Utknął między rogatkami, zaczął manewrować. Policja: to najgorsze rozwiązanie

21.11.2020 | Utknął między rogatkami, zaczął manewrować. Policja: to najgorsze rozwiązanie
21.11.2020 | Utknął między rogatkami, zaczął manewrować. Policja: to najgorsze rozwiązanie
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
21.11.2020 | Utknął między rogatkami, zaczął manewrować. Policja: to najgorsze rozwiązanieDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Jeśli utkniemy między rogatkami przejazdu kolejowego, nie można czekać i nie można się wahać. Trzeba wyłamać szlaban, a nie manewrować, jak kierowca auta na przejeździe kolejowym w Puszczykowie pod Poznaniem.

Sytuacja, do której doszło 12 października na na przejeździe kolejowym w Puszczykowie, nie powinna była się zdarzyć. Osoby, które jechały czarnym samochodem, mogą mówić o wielkim szczęściu.

Na nagraniach z monitoringu przejazdu kolejowego w Puszczykowie koło Poznania widać, że kierujący nie czekał, aż szlabany całkowicie się podniosą. Po tym, jak przejechał pierwszy pociąg, gdy rogatki tylko zaczęły się unosić, natychmiast ruszył naprzód. Utknął na przejeździe i to w najgorszym momencie - gdy do przejazdu zbliżał się kolejny pociąg.

- Na szczęście kierowca zaparkował wzdłuż szlabanu i nie doszło do kolizji z pociągiem, ale cała sytuacja mogła zakończyć się o wiele bardziej tragicznie - ocenia kom. Maciej Święcichowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Na nagraniach widać także, jak pasażer wysiada z auta i próbuje podnieść szlaban. Później kierowca przez dłuższą chwilę ustawia auto wzdłuż torów. Inni kierowcy też pomagali w tym niebezpiecznym manewrze. Na szczęście szynobus jechał wolno i maszynista zdążył zahamować.

- Przypominamy, że jest to ten sam przejazd, na którym ponad rok temu doszło do zderzenia karetki z pociągiem - podkreślił kom. Maciej Święcichowski.

Tamten wypadek skończył się tragicznie. Kierowca karetki też ustawiał pojazd przed szlabanami, wzdłuż torów. W pojazd z impetem uderzył pociąg. Zginęli lekarz i ratownik medyczny. Kierowca karetki stanął przed sądem.

Lepiej wyłamać rogatki

- Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, w której utkniemy na przejeździe kolejowym, to powinniśmy wyłamać tę zaporę kolejową, uderzając w nią swoim samochodem. One są skonstruowane w taki sposób, że nawet niewielkie uderzenie powoduje ich wyłamanie - upomina sierż. sztab. Mariusz Kurczyk z Komendy Głównej Policji.

Policjanci i eksperci ostrzegają, że manewry na torowisku to najgorsze rozwiązanie. To zagrożenie dla jadących w aucie i w pociągu. Po raz kolejny pojawiają się apele, by przed przejazdem zachować szczególną ostrożność i patrzeć nie tylko na podnoszące się szlabany.

- Bardzo często, niestety, kierowcy mimo tego, że palą się czerwone światła, bo zapory nie są jeszcze otwarte, starają się przejechać przez przejazd kolejowy. Co, niestety, doprowadza do sytuacji, w których utykają między zamkniętymi zaporami - skomentował Maciej Janaszewski, instruktor nauki jazdy.

- Sam moment, kiedy zapory się otwierają, to nie jest jeszcze ten moment, kiedy możemy na przejazd wjechać. Powinniśmy czekać, aż one się do końca otworzą - ocenił Mariusz Podkalicki z Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Na nagraniach z Puszczykowa nie widać, czy sygnalizacja pozwalała kierowcy wjechać na przejazd. Śledztwo ma wyjaśnić, dlaczego zapory najpierw się podnosiły, a po kilku sekundach zaczęły opadać.

W 2020 roku na przejazdach kolejowych doszło do ponad stu wypadków. Zginęło w nich ponad 30 osób.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Transportu Kolejowego

Pozostałe wiadomości

Policyjna interwencja w centrum Warszawy. Pacjent siedzi na fotelu dentystycznym, a do jego szczęki zbliża się mężczyzna z narzędziami stomatologicznymi w rękach. Nie jest to dentysta, ale oszust. Prosto z gabinetu trafił do prokuratury. Takich medycznych oszustów jest całe mnóstwo.

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Nie mają wykształcenia ani uprawnień. Podszywają się pod lekarzy, kosztem zdrowia i życia zarabiają duże pieniądze

Źródło:
Fakty TVN

Dobra informacja jest taka, że polskie wilki będą bezpieczne, bo chroni je prawo krajowe. Jednak na poziomie unijnym zostały przyjęte przepisy, które są kolejnym krokiem do odstrzału wilków w Europie. Ich status ochronny został obniżony - w trakcie polskiej prezydencji i bez polskiego sprzeciwu.

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Unia Europejska obniżyła status ochronny wilków. Polskie władze twierdzą, że u nas nic się nie zmienia

Źródło:
FAKTY TVN

Zaskakująco duża frekwencja i zaskakujące wyniki prawyborów prezydenckich w szkołach ponadpodstawowych w Poznaniu. Na pierwszy miejscu znalazł się Rafał Trzaskowski, a tuż za nim - Adrian Zandberg. Karol Nawrocki daleko z tyłu, poza podium.

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Uczniowie szkół w Poznaniu oddali głos w prawyborach prezydenckich. Wyniki zaskakują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 17 tysięcy zarzutów postawiła prokuratura 46 domniemanym członkom mafii śmieciowej. Służby rozbiły grupę zajmującą się przestępstwami skarbowymi, wyłudzeniami podatków i przewożeniem niebezpiecznych odpadów. Sąd zdecydował o aresztowaniu 13 spośród zatrzymanych.

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Mafia śmieciowa rozbita. 46 osób usłyszało ponad 17 tysięcy zarzutów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Grzegorz Braun przyzwyczaił do takich skandali, do obrzydliwych działań, do agresji - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, odnosząc się do obecności europosła w szpitalu w Oleśnicy. Ocenił, że interweniujący tam policjanci "zachowali się właściwie".

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Siemoniak: Braun nie wszedł do baru, tylko do szpitala. Jego zachowanie było obrzydliwe

Źródło:
TVN24

- My się nie po to zbroimy, aby komukolwiek zagrażać, tylko po to, aby nikt nie ważył się podnieść ręki na nas - powiedział w "Faktach po Faktach" generał Mieczysław Bieniek. Wyjaśniał też, dlaczego Rosjanie nie przystąpią od razu do kolejnego konfliktu.

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Generał Bieniek o Rosji: oni zdają sobie z tego sprawę

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS