Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"

17.10.2020 | Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"
17.10.2020 | Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
17.10.2020 | Roman Giertych "przez ostatnich wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy"Jakub Sobieniowski | Fakty TVN

Czy Roman Giertych symulował? Czy prokuratura faktycznie postawiła mu zarzuty? W sprawie znanego adwokata są nowe wątki i ciekawe pytania. Czy CBA szukało taśmy i co na tej taśmie może być? Prokurator nie odpowiada. Mówi za to, co postanowił.

Ta sprawa budziłaby mniej wątpliwości, gdyby prokurator odpowiedział na pytania. Jednak nie odpowiedział. Nim oddalił się od wielu dziennikarzy, mających wiele pytań, powiedział tylko kilka zdań na temat samego Romana Giertycha.

- Zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w wysokości pięciu milionów złotych, zawieszenia w czynnościach adwokata, zakazu opuszczania kraju, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi - poinformował Jacek Motawski, prokurator regionalny w Poznaniu.

- My to postanowienie będziemy skarżyć. Złożymy zażalenie - przekazał Jakub Wende, obrońca Romana Giertycha.

Gdyby Roman Giertych nie mógł być już adwokatem - nawet przez jakiś czas - to największy polityczny rywal Jarosława Kaczyńskiego straciłby adwokata. Donald Tusk to nie jest jedyny znany klient Romana Giertycha.

Gerald Birgfellner za jego pośrednictwem domagał się zapłaty za pracę przy planach dwóch wież Jarosława Kaczyńskiego. W tej sprawie były taśmy.

Tak samo, jak w sprawie, gdy szef Komisji Nadzoru Finansowego sugerował Leszkowi Czarneckiemu, że może uniknąć utraty banku za zatrudnienie odpowiedniego człowieka za duże pieniądze. W tej sprawie ujawnione zostało jedno nagranie, a było coś więcej. Mówił o tym sam Roman Giertych. Dzień przed inną rozprawą Leszka Czarneckiego oficerowie CBA weszli i do kancelarii, i do domu jego adwokata.

- Byli zainteresowani nośnikami, które mogły zawierać pliki z nagraniami - relacjonowała Barbara Giertych, żona Romana Giertycha.

Niewygodny dla władzy

W piątek wieczorem bliska współpracowniczka Zbigniewa Ziobry z Prokuratury Krajowej wysłała wiadomość, że w ocenie prowadzących czynności procesowe, Roman G. rozpoczął symulowanie braku świadomości.

- Czynność została wykonana w sytuacji, w której nasz klient pozostawał bez świadomości, czyli krótko mówiąc, nawet nie wiedział, że są mu przedstawiane zarzuty - zapewniał Jakub Wende.

Nikt poza PiS-em nie zna tak Jarosława Kaczyńskiego, jak jego były koalicjant i wicepremier w jego rządzie. Nikt nie jest teraz większym krytykiem prezesa PiS-u. Nikt nie reprezentuje tylu ludzi, którzy uważają się za ofiary tej władzy i samego Jarosława Kaczyńskiego.

Niewiele ponad tydzień po objęciu przez Jarosława Kaczyńskiego nadzorem resortów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, Roman Giertych został zatrzymany przez CBA. W takim momencie wiceminister kontrolujący służby specjalne nawiązuje do serialu o Hansie Klossie, pisząc "nie z nami te numery" i też sugeruje, że Roman Giertych symulował.

- Roman Giertych, który konsekwentnie przez ostatnie wiele lat był bardzo niewygodny dla obecnej władzy, jest w ten haniebny sposób za to dziś karany - uważa Michał Kamiński, wicemarszałek Senatu z KP Koalicji Polskiej, Unii Europejskich Demokratów.

Brak świadomości

- Jeżeli słyszymy, że Roman Giertych czasem jest przytomny, na przykład jak się spotyka z przedstawicielami Rzecznika Praw Obywatelskich, a jeśli się spotyka z prokuratorem to traci przytomność, to rzeczywiście można się zastanawiać nad tym, czy nie są wprowadzane w błąd poważne organa państwa polskiego - mówi Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego z KP PiS.

W tej sprawie biegli prokuratury - najpierw bez kontaktu z pacjentem - wydali jedną opinię, a później ją zmienili i to też dzisiaj powinna wyjaśnić prokuratura, ale nie wyjaśniła.

- Może uczestniczyć w czynnościach procesowych, ale tylko w szpitalu. Nie może być transportowany i w żaden sposób nie może być izolowany, co wykluczało możliwość złożenia wniosku o tymczasowe aresztowanie - mówi Jakub Wende.

CBA działało wczoraj w taki sposób w sprawie, która rozgrywała się w latach 2010-2014. Zarzuty byłoby łatwiej ocenić, gdyby prokurator odpowiedział na pytania ich dotyczące. Ale nie odpowiedział.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS