Raport OECD na temat zdrowia Polaków. "Powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra"

Źródło:
Fakty TVN
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Marek Nowicki/Fakty TVN
Raport OECED: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznychMarek Nowicki/Fakty TVN

Polska wśród krajów OECD jest poniżej średniej w wielu dziedzinach dotyczących zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że krócej żyjemy, czasem niepotrzebnie idziemy do szpitala, często nadużywamy antybiotyków i zdecydowanie za mało badamy się i zapobiegamy.

Z raportu OECD wynika, że zaledwie połowa Polaków jest zadowolona z dostępu do wysokiej jakości ochrony zdrowia, to grubo poniżej średniej w krajach OECD. Jesteśmy niezadowoleni, bo dużo płacimy za nowoczesne leki i długo czekamy na dostanie się do lekarza oraz na badania.

- W nagłych przypadkach nie mogę się dostać - mówi jedna z pacjentek. - A ja na cito miałam propozycję na sierpień 2025 rok - dodaje kolejna.

Średnia życia w Polsce jest krótsza niż w krajach OECD aż o pięć lat. Każdego roku w Polsce ponad 130 tysięcy zgonów to tak zwane zgony możliwe do uniknięcia - to wynik gorszy od średniej krajów OECD aż o ponad jedną czwartą.

Zobacz także: Tak Brytyjczycy chcą walczyć z rakiem piersi

W Polsce średnio na 100 tysięcy mieszkańców aż 73 osoby umierają z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym. Średnia w krajach cywilizowanych jest o wiele niższa 23 osoby na 100 tys. mieszkańców. - To nie jest sytuacja zaskakująca, bo tak mniej więcej jest od dekady, od kiedy społeczeństwo w Polsce interesuje się tym problemem. Zaczęliśmy zwracać uwagę na to, że poziomy zanieczyszczeń w Polsce są bardzo wysokie - zwraca uwagę Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Żyjemy krócej także dlatego, że w Polsce, pomimo wzrostu nakładów, na ochroną zdrowia przeznacza się cały czas za mało środków - średnio trzy tysiące dolarów na osobę. Średnia krajów OECD to niemal pięć tysięcy dolarów.

Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rząd
Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rządTVN24

"Bardzo ważna jest edukacja"

Z raportu wynika także, że Polacy nadużywają antybiotyków i rzadziej korzystają z badań profilaktycznych. W krajach OECD w ciągu ostatnich dwóch lat ponad połowa kobiet zgłosiła się na mammografię. W Polsce zaledwie jedna trzecia. - Brak wykonywania mammografii przez kobiety wynika trochę ze strachu, ale także z niewiedzy. Myślę, że bardzo ważna jest edukacja i mówienie, że wcześnie wykryty nowotwór może być wyleczony - podkreśla dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do tego mamy system bazujący na szpitalach, a nie na podstawowej i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej - to też jasno wynika z opublikowanych danych.

Czytaj również: Od wyborczych obietnic do działania. Jakie pomysły na ochronę zdrowia mają politycy dotychczasowej opozycji?

- Taki raport międzynarodowy, który jest pozbawiony jakichkolwiek podtekstów politycznych, powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra zdrowia i jego zespołu - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

Wyeliminowanie tych różnic między Polską a innymi krajami, da konkretne efekty zdrowotne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS