Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"

Źródło:
Fakty TVN
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"
Michał Tracz/Fakty TVN
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa naważyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"Michał Tracz/Fakty TVN

Blokowali granicę z Ukrainą, autostrady i drogi krajowe. Protestowali pod Sejmem, ścierając się z policją. We wtorek przedstawiciele rolników weszli do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nie zamierzają z niego wyjść. Zostali zaproszeni na negocjacje.

Na spotkanie z ministrem rolnictwa przyjechali przedstawiciele głównie Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Oszukana Wieś", czyli tego, które w ostatnim czasie protestowało na polskich ulicach i na polsko-ukraińskiej granicy.

Czego żądają rolnicy?

Postulat jest jeden: chodzi o realizację zobowiązań rządu w kwestii głównie zatrzymania napływu taniego ukraińskiego zboża do Polski. Zapowiadają, że z budynku ministerstwa nie wyjdą, dopóki nie dostaną podpisanych rozporządzeń. Żądają także, żeby przyjechał do nich premier.

- Nie zgadzamy się z tym. Jest nasze stanowisko. Będziemy dzisiaj do dwunastej, a może nawet do rana. Nie pójdziemy, jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany przez naszych rządzących - zapowiedział Roman Kondrów ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

- Nie są wykonane wszystkie zobowiązania. Nie ma konkretnych rozporządzeń Rady Ministrów, nie ma decyzji, co z granicą, nie ma, co z kontyngentami - wymienia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Kołodziejczak: rolnicy dostali daleko idące zapewnienia od rządu
Kołodziejczak: rolnicy dostali daleko idące zapewnienia od rząduTVN24

ZOBACZ TEŻ: "To bardzo duża część gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z sektorem" - Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji - skomentował Wiesław Gryn ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

Część działaczy zapowiada zmianę formy protestu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na razie nie komentuje tego, co dzieje się w murach resortu, ale pytany rano o postulaty rolników wiceminister Stefan Krajewski zapewniał, że resort robi wszystko, aby pogodzić pomoc Ukrainie z interesem polskich rolników.

- Kwestia relacji z Ukrainą. Też jesteśmy w stałym kontakcie. Te rozmowy trwają, żebyśmy te relacje tak poukładali, żeby pomagając Ukrainie, nie szkodzić polskim rolnikom, polskim przedsiębiorcom. I oto zabiegamy - powiedział Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi.

Część działaczy zapowiedziała, że w czwartek zmieni formę protestu. Mają pikietować przed biurami poselskim zarówno posłów obecnej koalicji, jak i posłów Zjednoczonej Prawicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS