Ważny apel profesora Mariana Zembali. "Badajcie ciśnienie, ja to zaniedbałem"

08.11.2018 | Ważny apel profesora Mariana Zembali. "Badajcie ciśnienie, ja to zaniedbałem"
08.11.2018 | Ważny apel profesora Mariana Zembali. "Badajcie ciśnienie, ja to zaniedbałem"
Marek Nowicki | Fakty TVN
08.11.2018 | Ważny apel profesora Mariana Zembali. "Badajcie ciśnienie, ja to zaniedbałem"Marek Nowicki | Fakty TVN

Jeden z najsłynniejszych polskich kardiochirurgów i były minister zdrowia, profesor Marian Zembala, doznał w czerwcu poważnego udaru. Nie narzeka, walczy o zdrowie, i apeluje: regularnie badajcie sobie ciśnienie, bo ja to zaniedbałem.

Profesor Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, jest aktywny pomimo tego, że lewą stronę ciała ma sparaliżowaną. Ma niedowład ręki i nogi, musi się poruszać na wózku. Szóstego czerwca w Paryżu doznał poważnego udaru. Profesor podejrzewa, że mógłby go uniknąć.

- Cztery dni wcześniej był ślub mojej córki Małgosi. Zacząłem mieć silny ból głowy. Ja tego nie skojarzyłem, żeby zmierzyć sobie ciśnienie, bo żyłem atmosferą wesela córki, ale prawdopodobnie były symptomy, których nie skojarzyłem. Ale nie ma co rozdzierać szat, trzeba żyć i szukać rozwiązań - mówi dziś.

Kardiochirurg apeluje, aby każdy badał sobie systematycznie ciśnienie.

"Ja starałem się kontrolować, ale nie zawsze miałem czas"

W Polsce na nadciśnienie cierpi 15 milionów Polaków, a aż połowa z nich o tym nie wie.

- Niekontrolowane nadciśnienie, które można by regulować lekami, może doprowadzić, tak jak u mnie, do udaru. Ja starałem się kontrolować, ale nie zawsze miałem czas, szczególnie wtedy, kiedy była duża intensywna praca - mówi prof. Zembala.

Kardiochirurg przyznaje też, że po wszczepieniu stentów (sprężyn wewnątrz naczynia krwionośnego, które przywracają jego drożność) niepotrzebnie przyjmował leki ponad to, co zalecał lekarz prowadzący. Zbyt długo rozrzedzana krew w połączeniu z nie do końca kontrolowanymi skokami ciśnienia doprowadziła do krwawienia, czyli udaru mózgu.

- Jeżeli jest okres powyżej roku po założeniu stentów i nie ma bólów, a testy wskazują, że choroba dławicowa się wycofała, to nie łączmy razem dwóch leków przeciwkrzepliwych, aspiryny i klopidogrelu, bo w połączeniu z nadciśnieniem może to doprowadzić do krwawienia, tak jak u mnie. O to chcę was prosić, o taką rozwagę - mówi dziś kardiochirurg.

Pozytywne myślenie to podstawa

Rocznie nawet 90 tysięcy Polaków może przechodzić udar. Zazwyczaj nie są to udary krwotoczne, tak jak u profesora Zembali, tylko niedokrwienne, spowodowane zakrzepami.

Wnioski są takie: sprawdźmy, czy nie mamy nadciśnienia. Jeżeli mamy, idźmy do lekarza, a potem systematycznie kontrolujmy ciśnienie i ściśle stosujmy się do zaleceń lekarskich. Samowolnie nie odstawiajmy leków, ani nie bierzmy ich zbyt długo. No i zawsze, w każdej sytuacji, bądźmy dobrej myśli.

- Nawet przebyty udar nie dyskwalifikuje człowieka. Można wrócić do działania. Mam wielką nadzieję, że wrócę - mówi profesor.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS