Kadrowe tsunami w prokuraturze. "Ten raport jest porażający"

15.12.2018 | Kadrowe tsunami w prokuraturze. "Ten raport jest porażający"
15.12.2018 | Kadrowe tsunami w prokuraturze. "Ten raport jest porażający"
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
15.12.2018 | Kadrowe tsunami w prokuraturze. "Ten raport jest porażający"Dariusz Prosiecki | Fakty TVN

Powstał raport o stanie prokuratury pod rządami Zbigniewa Ziobry. Wynika z niego, że zmieniono niemal całą kadrę zarządzającą. Nie tylko na szczeblu krajowym i regionalnym, ale także w rejonach.

Prawnicy i eksperci ze Stowarzyszenia Paragraf Państwo najwięcej zastrzeżeń mają do ministra Ziobry. Szef resortu sprawiedliwości obwiniany jest o czystki i niejasne personalne przetasowania w wymiarze sprawiedliwości. Członkowie stowarzyszenia przygotowali raport, w którym prezentują kadrowy obraz polskiej prokuratury.

- Widać wyraźnie, że te zmiany są uzasadnione jednym kryterium. Nie jest to raczej kryterium merytoryczne, ale kryterium lojalności i zaufania - uważa profesor Marcin Matczak, członek Stowarzyszenia Paragraf Państwo.

Autorzy raportu opisali personalne roszady, jakie zaszły w prokuraturze pod rządami Zbigniewa Ziobry. Chodzi o ostanie 2,5 roku, czyli od momentu, w którym minister sprawiedliwości objął też funkcje Prokuratora Generalnego. Tylko w jego otoczeniu zmieniło się sześciu na siedmiu zastępców. W jedenastu prokuraturach regionalnych stanowiska stracili wszyscy szefowie i ich zastępcy.

Kadrowe tsunami dotknęło też władze w okręgówkach. Swoje stanowisko zachowała tylko jedna osoba. Reszta odeszła lub została zdegradowana.

- Ten raport o stanie prokuratury rzeczywiście jest porażający. On pokazuje, w jak dużym stopniu polityczne mechanizmy rządzą obsadzaniem stanowisk w prokuraturze - uważa Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia "Iustitia".

- Jeśli popatrzymy na wyniki pracy prokuratury, to one przemawiają za słusznością tych decyzji. Jeżeli państwo popatrzą na rezultaty, a po owocach ich poznacie, to rezultaty przemawiają absolutnie za zmianami, które są wprowadzone w prokuraturze - bronił swoich decyzji na piątkowej konferencji prasowej Zbigniew Ziobro.

Z raportu wynika, że duże roszady przeprowadzono też w prokuraturach rejonowych, w których zmieniono prawie 90 procent kadry zarządzającej.

Śląski zaciąg

Autorzy opracowania dokładnie prześledzili też, którzy śledczy mogli liczyć na szybkie awanse.

- Są też powiązania personalne. Jest takie stowarzyszenie, ono się nazywa "Ad Vocem". I rzeczywiście raport pokazuje, że mnóstwo członków tego stowarzyszenia w ostatnich trzech latach znacznie awansowało w strukturze prokuratury - twierdzi Sylwia Gregorczyk-Abram ze stowarzyszenia "Wolne Sądy".

Założycielką stowarzyszenia "Ad Vocem" jest Małgorzata Bednarek, która w przeszłości stała na czele śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej, a teraz pracuje w Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Ze stowarzyszeniem i ze Śląskiem związani są też bliscy współpracownicy ministra. Między innymi prokurator Bogdan Święczkowski czy zastępcy prokuratora generalnego. Sam minister Ziobro na Śląsku kończył aplikację prokuratorską.

- Gdyby w poniedziałek ktoś poszedł na dworzec w Katowicach rano i wsiadł do pociągu do Warszawy, to połowa składu to byliby prokuratorzy ze Śląska, który jadą do Ministerstwa Sprawiedliwości albo do Prokuratury Krajowej pełnić funkcje w resorcie - twierdzi Marcin Przeciszewski, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Śląska prokuratura jest też jednym z najbardziej zaufanych ośrodków dla samego ministra. To właśnie na Śląsk trafia większość spraw, które mają polityczny kontekst. Między innymi właśnie śledczy ze śląskiej prokuratury wyjaśniają aferę wokół KNF.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN