Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"

15.01.2019 | Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"
15.01.2019 | Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"
Jan Błaszkowski | Fakty TVN
15.01.2019 | Stał za symbolicznymi zmianami miasta. "Wszystko dla Gdańska"Jan Błaszkowski | Fakty TVN

Pochwały i zaszczyty były od święta. Na co dzień była ciężka praca - ponad 20 lat w gabinecie prezydenta. Gdańsk z prowincjonalnego miasta zmienił się w europejską metropolię. Co w mieście zbudował Paweł Adamowicz, z czego mogą być dumni nie tylko gdańszczanie?

Plac Solidarności to - jeśli nie najważniejszy, to na pewno - najbardziej widoczny symbol prezydentury Pawła Adamowicza. Urzeczywistnienie hasła jego rządów: "Gdańsk chce być miastem Solidarności".

- Paweł Adamowicz zauważył, że brakuje miejsca, które nie tylko dokumentuje wkład Solidarności w przemiany w Polsce i Europie, ale to jest takie miejsce, które zachęca ludzi do tego żeby tutaj przyjechać, być - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Wielkie inwestycje

Europejskie Centrum Solidarności powstało na styku żywego miasta i umierających terenów postoczniowych - dawnej kolebki Solidarności. Kolejne inwestycje spod znaku: nowoczesny Gdańsk w starym centrum wywołały już jednak spór polityczny.

Jarosław Wałęsa mówił o "republice deweloperów". Padały też zarzuty, że to nie Paweł Adamowicz, lecz firmy budowlane rządzą miastem.

- Myślę, że w pewnym momencie tam, gdzie było można zrezygnował z tych planów betonowego Gdańska - uważa Maciej Kosycarz, działacz społeczny i fotograf.

20 lat rządów Pawła Adamowicza to nie tylko ECS, ale też pierwszy w tej części Europy tunel pod dnem rzeki czy otwarty tuż przed śmiercią prezydenta most na Wyspę Sobieszewską - jedną z najbardziej atrakcyjnych turystycznie części Gdańska.

- Nasza duma bursztynowa, czyli stadion - przypomina o kolejnej inicjatywie prezydenta jego zastępczyni Aleksandra Dulkiewicz.

Budowa stadionu przed Mistrzostwami Europy w 2012 odmieniła jedną z najbardziej zaniedbanych części Gdańska. Na obrzeża miasta przeniesiono ogródki działkowe, na ich miejscu pojawiły się mieszkania.

- Czysto i zadbane jest. Remonty, wszystko wymalowane - docenia Beata Łukowicz, mieszkanka Gdańska.

"Jest ten znak zapytania"

W ostatniej kampanii wyborczej Adamowicz obiecywał, że to koniec wielkich inwestycji, że teraz czas na podwórka i chodniki.

- No jest ten znak zapytania, co będzie się dalej działo - wzdycha Paulina Kaszubowska, mieszkanka miasta.

Paweł Adamowicz był współtwórcą nowoczesnego Muzeum II Wojny Światowej, któremu miasto podarowało działkę. I nawet jeśli spierał się z dyrektorem o kształt wystawy, to jak podkreśla ten ostatni - Paweł Adamowicz - o swoją wizję historii Gdańska bił się z klasą.

- Ceniłem Pawła Adamowicza. Niczym zawodowy bokser wagi ciężkiej. Paweł Adamowicz gdy był w ringu, to dobierał twarde argumenty. Te dyskusje były mocne i twarde - wspomina Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Stary Gdańsk stał się przez 20-lat prezydentury Adamowicza tym ładniejszym Starym Gdańskiem.

O Bazylice Mariackiej mówił, że to perła Gdańska i nie szczędził pieniędzy na remont świątyni. - Pozostała pustka - mówi proboszcz ks. Ireneusz Bradtke. Na sklepieniu Bazyliki jest gwiazda, którą prezydent ufundował i ofiarował swoim córkom. Dla siebie - nie chciał nic.

- Mówił mi - kiedyś tak się zastanawiałem co trzeba zrobić, aby być tu pochowanym. I co? Wszystko dla Gdańska - wspomina ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Autor: Jan Błaszkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Bullying to przemoc rówieśnicza, to wyzwiska i obrażanie, to szydzenie i niemiłe żarty, to wykluczanie z grupy. Jest najnowszy raport na ten temat, który pokazuje, jak często i jak konkretnie to dręczenie może wyglądać.

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

"Powtarzalność, nierównowaga sił". Ofiarą może stać się każde dziecko

Źródło:
Fakty TVN

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przekazaliśmy na tereny powodziowe już teraz prawie cztery miliardy złotych. To jest gigantyczna kwota - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister do spraw odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. Zapewnił, że "wszyscy, którzy złożyli wnioski, dostali wypłaty".

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

"Gigantyczna kwota" trafiła do powodzian. Kierwiński: teraz rozpoczną odbudowę

Źródło:
TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS