Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"

Źródło:
Fakty TVN
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"
Michał Tracz/Fakty TVN
Rolnicy okupują Ministerstwo Rolnictwa. "Tamta ekipa naważyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji"Michał Tracz/Fakty TVN

Blokowali granicę z Ukrainą, autostrady i drogi krajowe. Protestowali pod Sejmem, ścierając się z policją. We wtorek przedstawiciele rolników weszli do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i nie zamierzają z niego wyjść. Zostali zaproszeni na negocjacje.

Na spotkanie z ministrem rolnictwa przyjechali przedstawiciele głównie Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz przedstawiciele Stowarzyszenia "Oszukana Wieś", czyli tego, które w ostatnim czasie protestowało na polskich ulicach i na polsko-ukraińskiej granicy.

Czego żądają rolnicy?

Postulat jest jeden: chodzi o realizację zobowiązań rządu w kwestii głównie zatrzymania napływu taniego ukraińskiego zboża do Polski. Zapowiadają, że z budynku ministerstwa nie wyjdą, dopóki nie dostaną podpisanych rozporządzeń. Żądają także, żeby przyjechał do nich premier.

- Nie zgadzamy się z tym. Jest nasze stanowisko. Będziemy dzisiaj do dwunastej, a może nawet do rana. Nie pójdziemy, jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany przez naszych rządzących - zapowiedział Roman Kondrów ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

- Nie są wykonane wszystkie zobowiązania. Nie ma konkretnych rozporządzeń Rady Ministrów, nie ma decyzji, co z granicą, nie ma, co z kontyngentami - wymienia Władysław Serafin, prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Kołodziejczak: rolnicy dostali daleko idące zapewnienia od rządu
Kołodziejczak: rolnicy dostali daleko idące zapewnienia od rząduTVN24

ZOBACZ TEŻ: "To bardzo duża część gospodarki. Kilka milionów ludzi jest związanych z sektorem" - Tamta ekipa nawarzyła piwa, a ta ekipa nie chce podjąć decyzji - skomentował Wiesław Gryn ze Stowarzyszenia "Oszukana Wieś".

Część działaczy zapowiada zmianę formy protestu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na razie nie komentuje tego, co dzieje się w murach resortu, ale pytany rano o postulaty rolników wiceminister Stefan Krajewski zapewniał, że resort robi wszystko, aby pogodzić pomoc Ukrainie z interesem polskich rolników.

- Kwestia relacji z Ukrainą. Też jesteśmy w stałym kontakcie. Te rozmowy trwają, żebyśmy te relacje tak poukładali, żeby pomagając Ukrainie, nie szkodzić polskim rolnikom, polskim przedsiębiorcom. I oto zabiegamy - powiedział Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi z Polskiego Stronnictwa Ludowego-Trzeciej Drogi.

Część działaczy zapowiedziała, że w czwartek zmieni formę protestu. Mają pikietować przed biurami poselskim zarówno posłów obecnej koalicji, jak i posłów Zjednoczonej Prawicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS