Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"

Źródło:
Fakty TVN
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"
Michał Tracz/Fakty TVN
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa naważyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"Michał Tracz/Fakty TVN

Blokowali granicę z Ukrainą, autostrady i drogi krajowe. Protestowali pod Sejmem, ścierając się z policją. We wtorek przedstawiciele rolników weszli do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nie zamierzają z niego wyjść. Zostali zaproszeni na negocjacje.

Na spotkanie z ministrem rolnictwa przyjechali przedstawiciele głównie Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Oszukana Wieś", czyli tego, które w ostatnim czasie protestowało na polskich ulicach i na polsko-ukraińskiej granicy.

Czego żądają rolnicy?

Postulat jest jeden: chodzi o realizację zobowiązań rządu w kwestii głównie zatrzymania napływu taniego ukraińskiego zboża do Polski. Zapowiadają, że z budynku ministerstwa nie wyjdą, dopóki nie dostaną podpisanych rozporządzeń. Żądają także, żeby przyjechał do nich premier.

- Nie zgadzamy się z tym. Jest nasze stanowisko. Będziemy dzisiaj do dwunastej, a może nawet do rana. Nie pójdziemy, jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany przez naszych rządzących - zapowiedział Roman Kondrów ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

- Nie są wykonane wszystkie zobowiązania. Nie ma konkretnych rozporządzeń Rady Ministrów, nie ma decyzji, co z granicą, nie ma, co z kontyngentami - wymienia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Kołodziejczak: rolnicy dostali daleko idące zapewnienia od rządu
Kołodziejczak: rolnicy dostali daleko idące zapewnienia od rząduTVN24

ZOBACZ TEŻ: "To bardzo duża część gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z sektorem" - Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji - skomentował Wiesław Gryn ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

Część działaczy zapowiada zmianę formy protestu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na razie nie komentuje tego, co dzieje się w murach resortu, ale pytany rano o postulaty rolników wiceminister Stefan Krajewski zapewniał, że resort robi wszystko, aby pogodzić pomoc Ukrainie z interesem polskich rolników.

- Kwestia relacji z Ukrainą. Też jesteśmy w stałym kontakcie. Te rozmowy trwają, żebyśmy te relacje tak poukładali, żeby pomagając Ukrainie, nie szkodzić polskim rolnikom, polskim przedsiębiorcom. I oto zabiegamy - powiedział Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi.

Część działaczy zapowiedziała, że w czwartek zmieni formę protestu. Mają pikietować przed biurami poselskim zarówno posłów obecnej koalicji, jak i posłów Zjednoczonej Prawicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS