Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"

Źródło:
Fakty TVN
Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"
Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"
Katarzyna Sławińska/Fakty TVN
Rosyjska propaganda wykorzystała wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy. "Bardzo niefortunne słowa"Katarzyna Sławińska/Fakty TVN

Trzeba przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie w sprawie Ukrainy - deklaruje prezydent Andrzej Duda i właśnie to wskazuje jako jedno ze swoich głównych zadań podczas podróży po Afryce. Przed wylotem z Polski nie odniósł się już do swoich wcześniejszych słów, które wpisały się w narrację Rosji.

Prezydent Duda wyruszył właśnie w sześciodniową podróż do Afryki. W Kenii, Rwandzie i Tanzanii ma rozmawiać o interesach gospodarczych, pomocy rozwojowej i polskim punkcie widzenia na rosyjską agresję w Ukrainie. - Bardzo ważne zadanie, żeby przeciwdziałać rzeczywiście bardzo zmasowanej w Afryce rosyjskiej propagandzie - podkreślał przed wylotem Andrzej Duda.

O walce z rosyjską propagandą prezydent mówi dwa dni po tym, jak wykorzystane przez nią zostały jego własne słowa z wywiadu dla internetowego kanału. - Nie wiem, czy Ukraina odzyska Krym. On jest szczególny również ze względów historycznych, ponieważ w istocie, jeżeli popatrzymy historycznie, to przez więcej czasu był w gestii Rosji - stwierdził prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dziewięć umów bilateralnych. Prezydent o celach wyjazdu do Afryki

Rosyjskie prokremlowskie media nie przepuszczają takich okazji i podbiły słowa polskiego prezydenta pisząc, że podkreśla on historyczną przynależność Krymu do Rosji i wątpi w powrót półwyspu do Ukrainy.

W Ukrainie oburzenie i konsternacja. - Wierzę w to, że to był incydent i nie będziemy tego słyszeć, bo na przykład dla krymskich Tatarów słyszeć coś podobnego to jest wielki problem - wyjaśnia Mykoła Kniażycki, deputowany Rady Najwyższej Ukrainy.

Prezydent kilkanaście godzin po wywiadzie napisał w mediach społecznościowych, że napaść Rosji na Ukrainę i okupacja międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, w tym Krymu, to zbrodnia, a jego stanowisko w tej sprawie jest niezmienne. Dla szefa MSZ to wystarczy. - To, co doprecyzował, jest zgodne ze stanowiskiem rządu i wydaje mi się, że zamyka sprawę - podkreśla Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych z PO.

Siła rosyjskiej propagandy

Politycy rządzącej koalicji podkreślają, że prezydent nie może pozwalać sobie na błędy, z których potem musi się tłumaczyć. - Chciałabym, żeby w kwestiach związanych z Ukrainą była jedność całej sceny politycznej, a na słowa pana prezydenta najchętniej bym spuściła zasłonę milczenia - komentuje Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji narodowej z Nowoczesnej. - Bardzo niefortunne słowa, bo to samo możemy powiedzieć o Szczecinie czy Wrocławiu. Natomiast prezydent był emanacją opinii Zachodu - podkreśla Marek Sawicki z PSL-u-Trzeciej Drogi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: ISW: Moskwa ma nowy plan na działanie w Afryce

- Prezydent Andrzej Duda mówiąc w ten sposób o Krymie mówi językiem Marine Le Pen, mówi językiem Orbana i wszystkich tych ludzi, którzy cały czas nie rozumieją, jak bardzo niebezpieczny jest Putin i jak bardzo niebezpieczna jest sytuacja - uważa Joanna Scheuring-Wielgus, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Rosja wykorzystuje każdą możliwość, by manipulować, dezinformować, cenzurować i kontrolować przekaz. Tak jak pod murami Kremla w czasie protestu żon rosyjskich żołnierzy walczących w Ukrainie. Służby na kilka godzin zatrzymały ponad dwadzieścia osób - w większości dziennikarzy, w większości zachodnich mediów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS