Raport OECD na temat zdrowia Polaków. "Powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra"

Źródło:
Fakty TVN
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Raport OECD: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznych
Marek Nowicki/Fakty TVN
Raport OECED: żyjemy krócej, nadużywamy antybiotyków i rzadziej korzystamy z badań profilaktycznychMarek Nowicki/Fakty TVN

Polska wśród krajów OECD jest poniżej średniej w wielu dziedzinach dotyczących zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że krócej żyjemy, czasem niepotrzebnie idziemy do szpitala, często nadużywamy antybiotyków i zdecydowanie za mało badamy się i zapobiegamy.

Z raportu OECD wynika, że zaledwie połowa Polaków jest zadowolona z dostępu do wysokiej jakości ochrony zdrowia, to grubo poniżej średniej w krajach OECD. Jesteśmy niezadowoleni, bo dużo płacimy za nowoczesne leki i długo czekamy na dostanie się do lekarza oraz na badania.

- W nagłych przypadkach nie mogę się dostać - mówi jedna z pacjentek. - A ja na cito miałam propozycję na sierpień 2025 rok - dodaje kolejna.

Średnia życia w Polsce jest krótsza niż w krajach OECD aż o pięć lat. Każdego roku w Polsce ponad 130 tysięcy zgonów to tak zwane zgony możliwe do uniknięcia - to wynik gorszy od średniej krajów OECD aż o ponad jedną czwartą.

Zobacz także: Tak Brytyjczycy chcą walczyć z rakiem piersi

W Polsce średnio na 100 tysięcy mieszkańców aż 73 osoby umierają z powodu zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym. Średnia w krajach cywilizowanych jest o wiele niższa 23 osoby na 100 tys. mieszkańców. - To nie jest sytuacja zaskakująca, bo tak mniej więcej jest od dekady, od kiedy społeczeństwo w Polsce interesuje się tym problemem. Zaczęliśmy zwracać uwagę na to, że poziomy zanieczyszczeń w Polsce są bardzo wysokie - zwraca uwagę Jakub Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

Żyjemy krócej także dlatego, że w Polsce, pomimo wzrostu nakładów, na ochroną zdrowia przeznacza się cały czas za mało środków - średnio trzy tysiące dolarów na osobę. Średnia krajów OECD to niemal pięć tysięcy dolarów.

Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rząd
Niedoszacowanie procedur pogrąża szpitale, dyrektorzy liczą na nowy rządTVN24

"Bardzo ważna jest edukacja"

Z raportu wynika także, że Polacy nadużywają antybiotyków i rzadziej korzystają z badań profilaktycznych. W krajach OECD w ciągu ostatnich dwóch lat ponad połowa kobiet zgłosiła się na mammografię. W Polsce zaledwie jedna trzecia. - Brak wykonywania mammografii przez kobiety wynika trochę ze strachu, ale także z niewiedzy. Myślę, że bardzo ważna jest edukacja i mówienie, że wcześnie wykryty nowotwór może być wyleczony - podkreśla dr Joanna Kufel-Grabowska, onkolożka kliniczna z Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Do tego mamy system bazujący na szpitalach, a nie na podstawowej i ambulatoryjnej opiece zdrowotnej - to też jasno wynika z opublikowanych danych.

Czytaj również: Od wyborczych obietnic do działania. Jakie pomysły na ochronę zdrowia mają politycy dotychczasowej opozycji?

- Taki raport międzynarodowy, który jest pozbawiony jakichkolwiek podtekstów politycznych, powinien stanowić podstawowy materiał do analizy dla nowego ministra zdrowia i jego zespołu - wskazuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. Zagrożeń Epidemicznych.

Wyeliminowanie tych różnic między Polską a innymi krajami, da konkretne efekty zdrowotne.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS