Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami

24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami
24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwamiArleta Zalewska | Fakty TVN

Jeszcze żaden minister nie stracił żadnego stanowiska, a prezes Jarosław Kaczyński już wie, że rekonstrukcja rządu łatwa nie będzie. Solidarna Polska i Porozumienie mają po dwóch ministrów w rządzie. Nie zgadzają się, by mieć tylko po jednym.

Jesienna rekonstrukcja rządu Zjednoczonej Prawicy ma odbyć się pod generalnym hasłem odchudzania rządu. Ma to wiązać się przede wszystkim z likwidacją, przebudową i łączeniem nawet kilku ministerstw.

Zapowiedź tych rozwiązań może wywołać ostry spór wewnątrz obozu władzy, bo na łączeniach resortów stracić mieliby przede wszystkim liderzy mniejszych koalicyjnych partii - Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

O tym w czwartek mówił wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki dopytywany przez dziennikarzy o zbliżającą się rekonstrukcje rządu.

- Dzisiaj te negocjacje prowadzą liderzy partii politycznych, a nie pan marszałek Terlecki. To w gronie liderów będą zapadać te decyzje - zaznaczył poseł Porozumienia Marcin Ociepa.

"Pomysł nie spotkał się z uznaniem"

Osłabienia pozycji koalicyjnych liderów w kuluarowych rozmowach wręcz domagają się politycy ze "starego" PiS-u.

Partia Jarosława Gowina i partia Zbigniewa Ziobry po rekonstrukcji rządu - zamiast dwóch ministrów - miałaby dostać po jednym.

Na takie zmiany, przynajmniej na razie, nie chce zgodzić się żaden z nich.

- Póki co jest umowa: umowa wiąże też w polityce. Są podpisy wszystkich trzech prezesów partii. To, co zostało tam zapisane, może być oczywiście zmienione, jeśli dojdziemy do wniosku, że to będzie dobrze służyć Polsce - mówił w piątek lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Prawo i Sprawiedliwość, nasz koalicjant, z którym realizujemy "dobrą zmianę", wpadł na pomysł pewnej rekonstrukcji, natomiast ten pomysł nie spotkał się z uznaniem Solidarnej Polski i Porozumienia - powiedział minister środowiska Michał Woś.

O rekonstrukcji mówił także rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, który zwrócił uwagę, że tak zazwyczaj przebiegają negocjacje. - Każdy ma najpierw wyjściową pozycję negocjacyjną, a później w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy dochodzimy do konsensusu - podkreślił.

Redakcji "Faktów" TVN udało się ustalić, że pod znakiem zapytania stoi przyszłość Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Środowiska, a także Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Powrót Gowina?

Tematem, który wraca w kontekście kadrowej karuzeli jest powrót na stanowisko Jarosława Gowina. Polityk podał się do dymisji w kwietniu, rezygnując z fotela wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zrobił to w proteście przeciwko organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja.

Teraz przez część swoich posłów jest namawiany, by do składu Rady Ministrów jednak wrócić.

- Ja osobiście jestem zdania, że powinien wrócić. Miejsce lidera partii koalicyjnej jest w rządzie - ocena poseł Marcin Ociepa.

W piątek narada w siedzibie PiS-u przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyła się po ponad czterech godzinach. Kolejne rozmowy zaplanowano na przyszły tydzień.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Jeszcze kilka pokoleń temu była to sytuacja rzadka. Obecnie to wyraźny trend. Wczesne macierzyństwo jest w odwrocie. To 40-latki chcą, planują i zachodzą w ciąże - częściej niż kobiety przed dwudziestką. To dane z amerykańskiego raportu, ale tendencja wyraźna też w Polsce. Jakie są tego powody?

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Coraz więcej czterdziestolatek decyduje się na ciążę

Źródło:
Fakty TVN

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzieć siebie nawzajem i nie zapomnieć o sobie w święta wielkanocne - to zadanie dla nas wszystkich. O osobach ubogich i samotnych pamiętali również w tym roku organizatorzy miejskich świątecznych spotkań.

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Chociaż przez chwilę nie byli sami. "Wszyscy mogą tu usiąść"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS