla Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych z PO.

Siła rosyjskiej propagandy

Politycy rządzącej koalicji podkreślają, że prezydent nie może pozwalać sobie na błędy, z których potem musi się tłumaczyć. - Chciałabym, żeby w kwestiach związanych z Ukrainą była jedność całej sceny politycznej, a na słowa pana prezydenta najchętniej bym spuściła zasłonę milczenia - komentuje Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej z Nowoczesnej. - Bardzo niefortunne słowa, bo to samo możemy powiedzieć o Szczecinie czy Wrocławiu. Natomiast prezydent był emanacją opinii Zachodu - podkreśla Marek Sawicki z PSL-u-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ISW: Moskwa ma nowy plan na działanie w Afryce

- Prezydent Andrzej Duda mówiąc w ten sposób o Krymie mówi językiem Marine Le Pen, mówi językiem Orbana i wszystkich tych ludzi, którzy cały czas nie rozumieją, jak bardzo niebezpieczny jest Putin i jak bardzo niebezpieczna jest sytuacja - uważa Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Rosja wykorzystuje każdą możliwość, by manipulować, dezinformować, cenzurować i kontrolować przekaz. Tak jak pod murami Kremla w czasie protestu żon rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie. Służby na kilka godzin zatrzymały ponad dwadzieścia osób - w większości dziennikarzy, w większości zachodnich mediów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN