Dyskryminacja, depresja, myśli samobójcze. Raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce

Raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce
Raport o sytuacji osób LGBTA w Polsce
Fakty TVN
Raport o sytuacji osób LGBTA w PolsceFakty TVN

23 tysiące uczestników badania i bezdyskusyjne wnioski - społeczna akceptacja dla osób LGBTA w Polsce przestała się zwiększać. Uczestnicy badania przyznają, że wpadają w depresję i myślą o wyjeździe z Polski. Wszystko dlatego, że rośnie skala agresji fizycznej, a obraźliwe publiczne wypowiedzi stają się standardem.

Nienawiści wobec osób LGBTA w Polsce wciąż zbiera żniwo - wynika to jednoznacznie z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

- W mediach publicznych, w Sejmie, u ludzi władzy, hierarchów Kościoła przez ostatnie kilka lat mamy do czynienia po prostu z nagonką, to jest zorganizowana nagonka - uważa Hubert Sobecki ze stowarzyszenia "Miłość Nie Wyklucza".

Już co dziesiąta osoba nieheteronormatywna myśli o wyprowadzeniu się z Polski. Szymon Pietruszczak, którego domem obecnie jest Wielka Brytania, w rozmowie z "Faktami" TVN podkreśla, że tam nikt nie ośmieliłby się zakwestionować jego prawa do bycia sobą.

- Byłem wytykany (w Polsce - przy. red.), tak tutaj jest to postrzegane bardziej pozytywnie. Ludzie są bardziej otwarci, ludzie się nie boją. Jestem przekonany, że właśnie ta agresja, ten brak akceptacji wynika ze strachu - uważa Szymon.

Strach gejom, lesbijkom czy transseksualistom w Polsce towarzyszy na każdym kroku. Jak wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami przeprowadzonego w latach 2019-2020, aż 37 procent ankietowanych nie przyznaje się do swojej tożsamości seksualnej przed bliskim, w 2017 roku było to 33 respondentów.

Tylko 55 procent matek i 40 procent ojców wie, że ma nieheteronormatywne dziecko. Z raportu wynika, że przed rodzeństwem też strach się otworzyć - 53 procent sióstr i 43 procent braci wie, że ich rodzeństwo jest nieheteronormatywne.

- "Jesteście ideologią", "jesteście zagrożeniem dla rodziny", "jesteście pedofilami" - to jest coś, co my słyszymy od ponad trzech lat, a zwłaszcza w trakcie kampanii wyborczych - zaznacza Mirosława Makuchowska z Kampanii Przeciw Homofobii.

Depresja i myśli samobójcze wśród ankietowanych

Homofobiczne i transfobiczne kampanie niosą konkretne skutki. Niemal co piąta osoba LGBTA doświadczyła bezdomności, co dziesiąta została wyrzucona z rodzinnego domu, co piąta musiała uciec - wynika z raportu Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

- Obraz osób, które doświadczają przemocy. Obraz osób, które boją się własnego kraju na tyle mocno, że nie zgłaszają nawet przestępstw organom ścigania - ocenia raport Krzysztof Kliszczyński ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Jak wynika z raportu, życie w zaszczuciu przekłada się na zdrowie osób LGBTA. 44 procent ankietowanych zauważa u siebie poważne objawy depresji - to znaczny wzrost patrząc na dane z 2017 roku, gdzie 27 procent osób skarżyło się na objawy depresji. Z kolei 55 procent respondentów ma myśli samobójcze.

- Zgłaszają się do nas osoby z problemami różnymi: z problemami głównie przemocy, przemocy werbalnej, przemocy fizycznej, przemocy ekonomicznej. Są to osoby, które nie wiedzą, do kogo się zgłosić - mówi Miłosz Przepiórkowski ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Tak zwanej mikroagresji doznał każdy ankietowany. Dwuznaczne spojrzenia, sugestywne słowa.

- Na poziomie polityki, czy na poziomie jakiejś zmiany społecznej, potrzebna jest bardzo poważna dyskusja, bardzo poważna zmiana języka, czy to polityki, czy w ogóle dyskursu publicznego - uważa dr Mikołaj Winiewski z Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Kwiecień będzie ostatnim miesiącem obowiązywania profilaktycznego programu zdrowotnego Profilaktyka 40 PLUS. To dobrze. Bo zacznie się nowy program i skorzysta z niego jeszcze więcej Polaków - także młodszego pokolenia. Program Profilaktyka 40 PLUS to był sukces, jakich w ochronie zdrowia mamy niewiele.

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Profilaktyka 40 PLUS okazała się dużym sukcesem. Wkrótce ruszy kolejny program, także dla młodszych osób

Źródło:
Fakty TVN

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

- Ocena działalności wiceministra Andrzeja Szejny należy do pana ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, a na końcu do premiera Donalda Tuska - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka PSL-Trzeciej Drogi Magdalena Sroka. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic komentowała, że "nie ma zarzutów" wobec Szejny jako wiceszefa MSZ. - Jedyne wątpliwości, które są, to kwestie związane z jego zdrowiem - dodała.  

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Co z wiceszefem MSZ? Ocena należy do "ministra, a na końcu do premiera"

Źródło:
TVN24

Ponad 230 Wenezuelczyków ze Stanów Zjednoczonych trafiło do okrytego złą sławą więzienia w Salwadorze. Administracja Donalda Trumpa twierdzi, że wszyscy są członkami jednego z wenezuelskich gangów, ale nie przedstawia na to konkretnych dowodów. Rodziny deportowanych zapewniają o ich niewinności.

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS