Dyskryminacja, depresja, myśli samobójcze. Raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce

Raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce
Raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce
Fakty TVN
Raport o sytuacji osób LGBTA w PolsceFakty TVN

23 tysiące uczestników badania i bezdyskusyjne wnioski - społeczna akceptacja dla osób LGBTA w Polsce przestała się zwiększać. Uczestnicy badania przyznają, że wpadają w depresję i myślą o wyjeździe z Polski. Wszystko dlatego, że rośnie skala agresji fizycznej, a obraźliwe publiczne wypowiedzi stają się standardem.

Nienawiści wobec osób LGBTA w Polsce wciąż zbiera żniwo - wynika to jednoznacznie z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

- W mediach publicznych, w Sejmie, u ludzi władzy, hierarchów Kościoła przez ostatnie kilka lat mamy do czynienia po prostu z nagonką, to jest zorganizowana nagonka - uważa Hubert Sobecki ze stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza".

Już co dziesiąta osoba nieheteronormatywna myśli o wyprowadzeniu się z Polski. Szymon Pietruszczak, którego domem obecnie jest Wielka Brytania, w rozmowie z "Faktami" TVN podkreśla, że tam nikt nie ośmieliłby się zakwestionować jego prawa do bycia sobą.

- Byłem wytykany (w Polsce - przy. red.), tak tutaj jest to postrzegane bardziej pozytywnie. Ludzie są bardziej otwarci, ludzie się nie boją. Jestem przekonany, że właśnie ta agresja, ten brak akceptacji wynika ze strachu - uważa Szymon.

Strach gejom, lesbijkom czy transseksualistom w Polsce towarzyszy na każdym kroku. Jak wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami przeprowadzonego w latach 2019-2020, aż 37 procent ankietowanych nie przyznaje się do swojej tożsamości seksualnej przed bliskim, w 2017 roku było to 33 respondentów.

Tylko 55 procent matek i 40 procent ojców wie, że ma nieheteronormatywne dziecko. Z raportu wynika, że przed rodzeństwem też strach się otworzyć - 53 procent sióstr i 43 procent braci wie, że ich rodzeństwo jest nieheteronormatywne.

- "Jesteście ideologią", "jesteście zagrożeniem dla rodziny", "jesteście pedofilami" - to jest coś, co my słyszymy od ponad trzech lat, a zwłaszcza w trakcie kampanii wyborczych - zaznacza Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Depresja i myśli samobójcze wśród ankietowanych

Homofobiczne i transfobiczne kampanie niosą konkretne skutki. Niemal co piąta osoba LGBTA doświadczyła bezdomności, co dziesiąta została wyrzucona z rodzinnego domu, co piąta musiała uciec - wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

- Obraz osób, które doświadczają przemocy. Obraz osób, które boją się własnego kraju na tyle mocno, że nie zgłaszają nawet przestępstw organom ścigania - ocenia raport Krzysztof Kliszczyński ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Jak wynika z raportu, życie w zaszczuciu przekłada się na zdrowie osób LGBTA. 44 procent ankietowanych zauważa u siebie poważne objawy depresji - to znaczny wzrost patrząc na dane z 2017 roku, gdzie 27 procent osób skarżyło się na objawy depresji. Z kolei 55 procent respondentów ma myśli samobójcze.

- Zgłaszają się do nas osoby z problemami różnymi: z problemami głównie przemocy, przemocy werbalnej, przemocy fizycznej, przemocy ekonomicznej. Są to osoby, które nie wiedzą, do kogo się zgłosić - mówi Miłosz Przepiórkowski ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Tak zwanej mikroagresji doznał każdy ankietowany. Dwuznaczne spojrzenia, sugestywne słowa.

- Na poziomie polityki, czy na poziomie jakiejś zmiany społecznej, potrzebna jest bardzo poważna dyskusja, bardzo poważna zmiana języka, czy to polityki, czy w ogóle dyskursu publicznego - uważa dr Mikołaj Winiewski z Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS