Rodzice wcześniaków czują się pokrzywdzeni przez przepisy. "Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość"

Źródło:
Fakty TVN
Rodzice wcześniaków czują się pokrzywdzeni przez przepisy. "Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość"
Rodzice wcześniaków czują się pokrzywdzeni przez przepisy. "Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Rodzice wcześniaków czują się pokrzywdzeni przez przepisy. "Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Powstał rządowy zespół, który ma przygotować wydłużenie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego dla rodziców wcześniaków. To są na razie pierwsze przymiarki. Rodzice wcześniaków się cieszą. Uważają, że nie ma na co czekać.

- Patrzę z nadzieją. Dlatego, że to jest ogromna szansa dla przyszłych mam wcześniaków - podkreśla pani Anna, mama Gai, która ma świat przyszła za wcześnie. Kobieta mówi o spotkaniu w resorcie rodziny. Spotkaniu niezwykle ważnym dla rodziców wcześniaków i chorych noworodków. - Jest to szansa tak naprawdę na przedłużenie tego czasu w domu, ponieważ pierwsze miesiące swojego życia wcześniaki spędzają w szpitalach - wyjaśnia Anna Kobus-Maciążek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wcześniaki czekają, Ministerstwo Zdrowia milczy. Ważny projekt opóźniony

Urlop macierzyński mija. - Zakładają oczywiście, że ten pobyt (w szpitalu - przyp. red) nie będzie aż tak długi. Ale jak trwa kilka miesięcy, to nagle się pojawia i zapala takie światełko, że "co ja zrobię dalej, co będzie, jak wracamy do domu i zostają mi tylko trzy miesiące" - wyjaśnia doktor Katarzyna Fortecka-Piestrzeniewicz z Kliniki Intensywnej Terapii Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

O tym, żeby dalej było tylko lepiej, rozmawiał po raz pierwszy zespół roboczy. - Nie miałam żadnych wątpliwości, że to właśnie tutaj w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej musimy dołożyć wszelkich starań, żebym nad tym problemem się pochylić - podkreśla Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej z Nowej Lewicy.

Profesor Helwich: po wypisie rodzice wcześniaka zostają pozostawieni z wieloma zadaniami
Profesor Helwich: po wypisie rodzice wcześniaka zostają pozostawieni z wieloma zadaniamiTVN24

Szereg pomysłów

Wszystko zaczęło się od petycji. Między innymi "Koalicja dla Wcześniaka" zwracała uwagę w niej, że rodzice czują się okradani z czasu, który mogliby spędzić ze swoim dzieckiem. Petycja trafiła na ręce ministry Dziemianowicz-Bąk i machina ruszyła. - To jest krok milowy, że zespół powstał. Po drugie, że jest nadany absolutny priorytet tej sprawie - przyznaje Elżbieta Brzozowska, prezeska fundacji "Koalicja dla Wcześniaka".

Po dyskusji z udziałem organizacji społecznych, lekarzy i przedstawicieli Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta i Ministerstwa Zdrowia, i po analizie tego, jak wygląda to w innych krajach Unii, pojawiła się propozycja. - Pierwsze założenia tych zmian idą w kierunku wydłużenia urlopu macierzyńskiego w takim mechanizmie "tydzień za tydzień". Jeżeli tydzień hospitalizacji, to wydłużałby się czas urlopu macierzyńskiego - zdradza Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W Polsce wiele dzieci rodzi się przed terminem. "Wcześniaki potrzebują swoich silnych rodziców"

- Bardzo chcielibyśmy, żeby to na przykład było 15 tygodni - mówi Elżbieta Brzozowska. Jest też taki pomysł. - Ta dodatkowa część tego urlopu mogłaby być dzielona pomiędzy mamę a ojca - tłumaczy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Rodzice wcześniaków będą wszystkiego pilnować. - Wierzę, że to nie są tylko mrzonki, tylko obiecywania. Wyznaczyliśmy plan pracy - mówi Sylwia Wesołowska, mama wcześniaka i prezeska Fundacji "Mali Wojownicy".

Zmiany nie pojawią się jutro czy za miesiąc. To będzie maraton, a nie sprint. - Wszyscy musimy uzbroić się w cierpliwość. Dzięki temu wypracujemy coś, co będzie społecznie akceptowane, możliwe do uniesienia przez budżet - twierdzi Elżbieta Brzozowska. Kolejne spotkanie zespołu roboczego ma odbyć się za miesiąc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS