Podobno to kobiety są winne niskiej dzietności. Ale to polski rząd nie chce refundować in vitro

08.11.2022 | Podobno to kobiety są winne niskiej dzietności. Ale to polski rząd nie chce refundować in vitro
08.11.2022 | Podobno to kobiety są winne niskiej dzietności. Ale to polski rząd nie chce refundować in vitro
Magda Łucyan | Fakty TVN
08.11.2022 | Podobno to kobiety są winne niskiej dzietności. Ale to polski rząd nie chce refundować in vitroMagda Łucyan | Fakty TVN

Nie milkną komentarze po słowach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który uważa, że to picie alkoholu przez młode kobiety jest powodem niskiej dzietności w Polsce. Poseł PiS Bartosz Kownacki daje do zrozumienia, że mundial jest dobrą okazją na robienie dzieci. Tymczasem kobiety tłumaczą, że polskie państwo nie pomaga parom, które mierzą się z bezpłodnością.

Dla Narine Szostak, założycielki platformy Plodnoscstart.pl, możliwość zajścia w ciążę to koszt idący w dziesiątki tysięcy złotych. To tysiące tabletek, zastrzyków i kilkanaście lat walki.

- Chcę bardzo jasno powiedzieć, że młode kobiety dzisiaj nie dają sobie w szyję, tylko dają sobie zastrzyki w brzuch. Starają się. To kosztuje ogromne wyrzeczenia i ogromne pieniądze - podkreśla Narine.

Pierwszą córkę kobiecie udało się urodzić po 10 latach. Teraz razem z mężem walczą o drugie dziecko i są w trakcie szóstej procedury in vitro. Narine słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego o "dawaniu w szyje" odbiera jako osobistą zniewagę. Podobnie jak tysiące innych kobiet, które od soboty piszą i mówią o swoich realnych problemach, które mogłyby zniknąć dzięki systemowym rozwiązaniom.

W tym samym czasie politycy PiS, zamiast zająć się tym, za co biorą pieniądze, pozwalają sobie na kolejne bulwersujące słowa.

- Żeby pogodzić wszystkich, powiem tak: za chwilę są mistrzostwa świata w piłce nożnej. Były państwa, które odnosiły sukcesy w piłce nożnej. Kiedy ich zespoły zdobywały puchary, wtedy zwiększała się dzietność w danym okresie, oczywiście, dziewięć miesięcy później - powiedział poseł PiS Bartosz Kownacki w Polsat News. Ta dobra rada została skierowana do Anny Lewandowskiej, która zabrała głos po słowach Jarosława Kaczyńskiego.

"Jako kobieta i matka czuję się bardzo dotknięta ostatnimi wypowiedziami. Bycie mamą było moim największym marzeniem. Zanim się spełniło, niestety, podobnie jak inne kobiety, doświadczyłam także poronienia" - napisała żona Roberta Lewandowskiego na swoim Instagramie.

- Życzę pani Lewandowskiej i panu Lewandowskiemu, żeby polska reprezentacja odniosła sukces, żeby Robert Lewandowski dostał nagrodę dla najlepszego strzelca tego turnieju, i żeby rzeczywiście ta dzietność była dużo większa - oświadczył poseł PiS w trakcie rozmowy.

Na słowa polityka odpowiedziała uczestnicząca w dyskusji posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Pan sprowadza ten problem do żartu? Albo do cynizmu, albo do ignorancji? - pytała posła PiS. - Dalej nie będę z panią dyskutować - odpowiedział jej Kownacki.

Brak refundacji metody in vitro

Dr Bartosz Pietrzycki z Kliniki Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa "Bocian" wskazuje, że jedna piąta par ma problem z zajściem w ciążę i urodzeniem dziecka. Mowa o milionach Polek, którzy chcą mieć dzieci, a nie mogą zajść w ciążę, albo ją utrzymać.

- Tych par jest półtora miliona, więc wydawałoby się, że nie da się ich nie widzieć. Tymczasem te pary nie mają znikąd pomocy. Jedyną pomocą, jaką otrzymują, to pomoc samorządowa - zaznacza Marta Górna, przewodnicząca Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Nie ma jednak pomocy centralnej, która mogłaby zwiększyć dzietność. - Leczenie niepłodności, samo leczenie, nie jest w żaden sposób refundowane - zwraca uwagę dr Bartosz Pietrzycki.

Koszt jednej procedury in vitro waha się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, a czasem potrzeba ich kilku. - Są pary, które by zrealizować marzenia o rodzicielstwie, zadłużają się, sprzedają samochody, które biorą ogromne kredyty - dodaje Marta Górna.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS