Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"

24.08.2020 | Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"
24.08.2020 | Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
24.08.2020 | Szkoły przygotowują się do nowego roku. "Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Do początku roku szkolnego zostało pięć dni roboczych. Dlatego dyrektorzy placówek wciąż dopytują: jak wpuszczać dzieci, żeby zachować dystans, jak zorganizować im szatnie oraz jak rozmieścić ich w klasach? Minister edukacji narodowej starał się w poniedziałek odpowiedzieć na te pytania, ale konkretów wciąż brak.

Do rozpoczęcia nowego roku szkolnego został tydzień i to właściwie jedyna konkretna informacja. Cała reszta - według nauczycieli - to już ogólniki.

- Jest wiele obaw, jest wiele niejasnych sytuacji - mówi Maciej Trzmiel, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Częstochowie.

- Kwestie organizacyjne spędzają nam sen z powiek - dodaje Jacek Rudnik, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Puławach.

Dyrektorzy wciąż zastanawiają się, jak mają podawać dzieciom posiłki w szkolnych stołówkach, jak rozdzielić je w szatniach, jak rozmieścić w klasach, oraz jak wpuszczać do budynków.

Tymczasem zalecenia Ministerstwa Edukacji Narodowej, które są pełne wyrażeń takich jak: "można", "zaleca się" czy "rekomenduje" - wielu dyrektorom nie pomagają.

Kwestią sporną jest również noszenie maseczek w szkołach. Nie są one obowiązkowe, ale jeśli dyrektor własną decyzją uzna, że zwiększą bezpieczeństwo - może zalecić ich noszenie.

- Część dyrektorów może czuć się zagubiona, ale być może czuli się zawsze zagubieni, bo mieli problemy z funkcjonowaniem w swojej szkole i organizowaniem pracy - mówi minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

"Nic nie wiemy"

Swoich obaw w sprawie wrześniowego powrotu do szkół nie kryją także rodzice. - Nie wyobrażam sobie tego, żeby dzieci miały się ze sobą nie stykać - mówi jeden z nich.

- Nie wiem jak będą się dzieci przemieszczać, jak je będziemy odbierać, zabierać. W sumie to jeszcze nic nie wiemy - dodaje kolejny rodzic.

Jednak minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski przekonuje, że zalecenia muszą być ogólne, bo każda szkoła jest inna. Z kolei opozycja przekonuje, że ogólnie panuje chaos.

- Ten nowy rok szkolny jest kompletnie nieprzygotowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - uważa posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer.

Odmiennego zdania jest obóz rządzący. - Przygotowania trwają i tutaj pan minister Piontkowski wyśmienicie koordynuje te działania - ocenia szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Kiedy spotkania z dyrektorami?

Minister Dariusz Piontowski spotkał się z kuratorami, sanepidami i Ministerstwem Zdrowia. Co jednak z dyrektorami szkół? - W najbliższych dniach kuratorzy odbędą takie regionalne, wojewódzkie, potem powiatowe nawet spotkania z dyrektorami placówek, tak aby porozmawiać o tym, jak zorganizować pracę szkół od 1 września - zapowiada Piontkowski.

1 września, do którego zostało pięć dni roboczych, oprócz rozmów, będą też prezenty.

- Do szkół trafi blisko cztery miliony litrów płynu dezynfekującego i ponad 50 milionów maseczek - zaznacza szef kancelarii premiera.

W poniedziałek minister edukacji odwiedził duże liceum w Białymstoku i małą podstawówkę w Płonce Kościelnej na Podlasiu. W wizytowanych przez Piontkowskiego szkołach, dyrektorzy mieli być zadowoleni z ministerialnych wytycznych.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek określił cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS