"Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"

13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"
13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"
Fakty TVN
13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"Fakty TVN

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Faktem" został zapytany o cenę bochenka chleba. Szef rządu odpowiadał półtorej minuty, ale konkretnej kwoty nie podał. Po wypowiedzi premiera w internecie zaroiło się od paragonów z piekarni. Cenę chleba śledzi też Główny Urząd Statystyczny, według którego w ciągu roku wzrosła ona o blisko 6 procent. Piekarze mówią, że będzie jeszcze drożej.

Premier Mateusz Morawiecki długo pracował nad odpowiedzią na pytanie "ile kosztuje chleb".

- Staram się od czasu do czasu robić zakupy, właśnie po to, żeby w sklepie spożywczym zobaczyć, jakie są ceny - zaczął odpowiedź szef rządu w rozmowie z "Faktem".

Wypowiedź premiera trwa półtorej minuty, ale cena chleba w niej nie pada.

- Chcemy zdecydowanie poprawić los emerytów poprzez wzrost ich dochodów netto - kontynuował premier.

Za chleb płaci każdy, większość raczej orientuje się, ile. - Mały, krojony: 3,15 złotych - mówi jeden z klientów piekarni.

Po wypowiedzi premiera w internecie zaroiło się od paragonów z piekarni. Cenę chleba śledzi też Główny Urząd Statystyczny, według którego w ciągu roku wzrosła ona o blisko 6 procent do średnio 3 złotych i 14 groszy za pszenno-żytni bochenek. Najdroższej mają zjadacze chleba na Śląsku, bo płacą średnio 3 złote i 98 groszy. Najtaniej z kolei za chleb zapłacą mieszkańcy w województwie lubelskim - 2 złote i 56 groszy.

Tanio długo się za chleb jednak płacić nie da, bo piekarzom rosną koszty. - Cena mąki rok do roku wzrosła około 60 procent i energia, która wzrosła około 30 procent - wylicza Marcin Orlikowski, właściciel piekarni w Lublinie.

Nawet producentom mąki zmieniają się kosztorysy.

- Drożeją opakowania, torebki, w które pakuje się mąkę. Drożeją palety, drożeje folia stretch, która służy do owijania tych palet - wymienia Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Rolnicy zadowoleni ze wzrostu cen?

Według premiera Mateusza Morawieckiego są jednak tacy, którzy ze wzrostu cen się cieszą.

- Rolnicy cieszą się z tego, że z wyjątkiem cen na trzodę chlewną, akurat rosną ceny pszenicy, kukurydzy, rzepaku. Nawet mleko także rośnie - mówił szef rządu w wywiadzie z "Faktem".

Sprawa zdaje się jednak nie być aż tak prosta, bo zanim się coś sprzeda, najpierw trzeba to wyprodukować.

- Mieliśmy deszczowe zbiory. Jest wielu rolników, którzy będą mieli zbiory mniejsze. Wyższe ceny pszenicy w skupie nie skompensują im tego - podkreśla dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Radosnych rolników jakoś więc nie widać.

- Premier nie może powiedzieć, że my się z tego cieszymy. My za wszystko coraz więcej płacimy - zaznacza lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Chlebem powszednim w Polsce staje się drożyzna.

- Mamy europejskie stopy procentowe: zerowe, a inflację polską: bardzo wysoką, najwyższą w Unii Europejskiej - ocenia dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Piekarze ratują się wyrobami cukierniczymi. - Boję się, że gdybym w tej chwili produkował tylko chleb, to nie wiem, czy bym wyszedł z tym na zero - mówi Stefan Borys z piekarni "Borys" w Katowicach.

- Biorąc pod uwagę, że wszystko rośnie, to wzrost ceny chleba jest nieunikniony - dodaje Łukasz Kuźma z piekarni "Chleboteka" we Wrocławiu.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS