Raport OECD na temat zdrowia Polaków. "Powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra"

Źródło:
Fakty TVN
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Marek Nowicki/Fakty TVN
Raport OECED: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznychMarek Nowicki/Fakty TVN

Polska wśród krajów OECD jest poniżej średniej w wielu dziedzinach dotyczących zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że krócej żyjemy, czasem niepotrzebnie idziemy do szpitala, często nadużywamy antybiotyków i zdecydowanie za mało badamy się i zapobiegamy.

Z raportu OECD wynika, że zaledwie połowa Polaków jest zadowolona z dostępu do wysokiej jakości ochrony zdrowia, to grubo poniżej średniej w krajach OECD. Jesteśmy niezadowoleni, bo dużo płacimy za nowoczesne leki i długo czekamy na dostanie się do lekarza oraz na badania.

- W nagłych przypadkach nie mogę się dostać - mówi jedna z pacjentek. - A ja na cito miałam propozycję na sierpień 2025 rok - dodaje kolejna.

Średnia życia w Polsce jest krótsza niż w krajach OECD aż o pięć lat. Każdego roku w Polsce ponad 130 tysięcy zgonów to tak zwane zgony możliwe do uniknięcia - to wynik gorszy od średniej krajów OECD aż o ponad jedną czwartą.

Zobacz także: Tak Brytyjczycy chcą walczyć z rakiem piersi

W Polsce średnio na 100 tysięcy mieszkańców aż 73 osoby umierają z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym. Średnia w krajach cywilizowanych jest o wiele niższa 23 osoby na 100 tys. mieszkańców. - To nie jest sytuacja zaskakująca, bo tak mniej więcej jest od dekady, od kiedy społeczeństwo w Polsce interesuje się tym problemem. Zaczęliśmy zwracać uwagę na to, że poziomy zanieczyszczeń w Polsce są bardzo wysokie - zwraca uwagę Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Żyjemy krócej także dlatego, że w Polsce, pomimo wzrostu nakładów, na ochroną zdrowia przeznacza się cały czas za mało środków - średnio trzy tysiące dolarów na osobę. Średnia krajów OECD to niemal pięć tysięcy dolarów.

Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rząd
Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rządTVN24

"Bardzo ważna jest edukacja"

Z raportu wynika także, że Polacy nadużywają antybiotyków i rzadziej korzystają z badań profilaktycznych. W krajach OECD w ciągu ostatnich dwóch lat ponad połowa kobiet zgłosiła się na mammografię. W Polsce zaledwie jedna trzecia. - Brak wykonywania mammografii przez kobiety wynika trochę ze strachu, ale także z niewiedzy. Myślę, że bardzo ważna jest edukacja i mówienie, że wcześnie wykryty nowotwór może być wyleczony - podkreśla dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do tego mamy system bazujący na szpitalach, a nie na podstawowej i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej - to też jasno wynika z opublikowanych danych.

Czytaj również: Od wyborczych obietnic do działania. Jakie pomysły na ochronę zdrowia mają politycy dotychczasowej opozycji?

- Taki raport międzynarodowy, który jest pozbawiony jakichkolwiek podtekstów politycznych, powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra zdrowia i jego zespołu - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

Wyeliminowanie tych różnic między Polską a innymi krajami, da konkretne efekty zdrowotne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS