Raport OECD na temat zdrowia Polaków. "Powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra"

Źródło:
Fakty TVN
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Marek Nowicki/Fakty TVN
Raport OECED: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznychMarek Nowicki/Fakty TVN

Polska wśród krajów OECD jest poniżej średniej w wielu dziedzinach dotyczących zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że krócej żyjemy, czasem niepotrzebnie idziemy do szpitala, często nadużywamy antybiotyków i zdecydowanie za mało badamy się i zapobiegamy.

Z raportu OECD wynika, że zaledwie połowa Polaków jest zadowolona z dostępu do wysokiej jakości ochrony zdrowia, to grubo poniżej średniej w krajach OECD. Jesteśmy niezadowoleni, bo dużo płacimy za nowoczesne leki i długo czekamy na dostanie się do lekarza oraz na badania.

- W nagłych przypadkach nie mogę się dostać - mówi jedna z pacjentek. - A ja na cito miałam propozycję na sierpień 2025 rok - dodaje kolejna.

Średnia życia w Polsce jest krótsza niż w krajach OECD aż o pięć lat. Każdego roku w Polsce ponad 130 tysięcy zgonów to tak zwane zgony możliwe do uniknięcia - to wynik gorszy od średniej krajów OECD aż o ponad jedną czwartą.

Zobacz także: Tak Brytyjczycy chcą walczyć z rakiem piersi

W Polsce średnio na 100 tysięcy mieszkańców aż 73 osoby umierają z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym. Średnia w krajach cywilizowanych jest o wiele niższa 23 osoby na 100 tys. mieszkańców. - To nie jest sytuacja zaskakująca, bo tak mniej więcej jest od dekady, od kiedy społeczeństwo w Polsce interesuje się tym problemem. Zaczęliśmy zwracać uwagę na to, że poziomy zanieczyszczeń w Polsce są bardzo wysokie - zwraca uwagę Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Żyjemy krócej także dlatego, że w Polsce, pomimo wzrostu nakładów, na ochroną zdrowia przeznacza się cały czas za mało środków - średnio trzy tysiące dolarów na osobę. Średnia krajów OECD to niemal pięć tysięcy dolarów.

Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rząd
Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rządTVN24

"Bardzo ważna jest edukacja"

Z raportu wynika także, że Polacy nadużywają antybiotyków i rzadziej korzystają z badań profilaktycznych. W krajach OECD w ciągu ostatnich dwóch lat ponad połowa kobiet zgłosiła się na mammografię. W Polsce zaledwie jedna trzecia. - Brak wykonywania mammografii przez kobiety wynika trochę ze strachu, ale także z niewiedzy. Myślę, że bardzo ważna jest edukacja i mówienie, że wcześnie wykryty nowotwór może być wyleczony - podkreśla dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do tego mamy system bazujący na szpitalach, a nie na podstawowej i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej - to też jasno wynika z opublikowanych danych.

Czytaj również: Od wyborczych obietnic do działania. Jakie pomysły na ochronę zdrowia mają politycy dotychczasowej opozycji?

- Taki raport międzynarodowy, który jest pozbawiony jakichkolwiek podtekstów politycznych, powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra zdrowia i jego zespołu - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

Wyeliminowanie tych różnic między Polską a innymi krajami, da konkretne efekty zdrowotne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowcka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy minister Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS