"Misją rodziny nie wykarmimy". Ratownicy medyczni walczą o godne pensje

26.08.2018 | "Misją rodziny nie wykarmimy". Ratownicy medyczni walczą o godne pensje
26.08.2018 | "Misją rodziny nie wykarmimy". Ratownicy medyczni walczą o godne pensje
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
26.08.2018 | "Misją rodziny nie wykarmimy". Ratownicy medyczni walczą o godne pensjeKatarzyna Górniak | Fakty TVN

Ratownicy medyczni protestują i domagają się obiecanej im przez PiS podwyżki płac. Poszli do ministra zdrowia. Usłyszeli, że pieniędzy na spełnienie ich żądań nie wystarczy. Odesłał ich do ministerstwa finansów. Ratownicy grożą, że zaostrzą protest.

To rzadkość, gdy tata jest w domu. Tym razem myślami i tak jest gdzie indziej. - Jak dłużej można tak funkcjonować? Jak dłużej można patrzeć na to, że w tym systemie się nic nie zmienia? - pyta Wojciech Kornaszewski, ratownik medyczny z Ostrowa Wielkopolskiego.

W piątek pojechał do Warszawy i pod ministerstwem zdrowia pokazał pasek swojej wypłaty - po szesnastu latach pracy jako ratownik medyczny dostaje netto 2546 złotych i 400 złotych dodatku.

- O godzinie ósmej rano skończyłem dyżur, przejechałem 300 kilometrów, żeby być tutaj dzisiaj w Warszawie. Wrócę do miejsca, w którym mieszkam, a jutro rano idę na następny dyżur - mówił w piątek.

Na rozmowy z ministrem zdrowia Wojciech Kornaszewski przyjechał z kolegami. Chcą zarabiać tyle ile pielęgniarki, bo ratowanie bezcennego życia ludzkiego jest wyceniane na marne grosze.

Dużo pracy, mało płacy

- No, proszę mi powiedzieć, ile można pracować w wymiarze około trzyetatowym miesięcznie. No przecież tego nawet robot nie wytrzyma, bo się zepsuje - mówi ratownik medyczny Roman Badach-Rogowski.

Rodzina też ma z tym problem. - Najwięcej czasu mój tata spędza w pracy - mówi jeden z synów Wojciecha Kornaszewskiego. - Ale ważniejsze jest życie innych. Ważniejsze jest życie innych niż zabawa, prawda, tato? - pyta.

Cała rodzina żyje ratownictwem - syn pokazuje karetkę z kloców, którą sam zbudował - bo to coś więcej niż tylko praca. - Bez poczucia misji czy bez poczucia pasji, to tego zawodu się nie da wykonywać - tłumaczy Kornaszewski.

Nie da się też utrzymać rodziny za takie pieniądze, jakie zarabiają. - Każdy z nas ma pracę z misją. A misją rodziny nie wykarmimy - mówi Marta Kornaszewska, żona Wojciecha Kornaszewskiego.

Protest trwa

"Misja" ratownika medycznego to często misja specjalna. Przemysław Kubica, ratownik medyczny z Chojnic, szacuje, że niemal połowa z jego pacjentów to pacjenci pijani. Kilka dni temu zamiast pobierać krew, odebrał cios. - Wymierzył cios pięścią w moją stronę, chwycił mnie za ubrania, targał mną, całą koszulkę mi porwał - wspomina.

Protestujący chcieli 1600 złotych podwyżki dla wszystkich ratowników. Minister Szumowski obiecał połowę, w ratach, a po resztę wysłał do ministerstwa finansów. Oni w geście protestu noszą do pracy czarne koszulki, ale na nikim nie robi to wrażenia. Może zrobi, jeśli do pracy nie przyjdą w ogóle.

- Ratowanie ludzkiego życia i pewność tego, że ten człowiek (ratownik - przyp. red.), który do nas przyjedzie, będzie wypoczęty, uśmiechnięty, empatyczny, jest warte trochę więcej niż te 2500 złotych z mojej kartki od wypłaty - przekonuje Wojciech Kornaszewski.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS