"Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"

13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"
13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"
Fakty TVN
13.09.2021 | "Wzrost ceny chleba jest nieunikniony"Fakty TVN

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Faktem" został zapytany o cenę bochenka chleba. Szef rządu odpowiadał półtorej minuty, ale konkretnej kwoty nie podał. Po wypowiedzi premiera w internecie zaroiło się od paragonów z piekarni. Cenę chleba śledzi też Główny Urząd Statystyczny, według którego w ciągu roku wzrosła ona o blisko 6 procent. Piekarze mówią, że będzie jeszcze drożej.

Premier Mateusz Morawiecki długo pracował nad odpowiedzią na pytanie "ile kosztuje chleb".

- Staram się od czasu do czasu robić zakupy, właśnie po to, żeby w sklepie spożywczym zobaczyć, jakie są ceny - zaczął odpowiedź szef rządu w rozmowie z "Faktem".

Wypowiedź premiera trwa półtorej minuty, ale cena chleba w niej nie pada.

- Chcemy zdecydowanie poprawić los emerytów poprzez wzrost ich dochodów netto - kontynuował premier.

Za chleb płaci każdy, większość raczej orientuje się, ile. - Mały, krojony: 3,15 złotych - mówi jeden z klientów piekarni.

Po wypowiedzi premiera w internecie zaroiło się od paragonów z piekarni. Cenę chleba śledzi też Główny Urząd Statystyczny, według którego w ciągu roku wzrosła ona o blisko 6 procent do średnio 3 złotych i 14 groszy za pszenno-żytni bochenek. Najdroższej mają zjadacze chleba na Śląsku, bo płacą średnio 3 złote i 98 groszy. Najtaniej z kolei za chleb zapłacą mieszkańcy w województwie lubelskim - 2 złote i 56 groszy.

Tanio długo się za chleb jednak płacić nie da, bo piekarzom rosną koszty. - Cena mąki rok do roku wzrosła około 60 procent i energia, która wzrosła około 30 procent - wylicza Marcin Orlikowski, właściciel piekarni w Lublinie.

Nawet producentom mąki zmieniają się kosztorysy.

- Drożeją opakowania, torebki, w które pakuje się mąkę. Drożeją palety, drożeje folia stretch, która służy do owijania tych palet - wymienia Krzysztof Gwiazda, prezes Polskiego Związku Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego.

Rolnicy zadowoleni ze wzrostu cen?

Według premiera Mateusza Morawieckiego są jednak tacy, którzy ze wzrostu cen się cieszą.

- Rolnicy cieszą się z tego, że z wyjątkiem cen na trzodę chlewną, akurat rosną ceny pszenicy, kukurydzy, rzepaku. Nawet mleko także rośnie - mówił szef rządu w wywiadzie z "Faktem".

Sprawa zdaje się jednak nie być aż tak prosta, bo zanim się coś sprzeda, najpierw trzeba to wyprodukować.

- Mieliśmy deszczowe zbiory. Jest wielu rolników, którzy będą mieli zbiory mniejsze. Wyższe ceny pszenicy w skupie nie skompensują im tego - podkreśla dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.

Radosnych rolników jakoś więc nie widać.

- Premier nie może powiedzieć, że my się z tego cieszymy. My za wszystko coraz więcej płacimy - zaznacza lider Agrounii Michał Kołodziejczak.

Chlebem powszednim w Polsce staje się drożyzna.

- Mamy europejskie stopy procentowe: zerowe, a inflację polską: bardzo wysoką, najwyższą w Unii Europejskiej - ocenia dr Sławomir Dudek z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Piekarze ratują się wyrobami cukierniczymi. - Boję się, że gdybym w tej chwili produkował tylko chleb, to nie wiem, czy bym wyszedł z tym na zero - mówi Stefan Borys z piekarni "Borys" w Katowicach.

- Biorąc pod uwagę, że wszystko rośnie, to wzrost ceny chleba jest nieunikniony - dodaje Łukasz Kuźma z piekarni "Chleboteka" we Wrocławiu.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS