Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami

24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami
24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwami
Arleta Zalewska | Fakty TVN
24.07.2020 | Negocjacje w sprawie rekonstrukcji. Znak zapytania nad czterema ministerstwamiArleta Zalewska | Fakty TVN

Jeszcze żaden minister nie stracił żadnego stanowiska, a prezes Jarosław Kaczyński już wie, że rekonstrukcja rządu łatwa nie będzie. Solidarna Polska i Porozumienie mają po dwóch ministrów w rządzie. Nie zgadzają się, by mieć tylko po jednym.

Jesienna rekonstrukcja rządu Zjednoczonej Prawicy ma odbyć się pod generalnym hasłem odchudzania rządu. Ma to wiązać się przede wszystkim z likwidacją, przebudową i łączeniem nawet kilku ministerstw.

Zapowiedź tych rozwiązań może wywołać ostry spór wewnątrz obozu władzy, bo na łączeniach resortów stracić mieliby przede wszystkim liderzy mniejszych koalicyjnych partii - Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin.

O tym w czwartek mówił wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki dopytywany przez dziennikarzy o zbliżającą się rekonstrukcje rządu.

- Dzisiaj te negocjacje prowadzą liderzy partii politycznych, a nie pan marszałek Terlecki. To w gronie liderów będą zapadać te decyzje - zaznaczył poseł Porozumienia Marcin Ociepa.

"Pomysł nie spotkał się z uznaniem"

Osłabienia pozycji koalicyjnych liderów w kuluarowych rozmowach wręcz domagają się politycy ze "starego" PiS-u.

Partia Jarosława Gowina i partia Zbigniewa Ziobry po rekonstrukcji rządu - zamiast dwóch ministrów - miałaby dostać po jednym.

Na takie zmiany, przynajmniej na razie, nie chce zgodzić się żaden z nich.

- Póki co jest umowa: umowa wiąże też w polityce. Są podpisy wszystkich trzech prezesów partii. To, co zostało tam zapisane, może być oczywiście zmienione, jeśli dojdziemy do wniosku, że to będzie dobrze służyć Polsce - mówił w piątek lider Solidarnej Polski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. - Prawo i Sprawiedliwość, nasz koalicjant, z którym realizujemy "dobrą zmianę", wpadł na pomysł pewnej rekonstrukcji, natomiast ten pomysł nie spotkał się z uznaniem Solidarnej Polski i Porozumienia - powiedział minister środowiska Michał Woś.

O rekonstrukcji mówił także rzecznik prasowy rządu Piotr Müller, który zwrócił uwagę, że tak zazwyczaj przebiegają negocjacje. - Każdy ma najpierw wyjściową pozycję negocjacyjną, a później w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy dochodzimy do konsensusu - podkreślił.

Redakcji "Faktów" TVN udało się ustalić, że pod znakiem zapytania stoi przyszłość Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Środowiska, a także Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Powrót Gowina?

Tematem, który wraca w kontekście kadrowej karuzeli jest powrót na stanowisko Jarosława Gowina. Polityk podał się do dymisji w kwietniu, rezygnując z fotela wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Zrobił to w proteście przeciwko organizacji wyborów korespondencyjnych 10 maja.

Teraz przez część swoich posłów jest namawiany, by do składu Rady Ministrów jednak wrócić.

- Ja osobiście jestem zdania, że powinien wrócić. Miejsce lidera partii koalicyjnej jest w rządzie - ocena poseł Marcin Ociepa.

W piątek narada w siedzibie PiS-u przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie zakończyła się po ponad czterech godzinach. Kolejne rozmowy zaplanowano na przyszły tydzień.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS